Reklama

Wianki nad Wisłą 2024. Tak Warszawa powitała lato

W sobotę, 22 czerwca, na warszawskim Podzamczu odbyły się Wianki nad Wisłą. To jedna z największych plenerowych imprez w Warszawie, która od niemalże 30 lat przyciąga tłumy uczestników. Również w tym roku na widownię czekało mnóstwo atrakcji nawiązujących do tradycji i obrzędów Nocy Kupały. Całość zwieńczył koncert polskich gwiazd pt. „Wianki nad Wisłą – Dźwięki Wolności”. Organizatorzy szacują, że w wydarzeniu uczestniczyło nawet 100 tys. osób.
Wianki nad Wisłą 2024. Tak Warszawa powitała lato

Autor: Maciej Gillert / Raport Warszawski

Wianki nad Wisłą to ogromna impreza, która na jeden dzień zmienia Warszawę w tradycyjną, słowiańską osadę, a jej mieszkańcy kultywują dawne obrzędy, m. in. puszczają wianki na Wiśle czy smakują dawne specjały.

– Wianki nad Wisłą to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Ta plenerowa impreza przyciąga rokrocznie nawet sto tysięcy gości, a Multimedialny Park Fontann tego dnia zmienia się w prawdziwą Wioskę Słowiańską. Wspólnie z mieszkańcami stolicy witamy lato tak, jak robili to nasi praprzodkowie. Pozostajemy wierni dawnym tradycjom, obrzędom i rytuałom, pozwalamy gościom poznać je, posłuchać, posmakować i odkrywać - tak o wydarzeniu mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Tegoroczne obchody tradycyjnie już rozpoczęto piknikowaniem dla całej rodziny. Goście mogli wtedy także wziąć udział w warsztatach plecenia wianków z żywych kwiatów, czy spróbować swoich sił w słowiańskim rękodziele – filcowaniu z wełny czesankowej i stworzyć tą metodą unikatowe, kwiatowe ozdoby. Uczestnicy imprezy stworzyli także ogromny wianek, który wrzucono do Wisły. Płynąca w dół rzeki dekoracja ma nieść wieść o początku lata.

Spławianie wianka / autor: UM Warszawa

Uczestnicy imprezy mogli poczuć się jak dawni Słowianie

Podczas Wianków nad Wisłą nie brakowało także pokazów tańca i śpiewu w wykonaniu zespołów ludowych. 

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Wianków nad Wisłą, którą warszawiacy mogli podziwiać w Multimedialnym Parku Fontann, była Wioska Słowiańska. W niej to uczestnicy mogli zagrać w tradycyjne chłopskie zabawy, takie jak rzucanie włócznią czy walka na worki. Co odważniejsi mogli stanąć do rycerskiego pojedynku lub do biegu dam i rycerzy. Nie zabrakło również warsztatów kulinarnych, w ramach których można było przygotować słowiańskie przysmaki.

Wianki nad Wisłą / autor: Maciej Gillert

Nie zabrakło muzyki ludowej i popwej

Wieczorem rozpoczęły się koncerty. Pierwszych wykonawców można było usłyszeć od godz. 20. Głównym punktem wieczoru był emitowany na żywo na antenie TVN koncert pt. „Wianki nad Wisłą – Dźwięki Wolności”. Na scenie wystąpili znani polscy artyści, m. in.: Zalewski, Mery Spolsky czy Vito Bambino

Dźwięki wolności – to przesłanie jest naprawdę bardzo ważne. Bez wolności nie ma dobrej Polski. Wolność trzeba pielęgnować, trzeba jej pilnować. Będziemy o tym przypominać m. in. przy okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wsłuchajcie się w dźwięki wolności i bawcie się dobrze na warszawskich Wiankach – zachęcał ze sceny prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Na Wianki przybyły tłumy / autor: UM Warszawa

– Ten rok to rok pięknych rocznic. 80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, 35 lat temu odbyły się pierwsze wolne wybory, 10 lat później wstąpiliśmy do NATO, a od 20 lat Polska jest w Unii Europejskiej. Co łączy wszystkie te daty? Pragnienie wolności! Właśnie dlatego ona jest bohaterką dzisiejszego wieczoru – mówiła prowadząca tegoroczny wiankowy koncert Mery Spolsky.

Organizatory imprezy przygotowali także specjalnie wydzieloną strefę dla osób z niepełnosprawnościami. Była ona wyposażona w podest dla osób poruszających się na wózkach oraz specjalną pętlę indukcyjną dla osób niedosłyszących.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama