Reklama

HISTORIA

Wyjątkowe witraże Jerzego Nowosielskiego w zabytkowym kościele pod wezwaniem Opatrzności Bożej w Wesołej przeszły renowację. Wnętrza świątyni są uznawane za jedną z najlepszych realizacji sztuki sakralnej II połowy XX wieku.
Witraże Jerzego Nowosielskiego w kościele w Wesołej zostały odnowione. „To jedna z najlepszych realizacji sztuki sakralnej”

Wyjątkowe witraże Jerzego Nowosielskiego w zabytkowym kościele pod wezwaniem Opatrzności Bożej w Wesołej przeszły renowację. Wnętrza świątyni są uznawane za jedną z najlepszych realizacji sztuki sakralnej II połowy XX wieku.

12.01.2025 09:28
Rozbiórka budynku należącego do kompleksu biurowego "Dzielna 60", Dzielna 58.
Ostatnie chwile przedwojennej Dzielnej 58. Obiekt nie ma opieki konserwatorskiej

Rozpoczęła się rozbiórka kamienicy przy Dzielnej 58, budynku będącego częścią kompleksu biurowego "Dzielna 60". Choć jej wygląd został zmieniony przez powojenne przebudowy, nadal budziła sentyment wśród mieszkańców Warszawy. Niestety, nie była wpisana do ewidencji ani rejestru zabytków.

11.01.2025 09:01
„Włoska” willa na Grochowie, która popada w ruinę.
„Włoska” willa na Grochowie, o której świat zapomniał. „Brak remontów i zainteresowania ze strony władz dzielnicy”

Na Grochowie w coraz większe zapomnienie popada wyjątkowa willa przy ulicy Lubieszowskiej. Choć stoi ona w prawobrzeżnej Warszawie, to architektonicznie przywołuje skojarzenia z Włochami. O zabytek upomina się Jerzy Tarłowski ze Stowarzyszenia Kolonia Posłów i Senatorów PPS, który uważa, że władze dzielnicy powinny zadbać o ten budynek, gdyż mógłby on stać się wizytówką całej okolicy.

08.01.2025 07:00    1
Reklama
Praska Cerkiew w Warszawie.
Cerkiew na Pradze-Północ zachwyca po remoncie. Prace trwały 2 lata

Trwający przez 2 lata remont Cerkwi na Pradze-Północ właśnie się zakończył. W tym czasie odnowiono m.in. elewację, kraty czy dzwonnicę. Mieszkańcy Warszawy mogą już podziwiać wyremontowany zabytek.

02.01.2025 16:27
Zburzone przedwojenne domy przy Sulejkowskiej 27 i 29 na Grochowie w Warszawie.
„Znika tożsamość Grochowa”. Kolejne przedwojenne domy są burzone przez deweloperskie inwestycje

Kolejne przedwojenne domy znikają z ulic Grochowa i wkrótce zostaną zastąpione przez nowoczesną zabudowę. Większość z nich nie jest objęta ochroną konserwatorką, dlatego inwestorzy stopniowo pozbywają się ich bez żadnych przeszkód. Dla wielu mieszkańców są one częścią tożsamości osiedla. „Jeżeli nic się tam nie wydarzy i nikt o to nie zadba, to za chwilę cały ten stary Grochów będziemy widzieli tylko na zdjęciach” – mówi Raportowi Warszawskiemu Krzysztof Olszak z „Tu było, tu stało”.

01.01.2025 15:16    2
Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki. Mógł stanąć na Grochowie albo przy Puławskiej

Budynek, który miał stworzyć dominantę w skali całej metropolii, wyznaczając na wiele dekad punkt odniesienia dla warszawskich wieżowców. Gmach wraz z otoczeniem od kilkudziesięciu lat stanowi jednocześnie problem i wyzwanie dla urbanistów i władz miejskich. Szanowni Państwo, przed Państwem Pałac Kultury i Nauki, unikalny mariaż funkcjonalizmu i eklektyzmu.

31.12.2024 17:30
Łucka 8 po wyburzeniu
Łucka 8 już nie istnieje. Dlaczego nie zadbano o zabytek?

Po zabytkowej kamienicy został tylko gruz. Prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo. Pozostaje pytanie o konsekwencje dla dewelopera. Okazuje się, że budynek przez lata był zaniedbywany. Czy Łucką 8 dało się uratować?

30.12.2024 14:37
Kolejne odkrycie archeologiczne w Nowym Centrum Warszawy. Fundamenty dawnych kamienic i tajemnice przeszłości

Podczas modernizacji ulic w ramach Nowego Centrum Warszawy drogowcy dokonali kolejnego niezwykłego odkrycia. Na ulicy Złotej, przy skrzyżowaniu z ulicą Zgoda, odsłonięto fundamenty dwóch przedwojennych kamienic.

30.12.2024 09:00
Lapidarium na Białołęce przy ulicy Ruskowy Bród.
Pamiątka po niemieckich osadnikach Białołęki odrestaurowana. Lapidarium ma przypominać o ich historii

Lapidarium przy ulicy Ruskowy Bród jest złożone z płyt nagrobnych pochodzących z końca XIX wieku i początku XX, stanowi ważną pamiątkę po dawnych osadnikach niemieckich na terenie Białołęki. Teraz zabytki przeszły konserwację, a mieszkańcy mogą podziwiać je jako „ścianę pamięci”.

28.12.2024 13:20
Bunkier na Pradze-Północ.
Poniemiecki schron na Pradze-Północ popada w ruinę. Mieszkańcy zagłosowali za jego remontem w budżecie obywatelskim, ale prace nie ruszyły

Zbudowany w 1944 roku poniemiecki schron na Pradze-Północ miał przejść remont na podstawie projektu wybranego w budżecie obywatelskim w 2019 roku, jednak prace nie ruszyły do dziś. Urzędnicy tłumaczą, że przedsięwzięcia okazało się być „problematyczne”.

28.12.2024 08:56    1
Reklama
Reklama
Reklama