Reklama

HISTORIA

Stan wojenny w Warszawie
Warszawa pod jarzmem PRL-owskiej władzy. 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku było jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w najnowszej historii kraju. Tego dnia, generał Wojciech Jaruzelski ogłosił na antenie telewizji, że „ojczyzna znalazła się nad przepaścią” i aby uniknąć chaosu, władze wprowadzają stan wojenny. W Warszawie, jak w innych częściach Polski, rozpoczęły się masowe internowania i brutalne represje wobec opozycji. W związku z obchodami 43. rocznicy przewidziano w Warszawie utrudnienia.

12.12.2024 17:13    1
Elizeum w Warszawie.
Będzie remont Elizeum w Warszawie. Miasto podpisało umowę na przebudowę tajemniczego obiektu

Warszawa rozstrzygnęła przetarg na wykonawcę prac budowlanych w Elizeum w parku na Książęcem. Firma Renewal Art położy izolację przeciwwilgociową w grocie. Prace mają zacząć się wiosną 2025 roku.

10.12.2024 09:30    1
Przystanek Warszawa Ochota, kiosk obok budynku dworca od strony Alej Jerozolimskich, 1998
Warszawa w kadrze czasu. Społeczne Archiwum Warszawy zaprasza do dokumentowania stolicy

Jak zmieniała się Warszawa na przestrzeni lat? Społeczne Archiwum Warszawy zaprasza mieszkańców do współtworzenia niezwykłej bazy fotografii, która uchwyca dynamiczne przemiany miasta. W tym roku Archiwum zwraca szczególną uwagę na fotografie Muranowa – dzielnicy o bogatej historii i szybko zmieniającym się krajobrazie.

28.11.2024 14:00
Reklama
Plac Teatralny w Warszawie
Historyczny Plac Teatralny objęty ochroną konserwatorską

Plac Teatralny wpisany do rejestru zabytków – decyzja Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podkreśla historyczne znaczenie tej przestrzeni. Jednak nowoczesne inwestycje, jak hotel PURO, budzą mieszane emocje. Czy historia i współczesność znajdą tu wspólny język?

23.11.2024 11:30
Tramwaj z charakterystycznym krojem pisma.
Cyfry na warszawskich tramwajach na celowniku radnych – interpelacja w obronie tradycji

Tradycyjny wzór cyfr na warszawskich tramwajach, symbol historii stolicy, znów budzi emocje. Po petycji Krzysztofa Jasińskiego w sprawie zachowania historycznego kroju numerów taborowych, do dyskusji włączył się radny Piotr Wertenstein-Żuławski. W swojej interpelacji zaapelował o ponowne rozważenie decyzji dotyczącej wprowadzenia nowoczesnego kroju pisma Frutiger. Czy Warszawa zdecyduje się na kompromis między nowoczesnością a historią?

23.11.2024 09:02
Wykład Rafała Bielskiego pt. „Warszawa na starych kartach pocztowych”
Historia Warszawy na zdjęciach i kartach pocztowych. Unikatowe albumy przenoszą czytelników w czasie

Rafał Bielski, właściciel jednej z największych kolekcji warszawskich zdjęć, pocztówek i planów wygłosił wykład o dawnej Warszawie pt. „Warszawa na starych kartach pocztowych”. Przeniósł słuchaczy w realia miasta sprzed ponad 100 lat, prezentując unikatowy zbiór zdjęć w połączeniu z cytatami z przewodników i tekstów z epoki.

22.11.2024 21:58
22 listopada sąd wydał wyrok ws. zabójstwa Jaroszewiczów
Koniec procesu ws. zabójstwa Jaroszewiczów. Oskarżeni zostali uniewinnieni

Zapadł wyrok w sprawie zabójstwa byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Solskiej-Jaroszewicz. Oskarżony o zabójstwo Robert S. oraz osoby oskarżone o współudział - Dariusz S. oraz Marcin B. - zostali uniewinnieni. Sędzia uzasadniając wyrok wskazał m.in. na niekonsekwencje i błędy w działaniu prokuratury.

22.11.2024 17:00
Bielany okiem Piechotków. Rysunkowa podróż przez historię dzielnicy

Jak wyglądały Bielany w oczach Kazimierza Macieja Piechotki, jednego z najważniejszych architektów powojennej Warszawy? Dzięki wyjątkowej kolekcji rysunków i wizji zaprezentowanej w bielańskim MAL-u oraz historii opowiedzianej przez Mateusza Napieralskiego, możemy zobaczyć Bielany w zupełnie nowym świetle.

21.11.2024 19:37    1
Szczątki znalezione przy ulicy Zgoda w Warszawie.
Przed Domem pod Orłami znaleziono 8 szkieletów Powstańców, ale może być ich tam znacznie więcej. „Należy zbadać cały teren”

Na ulicy Zgoda w Warszawie podczas prac budowalnych odkryto 8 szkieletów. Prawdopodobnie należą one do ofiar nalotu na Filharmonię w czasie Powstania Warszawskiego. Włodzimierz Sroczyński wskazuje, że teren ten kryje znacznie więcej szczątków. Nigdy bowiem nie został dokładnie przebadany, a liczne relacje świadczą o tym, że skwer przed Domem pod Orłami był miejscem masowego pochówku. „Chodzi o to, żeby ludzie, którzy będą tu chodzili, mieli dużą pewność, że nie wyprowadzają psów na cmentarz” – mówi.

20.11.2024 16:40    3
Patrycja Jastrzębska: Łucka płonęła dzień po dniu. Każdy wiedział, do jakiego finału to prowadzi

- Życzenia się nie spełniają. Nie te dotyczące ginących zabytków. Nie dalej niż dwa miesiące temu życzyłam Państwu, aby już żaden istotny obiekt zabytkowy w Warszawie nie został wyburzony. Tymczasem kilka tygodni temu zniknął prawie 200-letni dwór na Wyczółkach, a najstarsza kamienica na Woli została właśnie wykreślona z rejestru zabytków – pisze Patrycja Jastrzębska w felietonie dla Raportu Warszawskiego.

15.11.2024 15:00
Reklama
Reklama
Reklama