To symboliczny początek rozbudowy lotniska Chopina, która jeżeli chodzi o prace budowlane, powinna rozpocząć się na wiosnę 2026 roku. Spółka Polskie Porty Lotnicze ogłosiła przetarg na rozbiórkę terminala Etiuda. To dawny terminal tanich linii lotniczych, działający w latach 2004-2009 (wcześniej także w latach 1979-1992), a obecnie siedziba jednej z firm branży lotniczej i część cargo.
Przypomnijmy, że według planów PPL do 2029 roku lotnisko zwiększy przepustowość do 30 milionów pasażerów. Szacowany koszt wszystkich prac to 1-1,6 mld zł. Wspomniana rozbiórka jest wstępem do tej inwestycji.
.png)
Co powstanie w miejscu Etiudy?
W miejscu dawnego terminala Etiuda powstanie pirs południowy o powierzchni 16 tys. mkw. Szczegóły są obecnie projektowane. Wiadomo, że będzie to fragment lotniska Chopina obsługujący połączenia ze strefą Schengen. Na wizualizacjach zaprezentowanych przez PPL widać też osiem rękawów wychodzących z terminala. Na etapie projektowania może się to jednak zmienić.
Z dokumentów załączonych do postępowania wynika, że rozbiórka ma potrwać nie więcej niż 18 tygodni. Biorąc pod uwagę, że umowa może zostać podpisana najwcześniej w czerwcu, terminal zniknie prawdopodobnie na przełomie października i listopada. Samo burzenie potrwa jeszcze krócej, ponieważ PPL udostępni wykonawcy teren 4 tygodnie po podpisaniu mowy. To oznacza, że na faktyczne prace zostanie 14 tygodni. Wykonawca poza rozebraniem terminala postawi też nowy płot, betonowe bariery oraz wyrówna i utwardzi teren.

Równolegle ogłoszono również przetarg na rekonfigurację płyty postojowej nr 3 oraz pobliskiej drogi kołowania. Wykonawca będzie miał jedynie sześć tygodni na przygotowanie pełnej dokumentacji. Można zatem zakładać, że zostanie ona wdrożona przed rozpoczęciem głównych prac rozbiórkowych.
Głównym punktem tego przetargu jest przesunięcie (w dwóch etapach) miejsc postojowych 2-20, by umożliwić prace przy rozbudowie głównej części terminala, tzw. procesora. To część przeznaczona dla strefy non-Schengen.
Napisz komentarz
Komentarze