Reklama

Tak głosuje Warszawski Hongkong, a tak „osiedle milionerów” na Mokotowie

Słynny Hongkong, jak nazywane jest osiedle Bliska Wola, stało się tematem kampanii. Rafał Trzaskowski przyznał, że nie powinno tu powstać. Dziś mówi się o nim jako o przykładzie patodeweloperki. Jak tam głosowano? Sprawdzamy też, kogo poparli mieszkańcy „osiedla milionerów” na Mokotowie, gdzie mieszkanie ma m.in. Mateusz Morawiecki.
Jak głosował warszawski Hongkong a jak Marina Mokotów?
Jak głosował warszawski Hongkong a jak Marina Mokotów?

Autor: Maciej Gillert / Raport Warszawski

Sprawdzamy, jak głosowano na osiedlu Bliska Wola. Przypomnijmy, to przykład systemowej patodeweloperki.

Ściśnięte osiedle powstało w miejscu objętym planem zagospodarowania. Góruje nad nim „trójgłowa” wieża nazywana czasem warszawskim Hongkongiem. Deweloper J.W. Construction zbudował tam ponad 1,5 tys. mieszkań, ale niektóre z nich (dokładnie 157) sprzedawano de facto jako kawałek hotelu.

Już od kilku lat, deweloper próbuje je zalegalizować, zmienić funkcję na mieszkania, ale urzędnicy konsekwentnie odmawiają. Tłumaczą, że powstały zgodnie z pozwoleniem na hotel, więc powinny nim pozostać. Odmawiają też ich wyodrębnienia. Tymczasem właściciele, kupujący „lokal inwestycyjny”, próbują dogadać się z bankami, które czekają na akt własności. Uważają, że zostali oszukani. 

Hongkong był w kampanii. Jak tam głosowano? 

Temat osiedla pojawił się w kampanii wyborczej. Na ul. Kasprzaka, do wspominanego „Hongkongu”, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, zawiózł raper Wini. - Szczury biegają w śmietnikach, włącza się non-stop przeciwpożarowy alarm. Powoli ludzie już na to nie reagują. Jest to chyba mocno nieudana inwestycja, strasznie nastawiona na to, żeby z metra jak najwięcej szmalu ściągać – przekonywał raper. 

Warszawski Hongkong
Warszawski Hongkong / fot. Maciej Gillert, Raport Warszawski

Trzaskowski twierdził, że „deweloperzy łamali prawo”. Dodał też, że „powstały takie miejsca, które nigdy nie powinny”.

Wspomniany deweloper zbudował w okolicy potężne miasteczko z 3,5 tysiącami mieszkań. Sprawdzamy, jak tam zagłosowali mieszkańcy. 

W przedszkolu, położonym vis a vis wież mieszkalnych, działała komisja. Przypisano do niej 3043 mieszkańców. To głównie lokatorzy wspomnianego osiedla, a także nieruchomości położonych w pasie skierowanym na południe, w stronę torów kolejowych. Frekwencja była wysoka – aż 84 proc.

Co trzecia osoba głosująca, wybrała Rafała Trzaskowskiego (33,5 proc.). To mniej niż stołeczna średnia. Co ciekawe, lokatorzy niezwykle chętnie wybierali za to Sławomira Mentzena – 15,8 proc. (403 głosy). To znacznie lepszy wynik procentowy niż w całej Warszawie. Na kolejnym miejscu, tuż za kandydatem Konfederacji, znalazł się Adrian Zandberg (374 głosy) – 14,6 proc. Wiele z tych głosów, to elektorat sprzeciwu wobec obecnej sytuacji w polskiej polityce. 

Karol Nawrocki, popierany przez PiS, znalazł się daleko, bo dopiero na piątym miejscu. Wyprzedzili go: Magdalena Biejat i Szymon Hołownia. 

Marina Mokotów
Osiedle Marina Mokotów / źródło: Mapy Ukośne UM Warszawa

 „Osiedle milionerów” murem za Trzaskowskim

Zamknięte osiedle powstało dwie dekady temu. Wtedy stanowiło oazę luksusu. Nowe bloki, sztuczny staw i przede wszystkim odgrodzenie od reszty społeczeństwa. Na mieszkanie w takich warunkach zdecydowało się wielu milionerów, w tym m.in. były premier Mateusz Morawiecki.

Marina Mokotów uchodzi oazę luksusu w starym, przebrzmiałym stylu. Obecnie tak wielkie osiedle, odgrodzone od reszty miasta, nie miałoby racji bytu. W tym miejscu mieszka obecnie około pięciu tysięcy osób. Na kogo głosują? 

Mieszkańców osiedla rozdzielono na dwie komisje. Pierwsza z nich obejmuje sporą część osiedla, a także kilka bloków położonych nieopodal, przy ul. Woronicza. W drugiej znalazła się reszta osiedla oraz fragmenty ulic poza zamkniętą przestrzenią – np. Spartańska czy Miączyńska. Zdecydowaną większość obydwu komisji stanowią mieszkańcy Mariny Mokotów. 

Kogo poparli? Zdecydowanym zwycięzcą został tu Rafał Trzaskowski, który uzyskał ponad połowę głosów (51,77 proc.). Kolejnych czterech kandydatów zdobyło zbliżone wyniki, ale wszystkie są jednocyfrowe: 

  • Karol Nawrocki – 9,25 proc.
  • Adrian Zandberg – 8,92 proc.
  • Magdalena Biejat – 8,32 proc.  
  • Sławomir Mentzen – 8,05 proc.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

MM 20.05.2025 17:47
Po pierwsze to nie tylko w tej komisji głosowało osiedle. Mieszkańcy spornego bloku i wież głosowali w lokalu przy Ordona. Dwa to, że tłumaczenia urzędników nie trafiają jakoś do organów nadzoru i sądów, ponieważ we wszystkich instancjach miasto sprawę tę przegrało a nadal z uporem maniaka twierdzi, że ma rację..... Argumentów za tym poglądem - brak.

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama