Od 15 stycznia br. trwa kampania wyborcza. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski – z wynikiem 31,36 procent głosów – dostał się do drugiej tury wyborów, w której 1 czerwca zmierzy się z kandydatem obywatelskim Karolem Nawrockim. Do momentu ciszy wyborczej (od północy 31 maja) trwa dalszy wyścig po fotel prezydencki. Już dzień po I turze Trzaskowski kontynuował kampanię, o czym informował w swoich mediach społecznościowych. W Skarżysku-Kamiennym dziękował mieszkańcom za oddane na niego głosy, a w Kielcach rozdawał drożdżówki.
Kampania wyborcza Trzaskowskiego
Z relacji Komitetu Wyborczego Rafała Trzaskowskiego, umieszczanych na jego stronie internetowej wynika, że prezydent Warszawy od marca często przebywał poza miastem w ramach kampanii wyborczej.
Luty:
- 28 lutego – Radomsko
Marzec:
- 1 marca – Mielec
- 2 marca – Rzeszów
- 7 marca – Mikołów
- 11 marca – Pyrzyce, Gorzów Wielkopolski
- 12 marca – Zielona Góra
- 13 marca – Opole
- 14 marca – Kraków
- 19 marca – Grodzisk Mazowiecki
- 20 marca – Turek
- 21 marca – Kołobrzeg, Koszalin
- 22 marca – Szczecinek, Wałcz
- 23 marca – Złotów
- 25 marca – Radom
- 27 marca – Kutno, Konin
- 28 marca – Słupca, Gniezno, Kościan
- 29 marca – Szamotuły, Wolsztyn, Leszno
Kwiecień:
- 3 kwietnia – Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski
- 4 kwietnia – Włoszczowa, Końskie
- 6 kwietnia – Ostrów Mazowiecka, Białystok
- 10 kwietnia – Kalisz, Wieluń
- 12 kwietnia – Bolesławiec, Głogów, Jelenia Góra
- 13 kwietnia – Kamienna Góra, Świdnica
- 15 kwietnia – Biała Podlaska
- 17 kwietnia – Kielce
- 22 kwietnia – Czeladź, Częstochowa
- 24 kwietnia – Zgorzelec, Wałbrzych
- 25 kwietnia – Gniezno
- 27 kwietnia – Poznań
- 29 kwietnia – Toruń
- 30 kwietnia – Nowe Miasto Lubawskie, Nidzica, Olsztyn
Maj:
- 1 maja – Malbork, Sopot
- 2 maja – Lębork, Słupsk, Kościerzyna
- 4 maja – Lublin, Zamość
- 6 maja – Kędzierzyn-Koźle
- 7 maja – Wrocław
- 9 maja – Łódź
- 10 maja – Bydgoszcz
- 11 maja – Płock
- 13 maja – Kraków
- 14 maja – Brzeg, Nowa Sól, Międzyrzecz
- 15 maja – Strzelce Krajeńskie, Goleniów, Szczecin
- 16 maja – Koło, Skierniewice, Międzyborów
Sprawa urlopu prezydenta Warszawy
W sprawie ewentualnego urlopu wysłaliśmy zapytanie do biura prasowego Urzędu Miasta, ale do tej pory nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi.
Zadane pytania brzmiały następująco:
- W jaki sposób pan Trzaskowski godzi wypełnianie obowiązków prezydenta Warszawy i prowadzenie kampanii wyborczej?
- Czy pan Trzaskowski na czas kampanii wyborczej wziął urlop? Jeżeli tak, to jakich dni on dotyczy w okresie 15 stycznia – 1 czerwca br.?
- Czy pan prezydent Warszawy będzie pracować i wypełniać obowiązki prezydenta Warszawy w dniach 19 maja – 31 maja? Czy może planuje urlop w tym okresie?
- Czy ewentualne dni urlopowe są płatne, czy bezpłatne?
- W przypadku dni urlopowych, kto zastępuje pana prezydenta Trzaskowskiego w pełnieniu jego obowiązków?
Nasza redakcja dowiedziała się nieoficjalnym kanałem, że prezydent zawsze przebywa na urlopie, jeśli nie ma go w ratuszu cały dzień i nie wypełnia obowiązków prezydenta Warszawy.
Dni urlopowe Trzaskowskiego
Jeden z radnych PiS kilkukrotnie złożył do Urzędu Miasta interpelacje ws. dni urlopowych prezydenta Warszawy. Część odpowiedzi znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej, ale – jak poinformował nas polityk – część dokumentów nadal pozostaje bez wyjaśnień.
W jednej z odpowiedzi na interpelacje Kowalczyka sekretarz m.st. Warszawy Maciej Fijałkowski poinformował, że „w marcu 2025 r. pan prezydent przybywał na urlopie w dniach: 11-14, 20-21 oraz 27-28”.
- W kwietniu 2025 r. pan prezydent przebywał na urlopie w dniach: 1, 3 i 4. Do dnia 4 kwietnia 2025 r. nie wpłynęły wnioski urlopowe prezydenta na pozostałe dni kwietnia br. – napisał Fijałkowski 15 kwietnia.
Interpelacje radnych
O kwestię dni urlopowych prezydenta Warszawy i sprawowania przez niego obowiązków zapytaliśmy autora interpelacji.
- Wielokrotnie pytałem pana prezydenta o urlopy, które brał lub miał wziąć, bo jest kampania wyborcza. Pan prezydent przyjeżdża we wtorki do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa i tylko wtedy pracuje. Mówił o tym bezpośrednio w swoich podcastach bądź też w innych nagraniach, więc taką informację uzyskaliśmy – powiedział Kowalczyk.
Radny PiS wypunktował ostatnią działalność prezydenta stolicy.
- Niestety pan prezydent nie wybiera się na ten urlop i przez całą kampanię po prostu zarządza Warszawą z doskoku. Pojawia się jeden dzień w tygodniu, a to nie jest zarządzanie Warszawą – ocenił.
- Na część z interpelacji, które składaliśmy, nawet nie uzyskaliśmy odpowiedzi – wskazał.
Kowalczyk przekazał też, że wraz z radnym Wojciechem Zabłockim zapytał o podróże zagraniczne prezydenta Warszawy. Jak wskazał, do tej pory nie uzyskali odpowiedzi na tę interpelację.
Zarządzanie stolicą
Zdaniem Kowalczyka, to jest „skandal”, że Trzaskowski wyjeżdża poza Warszawę.
- Widzimy, że w mieście są problemy. Problemów jest naprawdę cały tuzin i jeśli pan prezydent prowadzi kampanię wyborczą, powinien przekazać swoje obowiązki swojemu zastępcy – stwierdził radny PiS.
Jak zauważył nasz rozmówca, „w urzędzie zalega dokumentacja, która jest niepodpisywana”.
- Część decyzji po prostu nie jest wydawanych, bo tylko prezydent może je podpisać. Wiemy, że kilkanaście umów jest niepodpisanych i dokumentacja leży. Nikt się tym miastem tak naprawdę w rzeczywistości nie zajmuje, bo w niektórych sprawach tylko sam prezydent ma do tego kompetencje, aby podejmować niektóre decyzje – podkreślił Kowalczyk.
Ostatnie dni kampanii wyborczej
W opinii radnego, w najbliższych dniach „prezydent Warszawy nie weźmie urlopu, skoro przez całą kampanię wyborczą go nie brał”.
- Miasto będzie zarządzane tak jak jest zarządzane, czyli online. Raz w tygodniu pan prezydent będzie w mieście i poudaje swoją pracę – ocenił Kowalczyk.
II tura wyborów odbędzie się 1 czerwca. Głos na Rafała Trzaskowskiego lub na Karola Nawrockiego będzie można oddać w godzinach 7:00-21:00. Cisza wyborcza będzie obowiązywać od północy 31 maja do zamknięcia lokali wyborczych. Wcześniej jeszcze, 25 maja w Warszawie mają się odbyć dwa marsze poparcia – zwolenników Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego.
Napisz komentarz
Komentarze