W liście do miasta Polonia Warszawa wyliczyła wiele zaniedbań zarówno na głównym stadionie, jak i bocznym boisku, na którym trenuje ponad 500 dzieci w ramach akademii. Od lat trwają rozmowy z Urzędem w sprawie poprawy warunków na obiekcie, ale ciągle okazują się nieskuteczne. Teraz miasto odniosło się do zdania klubu. Ratusz przyznaje, że stadion przy Konwiktorskiej wymaga renowacji, lecz zdaniem władz Warszawy potrzeba na to czasu, a wszystkie bieżące sprawy są rozwiązywane.
Boisko nie spełnia wymogów 1. Ligi?
- Obecny stan techniczny murawy zagraża zdrowiu zawodników i uniemożliwia prowadzenie profesjonalnych zajęć. Dziury w murawie, brak koszenia i podlewania przed treningiem to norma. Boisko utrzymywane jest przez zaledwie 1 osobę zatrudnioną przez Aktywną Warszawę, która również zajmuje się boiskiem bocznym, na którym w okresie zimowym brakuje skutecznego odśnieżania - napisała Polonia w liście.
Klub podkreślił także, że zły stan techniczny murawy i trybun grozi nieuzyskaniem licencji na grę w Betclic 1. Lidze. Miasto odniosło się do tych zarzutów dość ogólnie, lecz wyraźnie zakomunikowało świadomość, że Polonia potrzebuje lepszych warunków.
- Stadion przy ul. Konwiktorskiej 6 spełnia wszystkie wymogi licencyjne określone przez Polski Związek Piłki Nożnej, organizatora rozgrywek pierwszej ligi piłki nożnej. Oczywiście mamy świadomość, że kompleks sportowy przy ul. Konwiktorskiej 6 został wybudowany wiele lat temu i nawet dokonane w ostatnich latach modernizacje (m.in. zadaszenie trybun) nie mogą zastąpić nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu sportowego. Dlatego też, wspólnie ze środowiskiem Polonii Warszawa przeprowadziliśmy konkurs architektoniczny na koncepcję nowego zagospodarowania, które miałoby zastąpić dotychczasowe rozwiązania. Następnie przeprowadziliśmy cały proces projektowy, który zakończył się uzyskaniem pozwolenia na budowę - wyjaśniło nam miasto.
Warto dodać, że Polonia walczy aktualnie o awans do Ekstraklasy. Piłkarze Czarnych Koszul zagwarantowali sobie już udział w barażach, a klub uzyskał licencję na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej.
- Po analizie wniosków wraz z załączonymi dokumentami Komisja ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej postanowiła przyznać Polonii Warszawa licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy w sezonie ligowym 2025/2026 z nadzorem infrastrukturalnym, prawnym oraz finansowym - pochwaliła się w mediach Polonia.
Polonia chce przejąć zarządzanie stadionem. Co na to miasto?
Według Polonii rozwiązaniem słabego zarządzania stadionem byłoby przejęcie tych obowiązków przez klub. Takie rozwiązanie zostało zaproponowane Ratuszowi w liście, a także podczas osobistych rozmów przedstawicieli obu stron. Według miasta taka opcja byłaby możliwa, ale dopiero po modernizacji obiektu.
- Z uwagi na historię klubu oraz jego szczególne znaczenie dla m.st. Warszawa, przedstawiciele władz stolicy wielokrotnie powtarzali, w rozmowach i na piśmie, że dopuszczają możliwość przekazania Polonii Warszawa nieruchomości w wieloletnią dzierżawę (na wzór rozwiązania zastosowanego dla Legii Warszawa). Warunkiem podstawowym i niezbędnym jest uzyskanie odpowiedniej zgody Rady m.st. Warszawy, a wcześniej – zakończenie planowanej inwestycji modernizacji kompleksu sportowego - tłumaczy nam wydział prasowy Ratusza.
Dzierżawa dopiero po modernizacji. Sprzeczne cele miasta i klubu
Obszarem dyskusji klubu z miastem od dawna jest forma finansowania modernizacji i utrzymywania stadionu. Aktualne ustalenia zakładają modernizację obiektu w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Prezes Polonii publicznie mówi jednak, że mógłby sfinansować wszystko z własnych pieniędzy, ale w zamian chciałby zostać właścicielem gruntów przy Konwiktorskiej. Przy okazji klub chciałby zmodyfikować aktualny projekt nowego stadionu, dodając do niego zamykany dach.
- Obecny projekt stadionu zaproponowany przez Miasto w ramach PPP powoduje dodatkowe problemy związane z jego konstrukcją i funkcjonalnością. Największym mankamentem projektu jest brak możliwości realizowania na jego terenie wydarzeń przez cały rok z uwagi na fakt, że nie posiada on zamykanego dachu. Brak ten ogranicza potencjał dochodowy obiektu. Projekt nie przewiduje również wystarczającej liczby nowoczesnych udogodnień, takich jak wielofunkcyjne strefy komercyjne i rozrywkowe, które są niezbędne do generowania dodatkowych przychodów - pisał w 2024 r. prezes Polonii Gregoire Nitot.
- Prezes klubu wielokrotnie był informowany, że wydzierżawienie ośrodka przeznaczonego do modernizacji stałoby w sprzeczności z przyjętymi założeniami inwestycyjnymi, a wręcz mogłoby stanowić zagrożenia dla jego przeprowadzenia. Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych, Zamawiający ma obowiązek przekazać nieruchomość Wykonawcy robót na czas prowadzonych prac. To oznacza, że realizacja zadania inwestycyjnego budowlanego poprzedzana jest uwolnieniem nieruchomości od dzierżawców a nie ich obciążaniem. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, że wykonawca, który wygra przetarg w PPP, odmówi przyjęcia nieruchomości do modernizacji z dzierżawcą, albo nie dojdzie do porozumienia z dzierżawcą w kwestii chociażby harmonogramu prac - napisało nam za to miasto.
Zdaniem miasta, najlepszym rozwiązaniem dla samego klubu, ale także tej części miasta będzie dokończenie rozpoczętego wcześniej procesu modernizacji Konwiktorskiej 6 w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego, a następnie rozpoczęcie rozmów dotyczących sposobu i formy zarządzania kompleksem.
- O wszystkim tym Prezes G. Nitot był powiadomiony. Nie nastąpiły żadne nowe okoliczności (np. miasto nie zrezygnowało z modernizacji ośrodka), które pozwoliłyby zmienić zdanie co do przyszłej daty wydzierżawienia ośrodka na rzecz klubu sportowego Polonia Warszawa S.A. - kontynuuje Ratusz.
Szatnie dla dzieci w barakach. Miasto podkreśla liczne remonty zaplecza akademii
Polonia w swoim liście alarmowała nie tylko o złym stanie głównego stadionu, ale także bocznego boiska, wykorzystywanego przez akademię, w której trenuje ponad 500 dzieci. Do pisma klub dołączył zdjęcia szatni w barakach, które mają powybijane okna.
- Pomimo ograniczeń wynikających z układu przestrzennego i usytuowania w historycznym centrum Warszawy, sukcesywnie podejmujemy działania mające na celu podnoszenie funkcjonalności ośrodka oraz komfortu dla korzystających z niego sportowców i mieszkańców - odpowiedziało miasto.
- W latach 2020-2025 w Ośrodku Polonia zrealizowano m.in. następujące prace remontowe: instalacja nagłośnienia na stadionie, naprawa wjazdu i wyjazdu z terenu ośrodka, zakup i montaż tablicy wyników na stadionie i dwóch tablic wyników na boisku ze sztuczną nawierzchnią, remont szatni i natrysków oraz liczne naprawy m.in: dachu w budynku ośrodka, dachu budynku szatniowego, nawierzchni wjazdu od ul. Konwiktorskiej, bramofurt stadionowych oraz instalacji stacji uzdatniania wody - wylicza Ratusz.
Według przekazanych nam informacji, wśród aktualnie realizowanych działań inwestycyjnych prowadzonych przez Aktywną Warszawę priorytetem jest rozpoczęta modernizacja boiska bocznego Polonii.

Klub i miasto regularnie rozmawiają. Następne spotkanie w tym tygodniu
Śledząc sagę dotyczącą modernizacji stadionu przy Konwiktorskiej można odnieść wrażenie, że szwankuje tu komunikacja między klubem a miastem. Zapytaliśmy więc, jak przebiegają spotkania przedstawicieli stron.
- Zwracamy się do Państwa w akcie skrajnej desperacji i rozczarowania. Od niemal pięciu lat Klub Polonia Warszawa bezskutecznie walczy o poprawę dramatycznych warunków panujących na stadionie przy ulicy Konwiktorskiej 6. Pomimo licznych prób, spotkań z przedstawicielami Urzędu, oficjalnych pism, konkretnych propozycji rewitalizacji i gotowych rozwiązań, spotykamy się wyłącznie z murem biurokracji i obojętności - pisze klub w otwartym liście.
- Niezależnie od zdarzających się czasami problemów związanych z organizacją funkcjonowania kompleksu sportowego, zawsze udaje się nam znaleźć odpowiednie rozwiązania (w ramach posiadanych możliwości), które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom naszych partnerów. Problemy dotyczące współpracy były omawiane przez dyrekcję Aktywnej Warszawy z przedstawicielami klubu m.in. podczas spotkań 28 marca i 5 maja tego roku. 15 maja 2025 r. odbyło się wcześniej zaplanowane (jeszcze przed otrzymaniem w/w listu) spotkanie członka zarządu z Dyrektorem Biura Sportu i Rekreacji, na którym omówiono wszystkie istotne dla Polonii Warszawa kwestie związane z akademią piłkarską, zarządzaniem obiektem oraz przyszłą inwestycją.
Według miasta 6 maja Aktywna Warszawa zawarła porozumienie ze Stowarzyszeniem Krzewienia Sportowego Patriotyzmu Niezwyciężeni w sprawie wyrażenia zgody na udostępnienie fragmentu elewacji budynku, w celu pozostawienia i utrzymania zamontowanego neonu „POLONIA” w odpowiednim stanie technicznym, wizualnym i estetycznym. Zwlekanie z naprawą neonu to jeden z zarzutów przedstawionych przez klub w ich liście. Również 6 maja 2025 r. zawarta miała zostać umowa dzierżawy dodatkowego terenu dla klubu w celu postawienia wiaty magazynowej.
Przedstawiciele klubu i miasta rozmawiają więc regularnie. Jedna strona chciałaby jednak, aby sprawy przebiegały sprawniej, a druga podkreśla formalne ograniczenia.
- Przedstawiciele klubu byli wielokrotnie informowani o potencjalnych możliwościach przekazania nieruchomości w zarządzanie Polonii Warszawa i posiadają w tym zakresie wszelką niezbędną wiedzę. Rozumiemy, że Polonia chciałaby przejąć pełną odpowiedzialność za funkcjonowanie ośrodka jak najszybciej, niemniej, jeżeli zależy nam wszystkim na dokończeniu procesu modernizacji kompleksu sportowego, rozmowy o szczegółach takiego rozwiązania będą mogły być kontynuowane po oddaniu nowej infrastruktury do użytkowania - podsumowuje biuro prasowe Ratusza.
Kolejne rozmowy mają odbyć się w tym tygodniu. Pod nadzorem Dyrektora Biura Sportu i Rekreacji przedstawiciele administratora obiektu i Polonii omówią szczegółowe rozwiązania dotyczące m.in. nowych przestrzeni administracyjnych i magazynowych dla klubu, wspólnie ustalone zasady konserwacji i korzystania z płyty boiska.

Kiedy ruszy modernizacja stadionu przy Konwiktorskiej? Klub boi się, że pozwolenie na budowę wygaśnie
Miasto wybrało już projekt nowego stadionu i w listopadzie 2024 r. uzyskało pozwolenie na budowę. Problem w tym, że jest ono ważne tylko przez 3 lata i klub boi się, że wygaśnie przed rozpoczęciem robót.
- Choć Miasto uzyskało pozwolenie na budowę – ważne jedynie przez trzy lata – od miesięcy oczekujemy na kolejny krok, jakim jest zaproszenie do składania ofert w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Jako Klub, będący jednym z potencjalnych partnerów PPP, z rosnącym niepokojem obserwujemy brak jakichkolwiek działań od czasu uzyskania wspomnianego wyżej pozwolenia - czytamy w liście Polonii.
- Po przeprowadzeniu niezbędnych analiz prawnych i ekonomicznych przeszliśmy do postępowania w formule partnerstwa publiczno-prywatnego prowadzonego w trybie dialogu konkurencyjnego. W jego ramach odbyły się rundy negocjacyjne w trzech obszarach: technicznym, prawnym i finansowym. Po serii spotkań z uczestnikami postępowania (tur negocjacyjnych) aktualnie przygotowywana jest dokumentacja przetargowa konieczna do przekazania uczestnikom wraz z zaproszeniem do składania ofert (w tym specyfikacja warunków zamówienia) - informuje miasto.
- Termin przekazania zaproszenia do składania ofert nie został jeszcze ustalony. Trwają ustalenia dotyczące możliwości wprowadzenia projektu do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta. Od momentu otrzymania zaproszenia oferenci będą mieli kilka miesięcy na przygotowanie i złożenie ofert. Następnie rozpocznie się proces oceny ofert i wyboru najkorzystniejszej oferty - kontynuuje Ratusz.
Klub przedstawia swoje zdanie jasno:
- Jesteśmy gotowi nie tylko zarządzać obiektem, ale również – w ramach odpowiednio skonstruowanego partnerstwa – zrealizować jego budowę.
Napisz komentarz
Komentarze