Reklama

Plan ogólny Warszawy. To on określi kształt miasta w przyszłości. Kiedy go zobaczymy?

Jako miasto stanęliśmy przed wielkim wyzwaniem przygotowania nowej strategii oraz planu ogólnego dla całej w Warszawy w bardzo krótkim czasie. Zadanie jest naprawdę złożone a harmonogram napięty. Dlatego pracujemy bardzo zdeterminowani, a efekty są już bardzo zaawansowane.
Jaka będzie Warszawa przyszłości? Określi to m.in. plan ogólny.
Jaka będzie Warszawa przyszłości? Określi to m.in. plan ogólny.

Autor: WXCA, zdjecie ilustracyjne

Nieco na drugim planie, a to jedno z najtrudniejszych zadań obecnego samorządu. Zgodnie z rządową ustawą, gminy muszą do połowy 2026 roku uchwalić plan ogólny, który zastąpi różnego rodzaju studia zagospodarowania. To najważniejszy dokument planistyczny. 

Na jego postawie wyznaczone zostaną strefy do zabudowy mieszkaniowej, biurowej czy produkcyjnej. Określa maksymalne wysokości budynków czy intensywność działki. Pokaże planowane ciągi komunikacyjne i układy np. sieci metra. W skrócie to w planie zawarta będzie wizja Warszawy przyszłości.

Co dzieje się z planem? 

Przygotowanie planu to w Warszawie wyścig z czasem. Radni podjęli decyzję o rozpoczęciu prac nad dokumentem dopiero w lipcu ubiegłego roku. Zadanie przypadło wiceprezydent Renacie Kaznowskiej, która odpowiada za architekturę. Bolączką jest brak głównego architekta – po odejściu Marleny Happach w kwietniu 2024. Co więcej, pierwotnie dokument miał zostać uchwalony do końca tego roku. Finalnie termin przesunięto na 30 czerwca 2026. 

- W tej chwili prace projektowe nad planem ogólnym zbliżają się do końca. Dużą częścią prac była analiza wniosków zebranych do tego dokumentu we wrześniu zeszłego roku – otrzymaliśmy prawie 64 tysiące postulatów zawartych w blisko 40 tysiącach pism. Według aktualnego harmonogramu planujemy przekazanie projektu planu ogólnego do zaopiniowania i uzgodnienia przez ograny zewnętrzne pod koniec sierpnia – mówi w rozmowie z nami Renata Kaznowska.

To jednak nie koniec prac. Następnie odbędą się konsultacje społeczne. Równolegle omawiana będzie też strategia rozwoju miasta: „oba te dokumenty są komplementarne jeśli chodzi o określenie polityki przestrzennej miasta.” 

W strategii, jak ustaliliśmy, znajdą się plany inwestycyjne do 2043 roku, a także zarys tych na dalsze lata. To w tym dokumencie pojawi się rekomendowana kolejność budowy odcinków linii metra: M3, M4 i M5

- Jako miasto stanęliśmy przed wielkim wyzwaniem przygotowania nowej strategii oraz planu ogólnego dla całej w Warszawy w bardzo krótkim czasie. Zadanie jest naprawdę złożone a harmonogram napięty. Dlatego pracujemy bardzo zdeterminowani, a efekty są już bardzo zaawansowane – dodaje wiceprezydent Warszawy. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Alan 12.07.2025 07:04
No to nie sknocicie tego. Pewnie nie da się wszystkiego przewidzieć ale oby nasi potomkowie nie wieszali na nas psów. Co prawda będziemy to już mieli głęboko gdzieś. Ale to tak dla przyzwoitości.

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama