W zeszłym roku teren przy ul. Racławickiej 136 został zamknięty „ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa”. To działka należąca do niedawna do Agencji Mienia Wojskowego. Wcześniej od lat 50. działał tam stadion, tor żużlowy i miejsce, w którym odbywały się koncerty m.in. w 1994 roku Aerosmith, w 1999 roku Metallica, a w 2009 Andrea Boccelli.
Na początku tego roku okazało się, że działkę częściowo zajmie Frontex, czyli Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, która od powstania swoją siedzibę ma w Warszawie. Obecnie, od 2015 roku, zajmuje jeden z mniejszych budynków kompleksu Warsaw Spire. Ale od dawna zapowiadano, że zbuduje niezależną siedzibę. MSWiA przekazało teren za darmo, a sama agencja dostała 215 mln euro pożyczki od jednego z banków.
Rusza budowa siedziby Frontexu. Jest wykonawca
Budynki dla Frontexu zaprojektuje pracownia SUD Architekci, za to generalnym wykonawcą będzie firma Eiffage. W sumie powstanie biurowiec o powierzchni prawie 70 tys. mkw. Będzie posiadać siedem kondygnacji naziemnych oraz dwie podziemne. Pracę w nim znajdzie co najmniej dwa tysiące osób – wyłącznie z unijnej agencji.
Jak czytamy w komunikacie prasowym, wraz z budynkiem powstanie ogólnodostępny park oraz ogród dla pracowników. Siedziba Frontexu ma być zasilana także z paneli fotowoltaicznych na dachu. Do tego budynek będzie wyposażony m.in. w system geotermii, a jego fundamenty powstaną przy użyciu betonu niskoemisyjnego. Główne elementy wnętrza zostaną wykonane z drewna.
- Przyszła siedziba Frontexu zaoferuje modułowość, wysoki standard bezpieczeństwa i będzie wspierać dobrostan jego pracowników – zapewnia Denis Mathern, Prezes Zarządu Eiffage Polska Budownictwo.
Budowa ma zakończyć się w 2028 roku.
Napisz komentarz
Komentarze