Reklama

Teren Skry ma być otwarty już wiosną. Pierwszy etap prac jest na ukończeniu

Pierwszy etap modernizacji terenu Skry przy ulicy Wawelskiej dobiega końca. Władze Warszawy zapewniają, że prace idą zgodnie z planem i już wiosną mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego boiska do rugby, treningowego stadionu lekkoatletycznego czy zaplecza sportowego. Nie będzie to jednak koniec całej inwestycji.
Teren Skry - obecny stan prac.
Teren Skry - obecny stan prac.

Autor: UM Warszawa

W 2021 roku Warszawa odzyskała teren Skry po 13 latach batalii sądowej. Przez ten czas był on niedostępny dla mieszkańców, a po przejęciu obiektu stan techniczny nie pozwalał na korzystnie z niego. Miasto zapowiedziało trzyetapową modernizację Ośrodka Nowa Skra. Niedawno wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska ogłosiła, że prace nad pierwszą częścią inwestycji dobiegają końca. 

- Pierwszy etap modernizacji Nowej Skry powoli zbliża się do końca. Dziś po raz kolejny ocenialiśmy postęp prac toczących się w kompleksie sportowym przy ul. Wawelskiej 5. Trwa budowa treningowego stadionu lekkoatletycznego, zaplecza sportowego, strefy rzutni oraz boiska do rugby. Widoczne zmiany zaszły już także w przestrzeni parkowej łączącej się z Polem Mokotowskim. Już wiosną będziemy mogli zaprosić Państwa do przepięknego i zmodernizowanego ośrodka sportowego. Nareszcie po latach na Skrę wróci sport!  – mówiła Renata Kaznowska, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Teren Skry w końcu będzie dostępny dla mieszkańców 

Wiosną mieszkańcy mają mieć do dyspozycji budynek zaplecza sportowego. Obecnie na ukończeniu są prace żelbetowe związane z jego budową, wylano już strop, realizowane są też ściany attykowe, a także izolacja termiczna i przeciwwodna. Stoi też już żelbetowa płyta bieżni stadionu, a cała konstrukcja powoli nabiera kształtów. Ułożono już niezbędne drenaże oraz instalacje służące do nawadniania, a także warstwy podbudowy. Końca dobiegają też prace nad przygotowaniem warstwy wegetacyjnej pola rzutni stadionu, a także nad terenem boiska rugby, gdzie wysiana ma być trawa. Na terenie Skry budowany jest też zbiornik rekreacyjny oraz ścieżki z nawierzchni mineralnej

Miasto zapowiada również, że Nowa Skra będzie zielona. Urzędnicy podkreślają, że starali się wkomponować w nowy projekt jak najwięcej istniejących już drzew, a także poprowadzić alejki między nimi. Na terenie inwestycji pojawiły się też cztery nowe drzewa, w tym kasztanowiec oraz lipca o obwodzie powyżej 120 cm. Część roślin musiała zostać jednak wycięta na potrzeby modernizacji, urzędnicy zapewniają przy tym, że zamiast nich pojawią się nasadzenia zastępcze.

Teren Skry obecnie
Teren Skry obecnie / UM Warszawa

To nie koniec prac na Skrze. Wkrótce przetarg na kontrowersyjną halę 

Uwolnienie zamkniętego dotychczas terenu spowoduje, że dla mieszkańców Pole Mokotowskie będzie zdawało się o 11 ha większe. Wiosną prace na terenie Skry się nie zakończą, w przyszłym roku rozpisany ma zostać przetarg na budowę w tym miejscu hali sportowej. To sprawa wywołująca na Ochocie wiele kontrowersji. Współrządzący dzielnicą aktywiści ze stowarzyszenia Ochocianie Sąsiedzi sprzeciwiają się tej inwestycji. Obawiają się, że będzie ona powodowała problemy związane z dodatkowym hałasem i ruchem samochodowym. Koszt budowli jest szacowany na około 150 mln zł.

Ostatnim etapem budowy Skry ma być modernizacja głównego stadionu lekkoatletycznego. Tu sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana i kosztowna, dlatego na realizację tego przedsięwzięcia z pewnością jeszcze poczekamy. Obecnie obiekt nie nadaje się do użytkowania. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama