W niedzielę 9 czerwca odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. To kolejny odcinek całej serii wyborczej, która trwa w Polsce. Tym razem wybieraliśmy swoich reprezentantów, którzy pojadą do Brukseli i będą współtworzyć prawo unijne. Z danych końcowych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że frekwencja w całej Polsce wyniosła 40,65 proc. Dla porównania pięć lat temu była wyższa (45,68 proc.), a w ostatnich wyborach parlamentarnych – jesienią 2023 – do urn poszło niemal trzy czwarte uprawnionych (74 proc.).
Jak głosowała Warszawa?
W Warszawie bezapelacyjnie wygrała Koalicja Obywatelska, która zdobyła 48,25 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli:
- PiS - 21,38 proc.
- Lewica - 11,38
- Konfederacja - 10,16
- Trzecia Droga - 7
- Bezpartyjni samorządowcy - 1,06
- Polexit - 0,22
Przypomnijmy, że z okręgu nr 4, do którego zalicza się Warszawa oraz cała aglomeracja, wybieranych jest ośmiu europosłów. Do Brukseli wyjedzie Marcin Kierwiński szef struktur PO w Warszawie, a także do niedawna minister spraw wewnętrznych i administracji. Uzyskał 85 tysięcy głosów i do końca bił się o najwyższy wynik w Warszawie. Prześcignął go partyjny kolega - Michał Szczerba - który uzyskał 86 tysięcy głosów w stolicy. Na trzecim miejscu znalazła się Kamila Gasiuk-Pihowicz z wynikiem 84 tys. Cała trójka uzyskała trzy najwyższe wyniki również po doliczeniu głosów z aglomeracji. Tym samym otrzymali przepustkę do europarlamentu.
Sensacją listy KO jest brak mandatu dla Hanny Gronkiewicz-Waltz. Była prezydent Warszawy otrzymała wysokie drugie miejsce na listach, a do tego prowadziła dość intensywną kampanię. Mimo to zdobyła aż 20 tys. mniej głosów niż trójka powyżej. HGW prześcignęli także politycy innych partii.
Kto poza trójką z KO dostał się do europarlamentu z Warszawy?
Najlepszy wynik dla PiS uzyskał były wojewoda i niedoszły prezydent stolicy - Tobiasz Bocheński. Zagłosowało na niego 57 780 osób mieszkających w Warszawie. Co ciekawe, do Brukseli prawdopodobnie nie pojedzie. Zaważyły głosy z warszawskiego "obwarzanka". Tam do końca trwała walka między Bocheńskim, a "jedynką" Prawa i Sprawiedliwości - Małgorzatą Gosiewską (46 414 głosów w Warszawie). W sumie w tym pojedynku wygrała Gosiewska - 99 tys. głosów w całym okręgu, o trzy i pół tysiąca więcej od byłego wojewody łódzkiego i mazowieckiego. Finalnie okazało się, że i Bocheński, i Gosiewska trafią do Brukseli.
Zaskoczeniem jest na pewno wynik Ewy Zajączkowskej-Hernik z Konfederacji, na którą zagłosowało aż 51 385 osób w stolicy. To ponad dwukrotnie więcej niż "jedynka" warszawskiej listy - Patryk Kamiński. Z kolei Robert Biedroń lider stołecznej listy Lewicy otrzymał "jedynie" 41 736 głosów. To znacznie mniej niż w poprzednich eurowyborach. Najlepszy wynik Trzeciej Drogi należy do Michała Kobosko, który uzyskał 23 tys. głosów. Wspomniana trójka również dostała się do Parlamentu Europejskiego.
Podsumowując, szóstka europosłów z Warszawy przedstawia się następująco:
- Marcin Kierwiński (KO)
- Michał Szczerba (KO)
- Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO)
- Małgorzata Gosiewska (PiS)
- Tobiasz Bocheński (PiS)
- Ewa Zajączkowska-Hernik (Konfederacja)
- Robert Biedroń (Lewica)
- Michał Kobosko (Trzecia Droga)
Jaka frekwencja w Warszawie?
W stolicy frekwencja była najwyższa z miast wojewódzkich i powiatowych – do urn poszło 58 proc. uprawnionych. Oznacza to, że w Warszawie oddano dokładnie 771 tysięcy głosów. Niemal tradycją staje się, że najchętniej na wybory chodzą mieszkańcy Wilanowa. Tam frekwencja wyniosła 65,44 proc. Równie aktywne były:
- Ursynów – 64,63 proc.
- Żoliborz – 63,53 proc.
Na drugim biegunie znalazła się Praga-Północ, jedyna dzielnica w której ponad połowa mieszkańców nie wybrała się na głosowanie (49,76 proc.).
Ciekawostki:
- najwięcej ważnych głosów oddano na Mokotowie – 95 663
- w Szpitalu Klinicznym przy ul. Karowej zagłosowali wszyscy zgłoszeni – 23/23, czyli frekwencja wyniosła sto procent. Podobny wynik odnotowano w Szpitalu Wolskim.
- w areszcie śledczym na Białołęce wygrała KO, a najwięcej głosów zdobył Marcin Kierwiński (219)
- na Mazowszu, wyłączając Warszawę, zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 49,17 proc. głosów.
Napisz komentarz
Komentarze