Reklama

Co dalej z kamienicą po Empiku przy rondzie de Gaulle'a? Jest szansa na remont

Zabytkowa kamienica przy ul. Nowy Świat 15/17, niegdyś tętniąca życiem jako najstarszy salon Empik w stolicy, od pięciu lat stoi opuszczona. Miasto rozważa jej rewitalizację i prowadzi rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat przyszłego przeznaczenia budynku. Zamiast sklepu lub pawilonu handlowego, może tam powstać działalność związana z kulturą.
Co dalej z kamienicą po Empiku przy rondzie de Gaulle'a? Jest szansa na remont
Kamienica posłuży celom kulturalnym?

Autor: Jakub Szyda / Raport Warszawski

Historia i zniszczenie kamienicy 

Kamienica przy ul. Nowy Świat 15/17, usytuowana na styku Nowego Światu i Alei Jerozolimskich, przez ponad siedem dekad była siedzibą najstarszego salonu Empik w Warszawie. Codziennie odwiedzały ją setki mieszkańców z obu brzegów Wisły. Po zamknięciu Empiku budynek stał pusty, stopniowo popadając w ruinę. Niedawno informowaliśmy, że Mariusz Frankowski, obecny Wojewoda Mazowiecki, wydał zgodę na odnowienie zabytkowej kamienicy przy ul. Nowy Świat 15/17. Pierwotnie zielone światło dotyczyło rozpisania przetargu nieograniczonego na dzierżawę nieruchomości, na okres 10 lat, o czym więcej pisaliśmy w tym artykule.

Kwestią otwartą pozostawało to, jakiego typu działalność zostanie przeznaczony lokal. Mowa tutaj o aż 945 mkw. powierzchni, mogących być zagospodarowanych, chociażby przez sklep znanej marki. Zdaniem radnych tego typu rozwiązanie miałoby najwięcej sensu. Komercyjne wykorzystanie kamienicy mogłoby przyciągnąć ruch do tej nieco zapomnianej części Śródmieścia.

- Miasto rozważa rezygnację z dzierżawy i przeznaczenie budynku na niekomercyjne wykorzystanie, jesteśmy w tej sprawie w rozmowach z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na razie nie mogę zdradzić jaki mamy pomysł na tę przestrzeń. Myślę, że do końca tego roku wszystko będzie już jasne i klarowne — informuje nas Marzena Gawkowska z biura prasowego urzędu miasta. 

Niektórzy radni uważają, że komercyjne wykorzystanie budynku byłoby korzystniejsze dla miasta.

- Osobiście widziałbym tam działalność, która generowałaby ruch podobny do tego, jak robił to Empik. Na pewno powinniśmy przeznaczyć ten budynek na cele komercyjne, niż kulturalne czy społeczne. Warszawa potrzebuje lokalnych obiektów handlowych, bo wtedy ulice ożywają. Nie powinniśmy wypychać handlu tylko do galerii — mówi podczas rozmowy z Raportem Warszawskim Piotr Wertenstein-Żuławski, miejski radny Platformy Obywatelskiej, który od dłuższego czasu interesował się losem opuszczonego budynku.

Kamienica była niegdyś chlubą stolicy / autor: Jakub Szyda

Problemem w realizacji tego typu pomysłu mogłyby być fakt, że kamienica wpisana jest od 2022 roku do miejskiego rejestru zabytków. To oznacza, że potencjalny dzierżawca musiałby w pierwszej kolejności wyremontować obiekt — zarówno wewnątrz jak i zewnątrz. Oczywiście wszystko w porozumieniu i ponad nadzorem konserwatorskim. Już teraz wiadomo, że przywrócenie zabytkowemu budynkowi jego dawnej estetyki będzie wymagało poniesienia dużych nakładów finansowych”, co potwierdzają miejscy urzędnicy. Tym samym pracują oni nad innym rozwiązaniem.

Od pięciu lat budynek jest pustostanem

Jedna z ikon warszawskiego Śródmieścia, nieruchomość przy ul. Nowy Świat 15/17, od kilku lat nazywana była największym pustostanem okolicy. Przez pięć lat obiekt stał nieużytkowany, niszczejąc z dnia na dzień. Słynny budynek, mieszczący się niemalże na styku Nowego Światu i Alei Jerozolimskich, przez ponad siedem dekad mieścił w sobie najstarszy salon Empiku w stolicy. Miejsce to codziennie odwiedzały setki, tysiące mieszkańców Warszawy, z lewego i prawego brzegu Wisły. Było ono także bohaterem wielu pamiętnych wydarzeń, jak słynna „bitwa pod Empikiem” z 2020 roku.

Przyszłość kamienicy

Decyzja o przyszłym przeznaczeniu kamienicy przy ul. Nowy Świat 15/17 wciąż jest przedmiotem dyskusji. Miasto, we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, analizuje możliwości, które pozwolą na przywrócenie budynkowi dawnego blasku i funkcji służącej mieszkańcom Warszawy.

O dalszych losach tego zabytkowego obiektu będziemy informować na bieżąco.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama