W 2016 roku stołeczni urzędnicy przeprowadzili konsultacje społeczne dotyczące stworzenia Centrum Lokalnego Plac Hallera na Pradze-Północ. „Ulepszmy razem Plac Hallera” zachęcało miasto do wzięcia udziału w procesie. Udział w procesie mieszkańcy rzeczywiście wzięli. Później na podstawie ich uwag powstał projekt przebudowy tej przestrzeni. Przygotowali go architekci z pracowni Jaz Plus. Zaplanowali oni stworzenie strefy piknikowej, reprezentacyjnej strefy miejskiej, tężni, a także nowe ławki. Powiększyć miał się plac zabaw i fontanna. Chcieli także uspokojenia ruchu samochodowego poprzez zwężenie jezdni i stworzenie nowych przejść dla pieszych. Skorzystać na remoncie mieli też rowerzyści. Architekci proponowali bowiem połączenie poprzerywanej infrastruktury rowerowej. Ich plan obejmował też przeniesienie pętli autobusowej z placu w rejon ulicy Jagiellońskiej. Miasto zapowiadało początkowo, że prace nad realizacją koncepcji zaczną się w 2018 roku i mogą potrwać nawet 4 lata. Nie ruszyły jednak do dziś.

- Czekamy na realizację centrum lokalnego plac Hallera od 2016 roku. To wtedy odbyły się konsultacje społeczne, w których okazało się, że jest potrzebne wiele zmian. W 2018 roku wyremontowano lokale usługowe wokół placu. One obecnie w większości działają dobrze, dzięki czemu stworzono wokół placu kulturalne zagłębie i trochę udało się rozruszać tę okolicę. Oprócz tego miał odbyć się remont jezdni i chodników, ale niestety na to nadal czekamy – mówiła nam Wanda Grudzień, praska radna z Porozumienia dla Pragi.
Gdy wybuchała pandemia COVID-19 stołeczny Ratusz włożył projekt zmian na placu Hallera do zamrażarki, z której nie wyciągnął go do dziś. Powodem była ówczesna sytuacja gospodarcza. Problemy z realizacją zadania wynikały też z braku koordynacji pomiędzy miejskimi jednostkami. Pasem drogowym zarządza tam Zarząd Dróg Miejskich, praski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami podestami przy budynkach, a Zarząd Transportu Miejskiego pętlą autobusową.
W czasie oczekiwania na realizację planów miasta przy Placu Hallera cały czas działali lokalni społecznicy, którzy za pośrednictwem budżetu obywatelskiego starali się po kawałku zmieniać tę przestrzeń. W końcu w 2022 roku koordynatorem przebudowy został ZDM. Sprawa nadal jednak nie nabrała tempa.
Przetarg na projekt przebudowy Placu Hallera znów się opóźnia
O planach władzom miasta w zeszłym roku przypomniała radna Wanda Grudzień w swojej interpelacji. Zapytała wówczas o dalszy harmonogram prac nad przebudową placu. Jak poinformował w odpowiedzi na to pismo dyrektor ZDM Łukasz Puchalski, przetarg na projekt ma zostać wkrótce ogłoszony.
- Pod koniec roku 2024 planowane jest ogłoszenie przetargu na dokumentację projektową na przebudowę placu Hallera, która powinna być gotowa w 2027 roku. Plac, jako dwuhektarowe założenie urbanistyczne osiedla mieszkaniowego Praga II, dzięki przebudowie ma szansę stać się reprezentatywną przestrzenią Pragi-Północ, służącą wszystkim grupom mieszkańców – poinformował dyrektor ZDM Łukasz Puchalski.
Jednocześnie burmistrzyni Pragi-Północ Gabriela Szustak poinformowała, że w ramach prac planowane jest przeniesienie pętli autobusowej znajdującej się na Placu Hallera.
- Obecnie pętla autobusowa, znajdująca się w centrum zabytkowego terenu, dezorganizuje osiowość placu Hallera. Pętla autobusowa to przestrzeń serwisowa, techniczna. Nie powinna zatem zajmować reprezentatywnego, centralnego miejsca w przestrzeni publicznej. Przeniesienie jej w okolice ronda Starzyńskiego jest optymalnym rozwiązaniem. Zmiana ta nie wpłynie na ograniczenie dostępności transportu publicznego. Osoby mające trudności z poruszaniem się, przyzwyczajone do oczekiwania na odjazd autobusu w pojeździe na siedząco, będą mogły korzystać z wygodnych przystanków w zmodernizowanej i zielonej przestrzeni – poinformowała Gabriela Szustak.
Koncepcja nowej lokalizacji dla pętli autobusowej zakłada, że będzie ona jednokrawędziowa i będzie minimalnie ingerowała w zieleń. „W celu ograniczenia likwidacji powierzchni biologicznie czynnej uwzględniono w koncepcji także propozycję zachowania jednego chodnika oddzielonego od jezdni pasem zieleni, który obsługiwać będzie pętlę autobusową i ruch pieszy. Obecnie przystępujemy do prac projektowych” – zapowiadała burmistrzyni.

Mieszkańcy w końcu doczekają się przebudowy Placu Hallera?
Koniec roku 2024 już jednak za nami, a przetarg na projekt przebudowy Placu Hallera nadal nie został ogłoszony. W styczniu dopominała się o to radna Wanda Grudzień.
- Zarząd Dróg Miejskich informuje, że trwają obecnie prace nad dokumentacją przetargową. Przetarg zostanie ogłoszony niezwłocznie, jak to będzie możliwe – poinformował pod koniec stycznia 2025 roku wiceprezydent Warszawy Tomasz Mencina.
- ZDM realizuje obecnie bardzo wiele zadań wymagających ogłoszenia przetargu. W IV kwartale 2024 r. ogłosiliśmy 29 przetargów, dotyczących robót i usług o wartości kilkudziesięciu min zł. Każdy z nich wymaga drobiazgowego przygotowania, aby uniknąć błędów i zmaksymalizować szansę uzyskania korzystnych ofert. Mimo tych starań część przetargów jesteśmy zmuszeni unieważniać z powodu braku ofert możliwych do zaakceptowania, co oznacza konieczność ponownego ogłoszenia tych przetargów i wpływa na terminy – tłumaczył wiceprezydent.
ZDM obiecuje, że projekt powstanie w 2027 roku, a więc 11 lat po przeprowadzonych w tej sprawie konsultacjach społecznych, które mają być podstawą do jego stworzenia. Później przyjdzie czas na wdrażanie tej koncepcji w życie. Na szybką realizację tego przedsięwzięcia nadzieję mają władze Pragi-Północ.
- Jako dzielnica z radością przyjmujemy informację o tym projekcie. Liczymy, że jeszcze w obecnej kadencji przejdzie on do fazy realizacji, co pozwoli mieszkańcom już wkrótce cieszyć się nowym, wyczekiwanym centrum lokalnym na Placu Hallera – mówi nam rzecznik Pragi-Północ Julian Rembelski.
Napisz komentarz
Komentarze