Reklama

Podziemne śmietniki w Warszawie? „Eliminacja odoru i szczurów”

Czy stolica Polski podąży śladem zachodnich miast w kwestii nowoczesnego zarządzania odpadami? Radna apeluje o wprowadzenie podziemnych pojemników na śmieci, wskazując na korzyści płynące z tego rozwiązania.
Podziemne kontenery przy Broniewskiego.
Podziemne kontenery przy Broniewskiego.

Źródło: Elkoplast

Podziemne pojemniki na odpady zaczęły pojawiać się w Europie w latach 80. Od tamtej pory stały się powszechnym elementem infrastruktury miejskiej w wielu krajach. 

- Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane w Europie, zarówno w nowej tkance mieszkaniowej, jak i wśród starej zabudowy, w krajach zachodnich takich jak Holandia czy Portugalia, ale również wśród naszych sąsiadów, np. na Litwie – podkreśla Marta Szczepańska z Miasto Jest Nasze.

Podziemne, szczelne pojemniki, choć trudniejsze w obsłudze i droższe w montażu, zapewniają według radnej liczne korzyści, takie jak: 

  • eliminacja odoru, który coraz częściej staje się problemem w okresie upałów;
  • ograniczenie dostępu odpadków dla zwierząt, takich jak szczury czy dziki;
  • uporządkowanie przestrzeni publicznej.

Warszawa – czas na zmiany?

Obecnie w Warszawie, jedyne znane nam, podziemne śmietniki znajdują się przy ul. Krajewskiego na Żoliborzu oraz przy Bronikowskiego 2 oraz obok, na Dembowskiego, na Ursynowie. Wszystkie pojemniki są obsługiwane przez prywatną firmę. Jak ustaliliśmy - zarówno Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, jak i Zakład Oczyszczania Miasta nie mają w swoich zasobach podziemnych pojemników, więc zmiany wymagałyby nie tylko stworzenia nowych śmietników, ale i zakupu odpowiednich urządzeń do wyciągania odpadów z podziemnych kontenerów. Czy taka zmiana nie byłaby więc zbyt kosztowna?

Zdaniem radnej miasto powinno jednak uwzględnić tego typu rozwiązanie w kolejnych przetargach na wybór operatorów, którzy zajmują się w Warszawie wywozem odpadów. W rękach MPO jest zaledwie 8 dzielnic - pozostałe obsługiwane są przez prywatne podmioty.

- Wraz z rozwojem systemu utylizacji odpadów komunalnych apeluję o uwzględnienie w kolejnych przetargach na wywóz poszczególnych frakcji możliwości odbioru z pojemników półpodziemnych i podziemnych – zaznacza Marta Szczepańska. 

Podziemne kontenery na śmieci. / fot. Elkoplast

Radna zwraca również uwagę, że miasto powinno dążyć do bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

- Podpisywanie nowych umów na wywóz frakcji powinno umożliwić wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych, a spójna polityka miejska w zakresie gospodarki odpadami – możliwość estetycznego i efektywnego lokowania coraz liczniejszych frakcji – dodaje.

Przykłady z Polski

W Polsce podziemne śmietniki zyskują na popularności. Miasto Chełm, które jest mniej liczne od warszawskiego Żoliborza czy Ursusa, zainstalowało siedem „gniazd” podziemnych śmietników, każde składające się z pięciu pojemników, oraz 79 półpodziemnych gniazd na odpady. Takie inicjatywy pokazują, że również w naszym kraju można skutecznie wdrażać nowoczesne systemy zarządzania odpadami. Nawet w miastach liczących zaledwie 40 tys. mieszkańców.

Radna Marta Szczepańska zwraca uwagę na potrzebę modernizacji systemu gospodarowania odpadami w Warszawie i rosnącą potrzebę mieszkańców na nowe rozwiązania pozbywania się śmieci z domów.

- Badania opinii publicznej pokazują jasno, że temat sprawnej utylizacji odpadów jest kluczowy dla warszawiaków. Podziemne systemy nie tylko poprawiają estetykę miasta, ale również przyczyniają się do lepszego zarządzania odpadami i zwiększenia komfortu mieszkańców – podkreśla.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama