Kultura wysoka na stacji metra
Teatr wewnątrz stacji metra? Na taki pomysł wpadli warszawscy aktorzy z prywatnej Fundacji Nieco Kultury. Za teatralne deski posłuży im ogromny, pusty lokal mieszczący się na końcowej stacji linii M2. Całość będzie miała ponad 200 m kw. Teatr nosi nazwę „Scena Metro”. Będzie to kameralne miejsce, mogące pomieścić ok. 70 widzów.
- Decyzję o otwarciu teatru na Bródnie, podjęliśmy pod wpływem impulsu. Zobaczyliśmy po prostu ogromny, pusty lokal, który spełniał nasze oczekiwania. Od dłuższego czasu rozglądaliśmy się za tego typu miejscem, w którym stworzymy niedużą scenę, m. in. do prób. Oczywiście wszelakie grupy teatralne będą również na niej grać — mówi w rozmowie z Raportem Warszawskiem Kamil Obara, pomysłodawca projektu.
Okazuje się, że kluczową rolę w doborze lokum odegrała... lokalizacja. Dzięki pociągom metra można bezproblemowo dojechać do lokalu, korzystając uprzednio z linii M1. W niecałą godzinę nawet mieszkańcy odległych Kabat czy Młocin, korzystając z przesiadki na Świętokrzyskiej, mogą dojechać do bródnowskiego teatru. Dodatkowo obiekt zaopatrzony jest w infrastrukturę dla osób z niepełnosprawnościami.
- Z Bemowa jedzie się tutaj tylko 25 min. Nie musimy się martwić o miejsca parkingowe, przesiadać się w autobus czy stać w korkach. Co prawda obawialiśmy się, że hałas pociągów metra będzie nie do wytrzymania wewnątrz lokalu. Na szczęście okazało się, że pomieszczenie jest dobrze wyciszone - dodaje Obara.
.png)
„Scena Metro” to projekt komercyjny
Prace na stacji rozpoczęto jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Na początku fundacja musiała oczywiście wygrać konkurs na wynajem lokalu. Nie było to proste, ponieważ jak wspomina Obara, mieli oni ledwie cztery dni na złożenie oferty, przed ostatecznym terminem. Udział w konkursie oznacza jednak, że teatr będzie funkcjonować jako podmiot komercyjny.
- Planujemy wystawiać sztuki dla dzieci, organizować koncerty oraz przygotowywać sztuki teatralne. Bilety będą kosztować w okolicach 50-70 zł. Wierzymy, że uda się przyciągnąć zainteresowanie mieszkańców, nie tylko Bródna, ale i całej Warszawy. Mogę powiedzieć, że teatr już cieszy się powodzeniem ze strony aktorów, chcących brać udział w tym przedsięwzięciu. Zdradzę, że są wśród nich osoby z pierwszych stron gazet — dodaje Obara.
Teatr „Scena Metro” oficjalnie zostanie otwarta 27 marca, czyli podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Tego dnia planowana jest organizacja darmowego przedstawienia dla dzieci z okolicznych przedszkoli. Wtedy też zostanie zaprezentowany repertuar teatru.
Co ze stacją Kondratowicza?
Kilka miesięcy temu pisaliśmy o pomyślne budowy biblioteki na stacji Kondratowicza. Metroteka — bo taką nazwę miała mieć — była zaprojektowana w duchu „biblioteki po drodze”. Każdy pasażer linii M2 mógłby wypożyczyć książkę, aby urozmaicić swoją podróż. Jej otwarcie planowano na jesień 2024 roku.
Niestety w październiku wiadomym było, że inwestycja nie zostanie zrealizowana na czas. Innowacyjny projekt odszedł do lamusa z powodu nieprawidłowości ze strony wykonawcy. Mowa m.in. o wykorzystaniu podczas budowy materiałów niezgodnych z wymogami bezpieczeństwa pożarowego. Umowę zerwano, zapowiedziano wyciągnięcie konsekwencji prawnych wobec wykonawcy i zapowiedziano rozpisanie nowego przetargu.
Obecnie procedura jest w toku. Urzędnicy zapewniają, że pomysł będzie kontynuowany. Dyrekcja Biblioteki Publicznej Dzielnicy Targówek, zarządzającej przyszłą filią, zapewnia, że dołoży „wszelkich starań, aby jak najszybciej przywrócić planowane tempo realizacji”.
Napisz komentarz
Komentarze