Miasto wybuduje zakątek dla nurogęsi
Zakątek nurogęsi powstanie na terenie dawnej siedziby straży miejskiej – pomiędzy ruchliwą Wisłostradą a portem Czerniakowskim. Rekultywacja zdegradowanego terenu to pomysł autora zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego pn. „Przywróćmy naturę – Zakątek Nurogęsi i edukacji przyrodniczej”.
Wkrótce warszawski Zarząd Zieleni ma ogłosić przetarg na realizację projektu, którego głównym założeniem jest zachowanie istniejącej czwartej przyrody, stworzenie miejsca edukacji przyrodniczej dla mieszkańców i bezpiecznego zielonego przejścia dla nurogęsi.
Ingerencja w przyrodę będzie tu minimalna – wyznaczone zostaną naturalne ścieżki, zamontowane elementy małej architektury oraz zainspirowany nurogęsiami land art w wykonaniu rzeźbiarza Jana Sajdaka, którego prace z wikliny można podziwiać m. in. nad Wisłą czy w parku Fosa i Stoki Cytadeli.
W ramach projektu prowadzone są już działania edukacyjne dla mieszkańców. Zorganizowano m. in. warsztat z grupą projektową Centrala oraz spacer przyrodniczy połączony z bioblitz z Fundacją Puszka. W minioną sobotę odbył się również spacer architektoniczny organizowany przez Skwer Sportów Miejskich z udziałem ekspertki ZZW – Anny Bałazy. W ramach działań planowana jest również wystawa edukacyjna w Przystani Warszawa.
„Chcemy uwrażliwiać mieszkańców na czwartą przyrodę, popularyzować wiedzę o nieużytkach, które są ostoją przyrody i schronieniem dla zwierząt, a jednocześnie miejscem rekreacji mieszkańców” - czytamy na stronie ZZW.
ZZW apeluje o ostrożność. Trwa okres migracyjny
Jak co roku, w kwietniu i maju, nurogęsi wyruszają w małą, wielką wędrówkę z Łazienek Królewskich, do brzegów Wisły, pokonując m. in. Kanał Piaseczyński. Wolontariusze i pracownicy ZZW organizują specjalne „patrole”, podczas których trzy razy dziennie monitorują trasy matek z młodymi. Do końca maja zaplanowano 180 takich spacerów.
Co roku dzięki współpracy z mieszkańcami, ale również SM i policją udaje się ocalić kilka rodzin nurogęsi. Biorąc pod uwagę zagrożenia czyhające na ptaki ze strony ze strony zwierząt czy przejeżdżających aut jest to zdaniem urzędników sukces.
ZZW apeluje, jeśli zobaczymy nurogęsi z małymi należy:
- zatrzymać się na odległość nie mniejszą niż 3/4 metry;
- trzymać psy na smyczy;
- zachować ciszę i spokój;
- nie próbować zaganiać ptaków do parku;
- nie przeganiać ich z jezdni;
- nie karmić ptaków.
W razie problemów można zadzwonić m. in.:
- do ZZW: 22 277 42 00
- SM: 986;
- policji: 997.
Napisz komentarz
Komentarze