Jak poinformowało w komunikacie Lotnisko Chopina, w czerwcu odprawiono dokładnie 2 005 111 osób. Jest to 10,5 proc. więcej niż w ubiegłym roku i o ponad 12 proc. więcej niż w czerwcu 2019 r., czyli okresu przed pandemią.
Oznacza to, że w pierwszym półroczu 2024 roku stołeczny port odprawił 9 738 175 osób – o ponad 13 proc. więcej niż w tym samym okresie 2019 roku i prawie 17 proc. więcej niż w ubiegłym roku.
- Odprawienie ponad 2 milionów pasażerów w ciągu jednego miesiąca to dla nas niezwykłe osiągnięcie, szczególnie cenne w czasie, gdy obchodzimy 90-lecie istnienia lotniska. Te wyniki pokazują, jak ogromną rolę pełni Lotnisko Chopina i są świadectwem zaufania, jakim darzą nas pasażerowie oraz efektem ciężkiej pracy całego lotniskowego zespołu - mówi cytowany w komunikacie Adam Sanocki, Członek Zarządu PPL S.A.
Blisko dwie trzecie pasażerów – 6.387.924 – podróżowało w pierwszym półroczu w ramach strefy Schengen. Najpopularniejszym kierunkiem wśród pasażerów rejsów regularnych pozostaje Londyn. Zaraz za nim plasuje się Paryż, a na trzecim miejscu - Amsterdam. W przypadku rejsów czarterowych są to analogicznie: Antalya, Marsa Alam i Hurghada.
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku najwięcej pasażerów podróżowało w ruchu tradycyjnym. Największy przyrost liczby pasażerów względem okresu przed pandemią nastąpił w segmencie czarterów. Z rejsów niskokosztowych skorzystały 2 463 110 osoby, co stanowi wzrost o blisko 68 proc. w odniesieniu do pierwszego półrocza roku 2019.
Sanocki dodał też, że strategia władz lotniska skoncentrowana jest na modernizacji i inwestycjach w nowoczesną infrastrukturę. Zapowiedzi te pokrywają się ze słowami premiera Donalda Tuska, który poinformował niedawno, że Lotnisko Chopina będzie musiało być pilnie zmodernizowane. - Chcemy zapewnić Okęciu funkcję komunikacji przyszłości - mówił pod koniec czerwca premier.
Napisz komentarz
Komentarze