ReklamaBanner

Muzeum Historii Polski z nowym dyrektorem. Robert Kostro odwołany - mimo protestów

Zmian na stanowiskach dyrektorskich ciąg dalszy. Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Hanna Wróblewska odwołała Roberta Kostro z funkcji dyrektora Muzeum Historii Polski. Jego miejsce zajął „najmłodszy profesor w Polsce”, Marcin Napiórkowski. Kostro pełnił swoją funkcję od 18 lat, a powołany został jeszcze w 2006 roku, w czasie rządów premiera Jarosława Kaczyńskiego.
Muzeum Historii Polski z nowym dyrektorem. Robert Kostro odwołany - mimo protestów

Autor: Muzeum Historii Polski

Dr hab. Marcin Napiórkowski, profesor uczelniany Uniwersytetu Warszawskiego, to semiotyk kultury specjalizujący się w temacie mitologii współczesnej, pamięci zbiorowej i kultury popularnej. Jest autorem wielu książek, w tym m. in.: 

  • Mitologia współczesna(2013);
  • Powstanie Umarłych. Historia pamięci 1944-2014 (2016);
  • „Kod kapitalizmu: jak Gwiezdne wojny, Coca-Cola i Leo Messi kierują Twoim życiem” (2019).

Marcin Napiórkowski prowadzi zajęcia z antropologii kultury, historii filozofii i filozofii kultury oraz wykład dla obcokrajowców zainteresowanych poznaniem polskiej kultury pt. "Poland 101: Beginner’s Guide to Polish Culture, History and Society - czytamy w biogramie Napiórkowskiego na stronie internetowej Instytutu Kultury Polskiej UW, gdzie prowadzi zajęcia z antropologii kultury, historii filozofii i filozofii kultury. W 2010 r. obronił doktorat z filozofii w Polskiej Akademii Nauk, w 2015 r. uzyskał habilitację w dziedzinie nauk humanistycznych jako kulturoznawca.

Od 2014 r. kieruje projektem badawczym Współczesna polska kultura wernakularna w perspektywie porównawczej. Pamięć - wyobraźnia - praktyki oporu", który jest realizowany przez UW we współpracy z University of Michigan i Pennsylvania State.

W latach 2015-2016 realizował także projekt Pamięciowy wymiar transformacji ustrojowej w świetle uchwał komemoratywnych Parlamentu RP podejmowanych w latach 1989-2014.

Publikował m.in. w Tygodniku Powszechnym, Więzi, Znaku", Kulturze Współczesnej, Gazecie Wyborczej i Krytyce Politycznej. Dużo bliżej mu więc do idei lewicowych niż dotychczasowemu dyrektorowi. 

Zmiana na stanowisku nie odbyła się jednak bez kontrowersji. Rada muzeum jeszcze kilka dni temu apelowała do ministerstwa o zachowanie dotychczasowego dyrektora Roberta Kostro na swoim stanowisku. Powstał także list do premiera Donalda Tuska, w obronie Roberta Kostro, który podpisało wielu intelektualistów i twórców kultury. Przypomnijmy, że Kostro pełnił tę funkcję niemal 20 lat, od 2006 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.