ReklamaBanner

W niedzielę warszawskie stulecie maratonu. Nowa trasa, historia i współpraca z miastem

W nadchodzącą niedzielę Warszawa stanie się miejscem wyjątkowego święta sportu i historii, kiedy to odbędzie się 46. Narodowy Maraton Warszawski, upamiętniający stulecie maratonu w Polsce. - To jest wyjątkowy moment dla każdego biegacza i dla historii polskiego maratonu - podkreślił prezes Fundacji Maraton Warszawski, Marek Tronin.
Maratończycy w 1924 roku.
Maratończycy w 1924 roku.

Autor: fot. 100-lecie Polskiego Maratonu

100 lat maratonu w Polsce

Polskie maratony zainaugurowano 2 listopada 1924 roku, a tegoroczna edycja jest nie tylko celebracją sportu, ale również upamiętnieniem historii. 

- 100 lat zdarza się... raz na sto lat. Postanowiliśmy godnie uświetnić tę rocznicę - mówił Marek Tronin, prezes Fundacji Maraton Warszawski, zaznaczając, że jednym z kroków było nadanie nazwie ulicy, na której startował pierwszy maraton, „Ronda Polskich Maratończyków”.

Warto przypomnieć, że miejsce historycznego startu z 1924 roku było w Rembertowie. Wtedy dzielnica nie była częścią Warszawy (przyłączono ją w 1957 roku), co podkreśla jak daleko sięga historia zawodów tego typu. Pierwszy bieg maratoński rozegrano na trasie Rembertów-Zegrze. Na starcie pojawiło się jedenastu zawodników, ale tylko ośmiu przeszło badania lekarskie. 

- To nie tylko bieg, ale także rekonstrukcja wydarzeń sprzed 100 lat. Maraton Warszawski łączy tradycję z nowoczesnością - mówił o tegorocznej edycji Tronin. 

W niedzielnym biegu weźmie udział także rekonstruktor postaci lekkoatlety Stefana Szelestowskiego, który startował w Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku w Paryżu, a także w pierwszym polskim maratonie w Rembertowie. Co ciekawe, Szelestowski niemal spóźnił się na start. Najpierw pędził na miejsce dorożką, a następnie biegł przez pole. Dopiero potem wystartował w zawodach. 

Maratończycy w 1924 roku. / fot. 100-lecie Polskiego Maratonu

Maraton Warszawski współpracuje z miastem

Przypomnijmy, 46. Narodowy Maraton Warszawski odbędzie się w niedzielę 29 września. Tym wydarzeniem będzie żyło całe miasto, nie tylko z powodu biegaczy, ale również ze względu na utrudnienia na drogach. 

Podczas konferencji dla mediów, nie zabrakło głosu dyrektora Biura Sportu i Rekreacji Miasta Stołecznego Warszawy, Marcina Kraszewskiego, który mówił o kluczowej współpracy z urzędnikami miejskimi.

- W tym roku, dzięki świetnej współpracy z Urzędem Miasta, mamy nowe, wyjątkowe miejsce na start i metę maratonu – to niezwykle ważny element dla biegaczy - zaznaczył Kraszewski, wskazując, że nowa trasa maratonu prowadzi przez różnorodne dzielnice stolicy, łącząc oba brzegi Wisły.

Nowa trasa, która obejmuje siedem dzielnic, od Woli po Pragę, jest nie tylko bardziej malownicza, ale także szybsza.

- To najlepsza wersja w historii. Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak uniwersalnej i szybkiej trasy - podkreślił Tronin, dodając, że po raz pierwszy w historii biegacze będą mogli wystartować i zakończyć maraton w tym samym miejscu.

Kibice i uczestnicy Maratonu Warszawskiego 2023 r. / fot. materiały prasowe

Na konferencji wspomniano także o przygotowanych specjalnych medalach i koszulkach z okazji stulecia, które już cieszą się dużym zainteresowaniem wśród biegaczy.

- Widzimy ogromne zainteresowanie naszymi produktami. Koszulki i medale szybko znikają z półek - zaznaczył Tronin.

W ramach przygotowań do rocznicy maratonu w Warszawie zorganizowano szereg inicjatyw, w tym sadzenie dębów czy malowanie murali, które uhonorują zasłużonych biegaczy.

- To nie tylko bieg, to także projekt upamiętniający wielkie postacie polskiego maratonu - przypomina Tronin.

Maraton jako wydarzenie miejskie

Dyrektor Kraszewski podkreślił, że maraton staje się coraz bardziej wydarzeniem miejskim, przyciągającym mieszkańców Warszawy. 

- Jestem przekonany, że z roku na rok wsparcie mieszkańców rośnie. Zauważam coraz więcej kibiców na ulicach, co jest dowodem na to, że Warszawa staje się miastem sportowym - dodał.

Jak słyszymy, Maraton Warszawski to nie tylko bieg, ale również okazja do promowania miasta na międzynarodowej scenie.

- Przyjeżdżają do nas biegacze z całego świata. To potwierdza, że Warszawa staje się atrakcyjnym miejscem nie tylko dla sportowców, ale i turystów mówił Kraszewski.

Trasa biegu oraz szczegółowe godziny zamknięcia ulic:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.