Reklama

Zbudowana przez deweloperów ulica na Służewcu dostanie nazwę. „To zadziwiające”

Na warszawskim Służewcu powstała nowa ulica zbudowana przez deweloperów za 15 milionów złotych. Teraz ma ona oficjalnie otrzymać nazwę. Radni Mokotowa zaakceptowali pomysł nadania łącznikowi ulic Cybernetyki i Suwak nazwy ulica Logarytmiczna, choć niektórzy z nich mieli wątpliwości.
Ulica Logarytmiczna w Warszawie.
Ulica Logarytmiczna w Warszawie.

Autor: UM Warszawa

Wybudowana przez deweloperów ulica na warszawskim Służewcu będzie miała swoją nazwę. Podczas sesji rady dzielnicy mokotowscy radni pozytywnie zaopiniowali projekt Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady Miasta Stołecznego Warszawy w sprawie nazwania łącznika pomiędzy ulicami Cybernetyki i Suwak ulicą Logarytmiczną. 

Na Mokotowie będzie ulica Logarytmiczna 

To ciągnąca się wzdłuż torów kolejowych pod wiaduktami Marynarskiej/Sasanki oraz Cybernetyki nowa 600-metrowa jezdnia wraz z drogą rowerową i chodnikami, którą zbudowały prywatne podmioty inwestujące na rynku nieruchomości na Służewcu w ramach porozumienia z dzielnicą. Do tego powstało tam 36 miejsc parkingowych i wiaty przystankowe przy stacji PKP Służewiec. Za budowę odpowiedzialne są firmy Adgar Poland, Syrena Real Estate, PineBridge Benson Elliot i AFI Europe. Koszt tego przedsięwzięcia wyniósł 15 milionów złotych. 

- Nazwy ulic Cybernetyki, Postępu, Wynalazek i Komputerowa przypominają o industrialnej historii Służewca Przemysłowego, tak samo, jak ulica Suwak, której nazwa nawiązuje do suwaka logarytmicznego. Zatem Ulica Logarytmiczna łącząca ze sobą ulice Suwak i Cybernetyki będzie znakomitym i logicznym uzupełnieniem tego zestawu nazw – mówi radna Małgorzata Szczęsna, z Komisji Kultury i Nazewnictwa.

Radni PiS mieli wątpliwości. „To jest zadziwiające”

O nazwie dyskutowali także radni Mokotowa. Zastrzeżenia do niej mieli politycy Prawa i Sprawiedliwości. Radny Radosław Sosnowski zaznaczył, że mokotowska Komisji Kultury zwróciła uwagę na to, że to nazwa nadesłana przez władze miasta. 

- Stworzył się jakiś taki dziwny obyczaj przesyłania nam nazw z góry z miasta, gdzie normalnym mechanizmem było to, że to Komisja Kultury wskazuje jakieś nowe nazwy dotyczące ulic mokotowskich, które nie mają nazwy. Tymczasem przychodzi nazwa, niezbyt udana moim zdaniem, już z podpisem prezydenta. Prezydent Trzaskowski rozumiem, że siedzi, nie ma co robić, wymyśla te sprytne nazwy, którymi obdarza poszczególne dzielnice. To jest zadziwiające – mówił.

Inne zarzuty wobec nazwy miał Tomasz Szczegielniak z PiS.

- Jestem przekonany, że 99% z Państwa nigdy by nie połączyło tego z suwakiem logarytmicznym. Cóż to jest suwak logarytmiczny? Suwak logarytmiczny to jest bardzo ciekawa rzecz. To jest przyrząd ułatwiający obliczenia powszechnie używane przez inżynierów do końca lat osiemdziesiątych XX wieku. Wynaleziony w 1632 roku. Rozumiem, że jest to rzecz istotna i ważne jest, żeby któraś z ulic warszawskich tak się nazywała. Czy była rzecz istotna, bo jak Wikipedia mówi, już od lat osiemdziesiątych tego suwaka logarytmicznego się nigdzie nie używa – mówił radny PiS.

Ostatecznie jednak nazwa została przez radnych zaakceptowana. By oficjalnie zaczęła ona funkcjonować, zatwierdzić będą musieli ją radni Warszawy. Władze Mokotowa zapowiadają, że okolice przyszłej ulicy Logarytmicznej będą zazieleniane. 

- Na własne oczy obserwujemy, jak zmienia się charakter Służewca z biurowego na biurowo-mieszkaniowy. Nie pozostajemy bierni na te zmiany, chociażby dlatego w grudniu cieszyliśmy się z otwarcia nowego łącznika ulic Cybernetyki i Suwak – przekonuje Rafał Miastowski, burmistrz Mokotowa.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama