Reklama

Alimenty natychmiastowe – czym są i jak je uzyskać?

Postępowania w sprawie alimentów często trwają miesiącami. W tym czasie sytuacja dziecka często jest niezabezpieczona. Z tego powodu w Polsce trwają rozmowy na temat możliwości wprowadzenia do kodeksu rodzinnego alimentów natychmiastowych. W ten sposób dziecko mogłoby uzyskać potrzebne środki szybciej. Wyjaśniamy, na czym polegają alimenty natychmiastowe i jak przebiegają prace nad projektem nowelizacji.
  • 13.05.2025 11:42
Alimenty natychmiastowe – czym są i jak je uzyskać?

Na czym polegają alimenty natychmiastowe? 

Alimenty natychmiastowe to mechanizm, który ma przyspieszyć uzyskanie środków finansowych na zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Celem nowych przepisów w założeniu jest usprawnienie procesu wypłaty pieniędzy. 

Aktualnie postępowania w sprawie alimentów są długie i wiążą się z koniecznością dopełnienia określonych formalności. W tym czasie dziecko zostaje często pozbawione środków, a jego sytuacja jest niestabilna. Alimenty natychmiastowe miałyby być wypłacane w ciągu 14 dni. Ich przyznawanie miałoby się odbywać w uproszczonej procedurze. Dzięki temu sytuacja małoletniego byłaby zabezpieczona. 

Od kiedy obowiązują alimenty natychmiastowe? 

Plany wprowadzenia do polskiego porządku prawnego alimentów natychmiastowych przewijają się w sejmie od kilku lat. Prace nad projektem były prowadzone za poprzedniej kadencji, jednak w związku z jej końcem zostały przerwane. Obecnie pomysł wraca. 

W czerwcu 2024 roku zostało przeprowadzone seminarium eksperckie w Ministerstwie Sprawiedliwości, w którego trakcie omawiano zagadnienie wprowadzenia tablic alimentacyjnych. Takie rozwiązanie byłoby wskazówką podczas ustalania wysokości alimentów.  Specjaliści opracowali 3 propozycje oparte m.in. o rozwiązania zagraniczne. Jednocześnie wznowiono prace nad nowelizacją kodeksu rodzinnego, w której mają zostać wprowadzone alimenty natychmiastowe. 

Zmiana przepisów ma umożliwić szybkie przyznanie alimentów w formie nakazu zapłaty. Wniesienie pozwu byłoby uproszczone ze względu na z góry znaną wysokość dochodzonego roszczenia. W toku procedury formalności byłyby ograniczone do minimum. Aktualnie projekt nowelizacji oczekuje na decyzję o wpisaniu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. 

Jaka będzie wysokość alimentów natychmiastowych? 

Polskie prawo rodzinne rozstrzyga, że wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Z tego powodu jej ustalenie bywa czasochłonne. 

Alimenty natychmiastowe miałyby być uzależnione od wysokości minimalnego wynagrodzenia na kolejny rok oraz liczby dzieci. Wysokość świadczenia ma wynosić: 

  • przy jednym dziecku – 21 procent minimalnego wynagrodzenia; 
  • przy dwójce dzieci – 19 procent minimalnego wynagrodzenia; 
  • przy trójce dzieci – 17 procent minimalnego wynagrodzenia; 
  • przy czwórce dzieci – 15 procent minimalnego wynagrodzenia;
  • w przypadku piątki albo większej liczby dzieci – 13 procent minimalnego wynagrodzenia. 

Wysokość alimentów natychmiastowych byłaby z góry znana i dostępna do ogólnej informacji m.in. na stronach internetowych sądów. Podlegałaby też regularnej waloryzacji. Aktualizacja wysokości alimentów natychmiastowych odbywałaby się automatycznie wraz z corocznym wzrostem stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę. W toku postępowania strony pouczałby o tym sąd. 

Zgodnie z założeniem projektu alimenty natychmiastowe miałyby być formą zabezpieczenia interesów dziecka, jednak w razie gdyby okazało się, że usprawiedliwione potrzeby małoletniego są w praktyce wyższe, to cały czas zostanie zachowana możliwość wystąpienia ze standardowym powództwem na podstawie art. 138 kodeksu rodzinnego. W tym przypadku trzeba będzie wykazać w zwykłym trybie zasadność roszczenia, m.in. wykazując wyższe koszty utrzymania małoletniego. 

Jak można ubiegać się o alimenty tymczasowe? 

Uzyskanie alimentów natychmiastowych ma być znacznie łatwiejsze niż w przypadku zwykłych świadczeń. Wniosek nie będzie wymagał wskazania wartości przedmiotu sporu i byłby składany w formie prostego wzoru tradycyjnie albo elektronicznie. W pozwie o alimenty tymczasowe ma zostać ograniczona liczba załączników. Wystarczające będzie dołączenie odpisu aktu urodzenia dziecka. 

Po rozpatrzeniu sprawy sąd wyda nakaz zapłaty. Orzeczenie będzie natychmiast wykonalne. W ten sposób rodzic zyska prawo do szybkiego skierowania sprawy do postępowania egzekucyjnego. W przypadku wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty przez zobowiązanego do zapłaty alimentów rozpatrzeniem pozwu zajmie się sąd w trybie dotychczasowym. 

Obecnie nie ma informacji, kiedy projektowane zmiany wejdą w życie i obowiązuje standardowa procedura. Jeśli przed Tobą sprawa o alimenty, skontaktuj się z Kancelarią Adwokacką Butny i omów szczegóły. Doświadczeni w postępowaniach rodzinnych prawnicy przeanalizują stan faktyczny i prawny oraz przedstawią rekomendacje co do dalszego działania. Korzystając z profesjonalnego wsparcia, zyskujesz pewność, że interesy dziecka w zakresie alimentów zostaną odpowiednio zabezpieczone. 

Artykuł sponsorowany


NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama