ReklamaBanner

Znamy trasę defilady wojskowej w Święto Wojska Polskiego. Będą utrudnienia

Już za kilka dni, 15 sierpnia będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji, jak co roku, ulicami Warszawy przejedzie defilada wojskowa w skład której wejdą setki żołnierzy oraz sprzętu - w tym amerykańskie czołgi Abrams oraz południowokoreańskie K2 Black Panther. Kierowcy powinni przygotować się na utrudnienia.
Znamy trasę defilady wojskowej w Święto Wojska Polskiego. Będą utrudnienia
Defilada Wojska Polskiego 2017 rok, zdjęcie poglądowe

Autor: Krzysztof Sitkowski KPRP

Jak przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej, obchody rozpoczną się de facto 14 sierpnia o godz. 19:30, na Powązkach Wojskowych pod Pomnikiem Poległych w 1920 roku. Odbędzie się tam tradycyjny już capstrzyk połączony z odczytaniem apelu pamięci.

15 sierpnia w południe, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, żołnierze jak co roku oddadzą hołd bohaterom podczas uroczystej odprawy wart o godz. 12. Sama defilada ruszy ulicami warszawskiej Wisłostrady ok. godz. 14. Weźmie w niej udział ponad 2,5 tys. żołnierzy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. W uroczystościach wezmą udział także wojskowi z krajów sojuszniczych:

  • Stanów Zjednoczonych;
  • Wielkiej Brytanii
  • Rumunii.

W defiladzie znajdą się także przedstawiciele Eurokorpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.

Liczba sprzętu robi wrażenie

Oprócz tradycyjnego przemarszu wojska, w defiladzie zobaczymy także setki sztuk różnego rodzaju sprzętu. Jak wylicza MON będzie to niemal 80 różnego rodzaju samolotów i helikopterów - określanych jako statki powietrzne. Mowa m. in. o helikopterach Black Hawk.

Na ziemi warszawiacy będą mogli zobaczyć 220 sztuk nowego sprzętu na wyposażeniu WP, w tym koreańskie czołgi K2 Black Panther, amerykańskie M1A1 Abrams czy samobieżne armatohaubice KRAB.

Nie obędzie się bez utrudnień

Uroczystości 15 sierpnia poprzedziła próba generalna, która odbyła się w niedzielę 11 sierpnia. Jak ostrzegał Zarząd Dróg Miejskich, wiązało się to z dużymi zmianami w ruchu.

Próby i parada z okazji święta będą wymagały zamknięcia Wisłostrady – od mostu Skłodowskiej-Curie do ul. Gagarina. Połączenia z Wisłostradą nie miały:

  • trasa AK;
  • al. „Solidarności”;
  • mosty: Poniatowskiego, Śląsko-Dąbrowski, Grota-Roweckiego.

Z ulicy Czerniakowskiej kierowcy mogli jechać tylko na Trasę Łazienkowską w stronę centrum lub na most Łazienkowski. Zamknięte zostały także cztery przeprawy przez Wisłę. Na wielu skrzyżowaniach ruchem kierowali policjanci, a na okolicznych ulicach staną znaki zakazu zatrzymywania się z tabliczką informującą o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela.

Utrudnienia będą dotyczyły także pieszych i rowerzystów. W trakcie próby, a także samej uroczystości, policja i służby państwowe mogą zamknąć również inne ulice. Dodatkowo już 12 sierpnia zostało zamknięte Wybrzeże Kościuszkowskie od Tamki do Jaracza.

Utrudnienia na Wisłostradzie / autor: infoulice warszawa

Jeszcze przed rozpoczęciem próby generalnej zostały zbudowane trybuny i stanowiska dla mediów. Z tego powodu w poniedziałek, 5 sierpnia, został zamknięty prawy pas Wybrzeża Gdańskiego, w kierunku Wilanowa – na odcinku od ulicy Sanguszki do Boleść. Kierowcy ponownie przejadą tędy dopiero w niedzielę, 18 sierpnia.

Zamknięte są także chodnik i droga dla rowerów po stronie Multimedialnego Parku Fontann oraz przystanek autobusowy Sanguszki 01. 

Z okazji zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza 15 sierpnia, kierowcy nie przejadą przez plac Piłsudskiego i ul. Królewską od 10 do 14.

Wcześniej, bo już od godz. 6, nie będzie można zaparkować przy Królewskiej od placu Piłsudskiego do ul. Marszałkowskiej. Autobusy linii: 111, 116, 128, 175, 178, 180, 503 pojadą trasami objazdowymi

Próba i defilada na Wisłostradzie 

W czasie transportu sprzętu i formowania parady zamknięty zostanie fragment ul. Pułkowej, pomiędzy ul. Wóycickiego a mostem Marii Skłodowskiej-Curie. Tak było w sobotę, 10 sierpnia, w godzinach 16-19:30 oraz w środę, 14 sierpnia, w godzinach 18-21:30.

Pozostałe zmiany w ruchu zostaną wprowadzone dwa razy:

  • od soboty, 10 sierpnia, od godziny 16:00 do niedzieli, 11 sierpnia, do godziny 11:00,
  • od środy, 14 sierpnia, od godziny 18:00 do czwartku, 15 sierpnia, do godziny 18:00. 


W tym czasie będą zamknięte ulice:

  • Wisłostrada (obie jezdnie) od mostu Skłodowskiej-Curie do mostu Łazienkowskiego (zakaz zatrzymywania się),
  • jezdnia Wisłostrady w kierunku Wilanowa od mostu Łazienkowskiego do ulicy Gagarina,
  • Gwiaździsta od ulicy Podleśnej do Wisłostrady,
  • Krasińskiego od ulicy Czarnieckiego do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się, a z ulicy Gwiaździstej będzie można pojechać tylko w kierunku placu Wilsona),
  • Krajewskiego od ulicy Dymińskiej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Zakroczymska i Jeziorańskiego od Szymanowskiej do Muzeum Katyńskiego (zakaz zatrzymywania się),
  • Wenedów od ulicy Zakroczymskiej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Sanguszki od ulicy Zakroczymskiej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Mostowa i Boleść od Freta do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Grodzka i Nowy Zjazd od alei „Solidarności” do Wisłostrady (zamknięty będzie także parking pod mostem Śląsko-Dąbrowskim),
  • Bednarska od ulicy Dobrej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Karowa od ulicy Browarnej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Lipowa od ulicy Browarnej do ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie (zakaz zatrzymywania się),
  • Dobra od ulicy Karowej do Lipowej (zakaz zatrzymywania się),
  • Wiślana i Gęsta od ulicy Browarnej do Dobrej (zakaz zatrzymywania się),
  • Wybrzeże Kościuszkowskie pomiędzy tunelem Wisłostrady a ulicą Jaracza (zakaz zatrzymywania się),
  • Zajęcza od mostu Świętokrzyskiego do ulicy Dobrej (zakaz zatrzymywania się),
  • Tamka od ulicy Dobrej do mostu Świętokrzyskiego (zakaz zatrzymywania się),
  • Ludna od ulicy Solec do Wisłostrady,
  • Wilanowska od ulicy Czerniakowskiej do Wisłostrady,
  • Górnośląska od ulicy Czerniakowskiej do Wisłostrady,
  • Łazienkowska, Szwoleżerów, 29 Listopada, Suligowskiego, Nowosielecka i Hołówki przed Wisłostradą. 


Objazdy poprowadzą ul. Modlińską i ul. Jagiellońską, a dalej Wybrzeżem Helskim, Wybrzeżem Szczecińskim i Wałem Miedzeszyńskim. Na lewym brzegu Wisły kierowcy jadący od strony Łomianek będą kierowani do ul. Marymonckiej. Dalej pojadą ulicami: Słowackiego, Mickiewicza, Andersa i Marszałkowską.

Z okazji próby defilady na ulicach Warszawy pojawili się wojskowi oraz sprzęt z różnych stron świata. Atmosfera była przyjazna, żołnierze przejeżdżając ulicami machali do innych uczestników ruchu. W mieście tworzyły się korki. 

Zmiany w kursowaniu komunikacji

Wyłączenia ulic z ruchu, zarówno na czas prób do defilady, jak i samego przemarszu oddziałów wojskowych, spowodują zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów Warszawskiego Transportu Publicznego. Urzędnicy apelują, aby warszawiacy korzystali w tym czasie z pociągów Kolei Mazowieckich oraz Szybkiej Kolei Miejskiej.

W czasie zamknięcia ruchu na Wisłostradzie i pobliskich ulicach trasami objazdowymi będą kursowały autobusy linii: 100, 106, 107, 108, 114, 118, 127, 159, 162, 166, 167, 171, 172, 185, 187, 517, N16, N33, N83.

W sobotę, 10 sierpnia oraz w czwartek, 15 sierpnia w godzinach 14-15, czyli w czasie przelotu samolotów i zamknięcia mostów Gdańskiego i Śląsko-Dąbrowskiego, pięć linii autobusowych: 100, 160, 190, 409 i 500 zmieni swoje trasy. Linie te nie będą przejeżdżały przez Wisłę.

Tramwaje będą kursowały przez most Śląsko-Dąbrowski (linie: 20, 26, 73, 74, T) oraz most Gdański (linie: 6, 28, 70, 71, 74, 78) bez zatrzymania. Nie staną więc na przystankach Wybrzeże Helskie oraz Most Gdański.

Dodatkowo w niedzielę od godziny 3 do 11 oraz w czwartek w godzinach 8-15 tramwaje i autobusy nie będą się zatrzymywały na moście Gdańskim na przystankach Most Gdański 03 i 04 oraz Wybrzeże Helskie 01, 02, 03 i 04.

Defilada wpływa na jakość infrastruktury

Ostatnim wątkiem dot. defilady z okazji Święta Wojska Polskiego, jest jej wpływ na miejską infrastrukturę. Nie powinno dziwić, że setki sztuk ciężkiego sprzętu wojskowego, ważącego niekiedy dziesiątki ton - pojedynczy czołg Abrams waży ok. 62  - nawierzchnia ulega zniszczeniu. Niemniej jak zapewnia ZDM, wszelkie zniszczenia będą pokryte ze środków ubezpieczyciela. 

- Wydarzenie jest ubezpieczone. W zeszłym roku po defiladzie podsumowaliśmy straty na wysokość ok. 200 tys. zł. Głównie dotyczyło to naprawy krawężników. Zostały one rok temu zniszczone przez czołgi Abrams. Jezdnia nie została uszkodzona - przekazał Łukasz Puchaski, dyrektor ZDM-u.

- 200 tys. zł. w skali Warszawy oraz tak wielkiego wydarzenia jakim jest defilada wojskowa, to bardzo mała kwota. Jako, że Wojsko Polskie jest ubezpieczone, miasto nie musi ponosić kosztów naprawy - dodaje Jakub Dybalski, rzecznik ZDM-u.

Do niedawna istniały plany zmiany typowej trasy defilady. Niemniej zarówno wojsko, jak i Magistrat, wspólnie zdecydowali, że Wisłostrada jest do tego najlepszym miejscem. Zdaniem urzędników z ZDM-u, ma to być jedyna trasa w Warszawie, która wytrzyma napór setek ton i tysięcy żołnierzy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.