Reklama

HISTORIA

ReklamaBanner
Pomnik Powstania Warszawskiego zagrodzony. Czy remont zakończy się przed 1 sierpnia?

Pomnik Powstania Warszawskiego, zlokalizowany na Placu Krasińskich, przechodzi obecnie gruntowny remont. Do obchodów rocznicy godziny „W” pozostało niewiele czasu. Na płocie pojawiła się informacja, że prace potrwają... do 29 sierpnia. Jak udało nam się ustalić, konserwatorzy walczą z czasem, by skończyć znacznie szybciej.

18.06.2024 14:35    1
Dom z lat 30. przejdzie remont, ale dziury po kulach zostaną na jego elewacji. Konserwator nakazał zachowanie „ran pamięci”

Stołeczny konserwator zabytków wydał nietypowe wytyczne dla budynku przy ulicy Homera 20 w Wawrze w Warszawie. Wszystko przez to, że dom z lat 30. ma w elewacji wiele charakterystycznych śladów po kulach. Jego remont ma zostać przeprowadzony tak, by nie likwidować postrzelin.

16.06.2024 11:15    4
Napowietrzny tramwaj przez Wisłę. Czy Saską Kępę i Śródmieście mogła łączyć kolejka?

W drugiej połowie lat 30. XX wieku oczy całej Polski zwrócone były na Kasprowy Wierch. W zaledwie siedem miesięcy powstała tam w bardzo trudnych warunkach pierwsza w kraju kolej linowa. Jej wagoniki wspinały się na tatrzański szczyt o wysokości prawie dwóch tysięcy metrów nad poziomem morza. Okazuje się, że w Warszawie też mogła być podobna.

16.06.2024 09:12    3
Niegdyś owiana złą legendą, dziś obchodzi barwne święto. Zmienne losy ulicy Stalowej

Przed nami Święto ulicy Stalowej, barwny festiwal, który ukaże lokalny folklor w międzynarodowym kontekście. Jednak nie zawsze mieszkańcy ulicy mogli być z niej dumni. Jeszcze kilka lat temu w bramach czyhali złodzieje, panie traciły torebki, a spacery po zmroku były – oględnie mówiąc – niewskazane. Przybliżamy zmienną historię jednej z najsłynniejszych praskich ulic.

14.06.2024 11:57    1
Tajemniczy ogród i pałac między blokami. Natolin jest otwarty dla zwiedzających

Jeszcze niedawno Pałac i Park Natoliński kojarzyły się mieszkańcom Ursynowa bardziej z niedostępnością niż z atrakcyjnym kompleksem architektonicznym, parkowym i przyrodniczym. Dziś można w końcu zwiedzić to miejsce.

09.06.2024 18:30    5    2
Nowe życie starej elewacji. Remont Żelaznej 64 wkroczył w kolejny etap

Remont zabytkowej kamienicy u zbiegu ul. Żelaznej i Krochmalnej wkroczył w kolejny etap, który przynosi długo oczekiwaną modernizację fasady południowej i zachodniej.

09.06.2024 12:30    2
Pierwsze warszawskie porty lotnicze. Czy stolica pochłania lotniska?

Warszawa pochłania, wręcz pożera lotniska. Bo czemu miałaby ich nie pożerać, skoro wcześniej wchłonęła dziesiątki jurydyk, wsi, osad a nawet miasta, bo przecież Praga i Nowa Warszawa, były odrębnymi organizmami miejskim, z ratuszami, władzami i herbami – czyli Matką Boską na Domku Loretańskim i panną z jednorożcem. Zjadła więc Warszawa miasta i wsie, pożarła też trzy i pół lotniska i ma apetyt na więcej.

06.06.2024 05:04    2
„Warszawskie kluby powinny być pod ochroną”. Rozmowa z kuratorem nowej wystawy w Muzeum Woli

„To napięcie między stołecznym samorządem a wieloma lokalami wynika być może z niezrozumienia do końca tego, jakim atutem dla stolicy jest scena klubowa” – mówi w wywiadzie dla Raportu Warszawskiego Konrad Schiller, kurator wystawy „EUFORIA. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku”, którą można oglądać w Muzeum Woli.

03.06.2024 16:00    2
Zamach majowy 1926. Most pierwszego strzału. Polacy strzelali do Polaków. „Bo taki mam rozkaz”

Zamach majowy, pucz majowy, przewrót majowy – wydarzenia z dni 12–15 maja 1926 roku noszą kilka nazw i już wybranie którejś z nich może zdradzać historyczną ocenę stanu polskiego państwa AD 1926 oraz postępowania Józefa Piłsudskiego i jego akolitów. W tym krótkim szkicu nie zamierzam roztrząsać dawnych kontrowersji, tylko przypomnieć kilka symbolicznych miejsc w Warszawie, związanych z dramatycznymi dniami maja roku 1926.

03.06.2024 05:00    2
Reklama
Reklama
Reklama