Reklama

Lex developer w Warszawie. Na Sołtyka może powstać blok na działce przewidzianej pod kulturę

Na Woli, przy Cmentarzu Żydowskim, może powstać blok na lex developer. Inwestor dostał już wstępną zgodę radnych. Teraz rozpoczyna konsultacje z mieszkańcami. Znamy szczegóły.
wizualizacja bloku przy Sołtyka
Wizualizacja planowanego bloku przy Sołtyka.

Autor: mat. pras. / 22Architekci

Do ratusza wpłynął wniosek o lex developer na Woli, przy ul. Sołtyka, niedaleko Cmentarza Żydowskiego. To inwestycja, o której pisaliśmy już w marcu. Wtedy spółka Razem na Sołtyka, powiązana ze spółdzielnią Społem Śródmieście, próbowała przekonać do swojej inwestycji radnych.

Najpierw (w styczniu) zielone światło dali radni dzielnicowi z Woli, potem (w lutym) zgodziła się także Rada Warszawy. Na razie nie na samą inwestycję, a na „określenie sposobu realizacji inwestycji towarzyszącej”. O co chodzi? Zgodnie z planem miejscowym niewielka działka przy ul. Sołtyka przeznaczona jest pod kulturę. Żeby to zmienić, deweloper skorzystał z furtki jaką jest lex developer. Musi jednak zaproponować coś w zamian.

Na działce przy ul. Sołtyka, w miejscu parterowego warsztatu samochodowego, planuje blok mieszkaniowy. W tym przypadku dojdzie nie tylko do zmiany funkcji, ale także do niewielkiego przekroczenia maksymalnej odległości od najbliższej szkoły (o ok. 40 metrów). W czasie negocjacjami z urzędnikami deweloper zaproponował, że doinwestuje szkołę podstawową nr 63 (im. Zawiszy Czarnego 30) poprzez: 

  • dobudowanie szybu windy
  • wykonanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych od strony ul. Płockiej

Koszt prac wyceniono na ok. 850 tys. złotych. Jeżeli deweloper nie wywiąże się z umowy, zostanie obciążony karą w wysokości jednego miliona.

Co powstanie przy ul. Sołtyka? 

Porozumienie nie oznacza, że inwestycja na pewno powstanie. Teraz trwać będą konsultacje społeczne i rozmowy z mieszkańcami. Po ich zakończeniu wnioski trafią do odpowiedniej miejskiej komisji, a finalnie na Radę Warszawy, która wyda ostateczną decyzję. W sprawie inwestycji podczas lutowej sesji wypowiadała się Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy. 

- Należy zauważyć, że planowana inwestycja mieszkaniowa jest mała. Powierzchnia użytkowa mieszkań ma wynieść 1792,3 m kw., która to wielkość generuje konieczność zabezpieczenia dostępu do usług oświatowych dla co najmniej 7 dzieci w wieku szkolnym, tj. liczby dzieci wynikającej z 10% ilorazu zaproponowanej maksymalnej powierzchni użytkowej mieszkań i wskaźnika wynoszącego 28 m kw. – informowała Renata Kaznowska. 

We wniosku, który rozpoczyna konsultacje, czytamy, że deweloper chce postawić blok o powierzchni mieszkalnej 1792,3 mkw. Od strony skrzyżowania z ul. Ostroroga miałby pięć kondygnacji (17,35 m wysokości), a od strony Sołtyka cztery (14,1 m). Nad niższą częścią zaprojektowano taras dostępny bezpośrednio z jednego z lokali. Szacowanej liczby mieszkań nie podano. 

W inwestycji przewidziano garaż podziemny – wjazd poprzez dwie windy samochodowe, rowerownię oraz lokal usługowy os trony ul. Ostroroga. Za projekt odpowiada pracownia 22Architekci. 

Mieszkania z widokiem na cmentarz na Woli?

Wątpliwości w przypadku budowy przy Sołtyka może budzić bliskość Cmentarza Żydowskiego. Działka znajduje się bowiem w zasięgu strefy ochronnej sanitarnej, która rozciąga się w odległości do 150 metrów od granic nekropoli. Według przepisów w takim miejscu nie mogłaby powstać zabudowa mieszkalna. Jak jednak tłumaczy wiceprezydentka Renata Kaznowska, część terenu, na której budować chce deweloper, wychodzi już poza tę strefę. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama