Od 17 maja (z piątku na sobotę) od północy do 18 maja (niedziela) do godz. 21:00, czyli do momentu zamknięcia lokali wyborczych, będzie obowiązywać cisza wyborcza. Może to się jednak zmienić w przypadku ewentualnego przedłużenia głosowania. Tak czy inaczej, zostały ostatnie godziny kampanii wyborczej.
Czy kandydaci, w ostatnich dniach, przyjeżdżają do Warszawy?
Kampania wyborcza. Ostatnie godziny w Warszawie
W ostatnich dniach kampanii wyborczej kandydaci intensyfikowali swoje działania w wyścigu o fotel prezydenta. Niektórzy wybrali właśnie Warszawę, by zawalczyć jeszcze o głosy wyborców. W ostatnich kilku dniach stolicę wybrali:
- Magdalena Biejat, wiec 16 maja o godz. 19 przy dworcu PKP Warszawa Śródmieście;
- Adrian Zandberg, zorganizował wiec 15 maja przed pomnikiem Kopernika;
- Joanna Senyszyn, zapowiedziała spotkanie i wiec 16 maja na placu Zbawiciela od g. 17;
- Grzegorz Braun, zorganizował wiec 16 maja na placu Zamkowym od g. 18;
- Szymon Hołownia, jeździł SKM-ką do Otwocka 16 maja;
Prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta RP – Rafał Trzaskowski rozpoczął swoją kampanię w stolicy, ale zakończy ją w Pruszkowie.
Nie wszyscy kandydaci starali się więc pozyskać jak największą liczbę głosów poparcia wśród mieszkańców Warszawy. Niektórzy starali się bardziej o wyborców w mniejszych miejscowościach, bądź też w innych dużych miastach.
Kandydaci na prezydenta a Warszawa
Artur Bartoszewicz pochodzi z Suwałk i mieszka w Warszawie. Jest wykładowcą w Szkole Głównej Handlowej. Nie należy do żadnej partii. W czasie kampanii wyborczej organizował m.in. konferencję prasową i spotkanie z mieszkańcami stolicy na placu Żelaznej Bramy 11 kwietnia.
Magdalena Biejat urodziła się w Warszawie, gdzie do tej pory mieszka. Obecnie jest senatorem. Kandyduje z ramienia Komitetu Wyborczego Nowej Lewicy. Jej spotkanie otwarte w stolicy odbyło się 10 maja. Ostatniego dnia kampanii o godz. 19:00 spotka się z wyborcami przed Pałacem Kultury i Nauki, po czym przemieści się pod Syrenkę nad Wisłą.
Grzegorz Braun urodził się w Toruniu, a mieszka w Rzeszowie. Jest posłem do Parlamentu Europejskiego. Należy do partii Konfederacji Korony Polskiej. Na początku kampanii ogłosił swój start w wyborach, mimo ówczesnej przynależności do Konfederacji, co wywołało rozłam w tym klubie poselskim. Kandydatem całej formacji był bowiem Sławomir Mentzen. Braun zakończy kampanię dzień przed ciszą wyborczą o godz. 18:00 na placu Zamkowym.
Szymon Hołownia urodził się w Białymstoku, a mieszka w Otwocku. Pełni funkcję marszałka Sejmu. Jest przewodniczącym partii Polska 2050. 18 kwietnia zorganizował w Warszawie konferencję prasową. Ostatni dzień kampanii rozpoczął od podróży Szybką Kolejną Miejska na trasie Otwock – Falenica, gdzie spotkał się z innymi pasażerami.
Marek Jakubiak urodził się w Warszawie, gdzie też mieszka. Należy do partii Federacja dla Rzeczypospolitej. Jest posłem na Sejm. 12 kwietnia uczestniczył w marszu 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-leciu Hołdu Pruskiego w centrum Warszawy. Nie miał on tam jednak swojego przemówienia na scenie.
Maciej Maciak pochodzi z Włocławka, gdzie pracuje jako dziennikarz lokalnego portalu. Nie jest zrzeszony z żadną partią. Podczas kampanii został wykluczony z debaty w Telewizji Republika, a wywiad z Krzysztofem Stanowskim w „Kanale Zero” zakończył się po kilku minutach w związku z pozytywnym wypowiadaniem się o Władimirze Putinie.
Sławomir Mentzen mieszka w Toruniu, gdzie też się urodził. Posiada własną kancelarię i jest doradcą podatkowym. Kandyduje z ramienia Konfederacji Wolność i Niepodległość. W czasie kampanii spotkał się z mieszkańcami wielu miejscowości w Polsce, a w Warszawie jego wiec miał miejsce na Placu Krasińskich 10 maja.
Karol Nawrocki pochodzi z Gdańska. Od 2021 roku pełni funkcję prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Jest kandydatem obywatelskim popieranym przez partię Prawo i Sprawiedliwość. W Warszawie kilkukrotnie zabrał głos podczas obchodów 1000-lecia Królestwa Polskiego po zakończonym marszu przez Krakowskie Przedmieście. Wcześniej też, 7 maja przy ul. Foksal złożył oświadczenie prasowe, a 9 kwietnia odbyła się konferencja prasowa.
Joanna Senyszyn pochodzi z Gdyni, ale mieszka w Warszawie. Pracuje jako dziennikarz. Rzutem na taśmę spotyka się z mieszkańcami stolicy tuż przed ciszą wyborczą. Na placu Zbawiciela organizuje „Herbatkę z Senyszyn”.
Krzysztof Stanowski pochodzi z Warszawy, gdzie też pracuje jako dziennikarz. Jest właścicielem „Kanału Zero”. Sam nie organizował spotkań wyborczych. Pojawiał się czasami na wiecach innych kandydatów w różnych miejscowościach. Można go było spotkać podczas zbierania podpisów na listach wyborczych przy stacji metra Centrum.
Rafał Trzaskowski również pochodzi ze stolicy. Jest prezydentem Warszawy i kandydatem Platformy Obywatelskiej. Kampanię wyborczą rozpoczął właśnie w swoim mieście przy stacji metra Kabaty. Po czym odwiedził wiele innych miejscowości. Kampanię zakończy niedaleko Warszawy, w Pruszkowie.
Marek Woch pochodzi ze wsi Kąkolewnica w województwie lubelskim. Z zawodu jest prawnikiem. W wyborach startuje jako kandydat partii Bezpartyjni Samorządowcy - Łączy nas Polska. 10 maja uczestniczył w Międzynarodowej Konferencji Pokojowej z okazji 80. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej oraz w III Światowym Kongresie Polaków.
Adrian Zandberg urodził się w Danii, a obecnie mieszka w Warszawie. Jest posłem w rządzie Donalda Tuska. Na prezydenta kandyduje z ramienia partii Razem. Z mieszkańcami stolicy ostatnio spotkał się 15 maja.