Cała inwestycja obejmuje teren wzdłuż ul. F. Płaskowickiej, na odcinku od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej. Podzielono go na sześć odcinków, które będą realizowane etapami.
Jak zaznaczył Zarząd Zieleni Warszawy w mediach społecznościowych, park jest tworzony od podstaw. Najpierw wykonywane są prace związane z kształtowaniem terenu i wytyczaniem alejek. Następnie park będzie zazieleniany.
Odcinek nr 2 – promenada i ogrody deszczowe
Na odcinku od ul. Stryjeńskich do Braci Wagów (odcinek nr 2) zaprojektowano rozległą polanę otoczoną roślinnością. Obecnie trwa budowa promenady i nawierzchni mineralnych. Wykonawca zakończył korytowanie i ustawił krawężniki. Teraz wykonuje podbudowę i zaczyna układanie płyt i żółtej wstęgi na promenadzie. Żółta wstęga to pas z cegły klinkierowej biegnący przez wszystkie odcinki promenady.
Rozpoczęto także budowę wzniesień, na których będzie można podziwiać nowe nasadzenia. Zaczęto budować też instalację oświetleniową oraz zaprojektowane wzdłuż nawierzchni ogrody deszczowe. Wykonano również przyłącze do podlewania roślin.

Odcinek nr 3 – fontanna i strefa rekreacyjna
Na odcinku od ul. Braci Wagów do al. KEN (odcinek nr 3) wykonana została komora techniczna fontanny oraz instalacje łączące komorę z niecką fontanny, która jest w trakcie budowy. Wybudowano również przyłącza wodne i kanalizacyjne.
Na tym samym odcinku, oprócz fontanny posadzkowej, będzie można podziwiać duży ogród deszczowy z drewnianym pomostem. Zaplanowano też strefę rekreacyjną z urządzeniami do zabawy. Wykonawca rozpoczął budowę wzniesienia, na którym ustawi rzeźbę zabawową – misia. Postać niedźwiedzia jest nawiązaniem do herbu Ursynowa.
Za realizację inwestycji odpowiada firma Palmett, która wykonała również projekt parku. Z odcinka 2 i 3 mieszkańcy będą mogli korzystać wiosną 2025 r.
Inwestycja opóźniona o wiele miesięcy
Park zajmie powierzchnię około 12 hektarów. Zanim ruszyły prace na budowie, nie obyło się bez problemów. Inwestycja obiecywana była od 2016 r. W międzyczasie konieczne było m.in. porozumienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad odpowiedzialną za budowę tunelu. Nie było też projektu oraz zabezpieczonych finansów. Inwestycja została opóźniona o wiele miesięcy. Przetarg udało się ogłosić po siedmiu latach, w kwietniu 2023 r. Umowę podpisano w listopadzie 2023 r.
- To rzecz bez precedensu: dwukilometrowy park powstanie w bardzo trudnym miejscu, nad tunelem obwodnicy. Pojawi się ponad tysiąc drzew i setki tysięcy krzewów. Dzięki zróżnicowanemu zagospodarowaniu z parku będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy dzielnicy – mówił wówczas prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Z kolei burmistrz Ursynowa Robert Kempa podkreślał, że park będzie największą samorządową inwestycją na terenie Ursynowa od co najmniej kilkunastu lat.
Napisz komentarz
Komentarze