Nietypowy wieżowiec, przypominający grę Jenga, powstanie na malutkiej działce (o szerokości ok. 10 metrów) na rogu ul. Mariańskiej i ul. Twardej. To teren objęty planem miejscowym, uchwalonym w styczniu ubiegłego roku. Zgodnie z dokumentem, w miejscu starych garaży można budować wieżę mieszkalną wysoką do 105 metrów.
Deweloper, spółka Grupa Antczak, pod koniec czerwca otrzymał pozwolenie na budowę. Na potrzeby inwestycji powołano spółkę celową Twarda 7, której prezesem jest też szef Grupy Antczak. Teraz, zgodnie z zapowiedzią, rozpoczną się prace budowlane, które powinny potrwać około dwa lata. Za projekt wieży przygotowała pracownia JSK Architekci, a dokładnie zespół pod kierunkiem Mariusza Rutza i Radosława Szafrana.
Twarda 7: najbardziej nietypowy wieżowiec w Warszawie?
Pierwsze wizualizacje, które pokazał inwestor, przywodzą na myśl „ołówkowce” z Nowego Jorku czy Hong Kongu. Wysoka, strzelista bryła, przykryta jasnym betonem i szkłem, a do tego niezwykle cienka. Smaczkiem będzie wyłom między drugą a czternastą kondygnacją. W tym miejscu wieżowiec wygląda jak wieża Jenga, z której wyjęto kilka klocków. To celowy zabieg, żeby doprowadzić światło do mieszkań pobliskiego bloku przy ul. Emilii Plater 55 – wymagają tego przepisy. Jednak przy okazji udało się osiągnąć ciekawy efekt wizualny.

Projektanci tłumaczą, że bryła nawiązywać ma do cyfry siedem. Wiadomo też, że stworzono ją na planie trapezu.
„Geometria uskoków oparta będzie na module 1,5 m, wycinając bryłę wyjściową do 14. kondygnacji włącznie. Od kondygnacji 14 do 24 obiekt będzie mieć powtarzalny obrys” – czytamy w komunikacie, który podaje deweloper.
Czy taka konstrukcja się utrzyma? Architekci tłumaczą, że kluczowy jest trzon złożony z dwóch wind i klatki schodowej. Wyższe piętra zostaną wzmocnione specjalnymi „kablami sprężającymi”, od których wychodzić będą kolumny ukośne podtrzymujące budynek.
Potwierdzono, że maksymalna wysokość budynku to 105 metrów. W dolnej części (kondygnacje 2-6) znajdą się biura, a powyżej luksusowe apartamenty. Będzie ich w sumie siedemnaście, z czego niektóre dwupoziomowe. Z każdego będzie się rozpościerał widok na cztery strony świata.
- wysokość – 105 metrów
- liczba kondygnacji: 24 naziemne i 3 podziemne
- powierzchnia użytkowa: 3,6 tys. mkw., z czego 3,2 na cele mieszkalne
- miejsca parkingowe: 22 – w pełni zautomatyzowane oraz 22 miejsca rowerowe.
Twarda 7. Kiedy ruszy budowa?
Obecnie deweloper uzyskał pozwolenie na budowę. Proces administracyjny rozpoczął się znacznie wcześniej, bo w 2014 roku, gdy poprzedni właściciel uzyskał tzw. wuzetkę na wieżę nazwaną Pin Tower. W 2019 roku, już obecny deweloper, złożył dokumenty o pozwolenie na budowę. W międzyczasie, w styczniu 2024 roku, uchwalono plan zagospodarowania.

- Współpracujemy zarówno z władzami Miasta, jak i właścicielami sąsiednich działek w celu wypracowania i sfinansowania optymalnych rozwiązań urbanistycznych dla okolicznych przestrzeni. Widzimy duże zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów, mimo że nie prowadzimy jeszcze sprzedaży ani rezerwacji. Po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę będziemy mogli zaprezentować oferty cenowe. Zakładamy, że prace budowlane potrwają około 24 miesiące – podkreślał Marcin Antczak, CEO Grupy Antczak, jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.
W komunikacie firmy czytamy o konieczności uporządkowania przestrzeni w okolicy. Deweloper chce dołożyć się do przebudowy ul. Twardej, co potwierdził umową z Zarządem Dróg Miejskich. Proponuje również woonerf na fragmencie ul. Mariańskiej.
Napisz komentarz
Komentarze