Mur berliński w Warszawie? W stolicy są oryginalne fragmenty symbolu Zimnej Wojny

W stolicy znajdują się oryginalne bloki z muru berlińskiego - przypominają Społeczni Opiekunowie Zabytków. Fragmenty muru znajdują się m.in. w Wilanowie i blisko ronda przy ul. Tamka.
Fragmenty muru berlińskiego przy pomniku "Solidarności"
Fragmenty muru berlińskiego przy pomniku "Solidarności"

Autor: Maciej Gillert, Raport Warszawski

W Wilanowie, w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II (18.05.2020 r.) przed Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego stanął fragment muru, który pochodzi z pierwszego rzędu muru berlińskiego między centrum Berlina a dzielnicą Treptow - czytamy we wpisie w mediach społecznościowych. 

Dar ma symbolizować wkład Papieża-Polaka w pokojowe zmiany w Europie i na świecie u schyłku XX wieku. Został ufundowany przez RFN.

Autor: Maciej Gillert

Nie tylko tam znajdują się elementy muru berlińskiego. 

- Zapraszamy pod pomnik znajdujący się na skrzyżowaniu ulic: Świętokrzyskiej i Mikołaja Kopernika (blisko ronda przy ul. Tamka): Monument to napis „Solidarność” połączony właśnie z fragmentami muru berlińskiego - poinformowano na profilu Społeczni Opiekunowie Zabytków – Warszawa. 

Pomnik został odsłonięty w czerwcu 2021 r. Współautorem projektu jest Jerzy Janiszewski, twórca znaku graficznego „Solidarności”, a powstał on z inicjatywy Janusza Dorosiewicza, prezesa Fundacji Ronalda Reagana w Polsce.

Mur Berliński od 13 sierpnia 1961 roku do 9 listopada 1989 roku oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego i NRD. Miał ponad 150 km długości. Był jednym z symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.