Kandydat Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski z wynikiem 31,36 proc. zajął pierwsze miejsce, a kandydat obywatelski Karol Nawrocki z 29,54 proc. poparcia zajął drugą pozycję. Dzięki temu uzyskali oni prawo do kandydowania w II turze. 1 czerwca między godz. 7:00 a 21:00 wyborcy będą mogli oddać swój głos na jednego z tych kandydatów.
Brakujące protokoły z I tury głosowania
Wszystkie obwodowe komisje w Warszawie przekazały protokoły do około godz. 7:15. Po godzinie 8:00 znane były już wyniki niemal z całej Polski. Brakowało jedynie wyników z dwóch komisji wyborczych:
- z powiatu legionowskiego
- i ze stołecznej dzielnicy Targówek.
Jak się dowiedzieliśmy Obwodowa Komisja Wyborcza nr 922 w Warszawie, potrzebowała więcej czasu na przygotowanie protokołu.
- Komisja pracowała w wyznaczonym czasie i po prostu liczenie głosów zajmowało określony czas. W momencie kiedy komisje przestały pracować, w odpowiednim momencie trzeba było te protokoły zawieść. Wszystkie protokoły zostały zdane z naszej dzielnicy - powiedziała rzecznik prasowa z dzielnicy Targówek Paulina Borzecka w rozmowie z Raportem Warszawskim.
„Targówek potrzebował więcej czasu”
- Nie było tu żadnych absolutnie nieprawidłowości, po prostu wymagało to czasu – podkreśliła. - Nie było żadnego uchybienia, jeżeli chodzi o jakąkolwiek procedurę, które obowiązują przy zamykaniu głosowania, liczeniu głosów i przekazywaniu protokołów – zaznaczyła Borzecka.
Jak dodała, „po prostu zajęło to fizycznie więcej czasu”.
W komisji pracującej w szkole podstawowej przy ul. św. Hieronima w Warszawie nie doszło do żadnego incydentu. Niemniej proces głosowania i przekazywania protokołów zajął tu najwięcej czasu ze wszystkich komisji w całej Polsce.
- Wynikało to jedynie z tego, że po prostu trzeba było te wyniki wszystkie zebrać. Akurat nasza dzielnica potrzebowała na to trochę więcej czasu – wyjaśniała rzecznik prasowa Targówka.
Protokoły z wynikami głosowania z wszystkich komisji były znane w poniedziałek rano po godz. 9:00. Frekwencja w pierwszej turze głosowania wyniosła zaś 67,31 proc. W Warszawie było to aż 79,9 proc.