Warszawski ZDM otworzył oferty na przeprowadzenie audytu 89 przejść dla pieszych w aż 15 dzielnicach. Wszystkie „zebry” zostały wcześniej ocenione podczas audytu z lat 2016-2020 i, zdaniem urzędników, zmodernizowane pod kątem bezpieczeństwa. Odpowiedź na to, czy faktycznie tak się stało, ma dostarczyć kolejny raport.
Do ZDM-u swoje oferty w tej sprawie wysłały dwie firmy. Ekspertyzy mają kosztować kolejno ponad 66 tys. zł i niecałe 100 tys. zł. Po wygranym przetargu i podpisaniu umowy, wykonawca będzie miał niecałe cztery miesiące na wykonanie zadania.
Po co sprawdzać przejścia już sprawdzone?
W lutym ZDM ogłosił przetarg na audyt ponad 90 przejść dla pieszych. Zdecydowana większość z nich nie była ujęta w raporcie z lat 2016-2020. Już wtedy uwzględniono sześć przejść, które zostały ocenione podczas pierwszego audytu i następnie zmodernizowane. Ponowna ocena „poprawionych” już przejść ma na celu sprawdzenie wdrożonych na nich rozwiązań.
„Biorąc pod lupę zmodernizowane już przejścia, chcemy przede wszystkim dowiedzieć się więcej o wdrożonych rozwiązaniach oraz jak dokładnie sprawdzają się na danym przejściu. Zwłaszcza że w wielu przypadkach audytorzy rekomendowali kilka różnych sposobów na poprawę bezpieczeństwa. Dowiemy się również, czy na danym przejściu potrzebne są dalsze – a jeśli tak, to jakie – zmiany” — przekazuje warszawski ZDM.
Które przejścia ZDM sprawdzi ponownie?
Do reaudytu wybrano przejścia, które podczas pierwszego audytu zostały ocenione maksymalnie na „2” w skali 0-5. Są to m. in. 22 przejścia wzdłuż ul.: Umińskiego, Abrahama, Meissnera.
„W tym przypadku wszystkie przejścia skróciliśmy i ograniczyliśmy parkowanie w ich rejonie. Podobnie było z 6 przejściami na ul. Mickiewicza między ulicami Bohomolca a Mścisławską. One również znalazły się wśród wybranych do ponownego sprawdzenia. Na liście znalazły się także 4 przejścia na ulicach Perzyńskiego i Rudnickiego, gdzie zastosowaliśmy m.in. azyle. Ponadto sprawdzimy ponownie 4 zebry na ul. Idzikowskiego, na której przeprowadzony zostanie jeszcze osobny audyt. Oba opracowania będą się uzupełniać” — dodają drogowcy.
Poza większymi skupiskami przejść znajdującymi się na jednym ciągu danej ulicy ZDM przyjrzy się również pojedynczym zebrom. Wśród takich przejść znajdują się skrzyżowania ul. Chełmżyńskiej i Meblowej czy Gościniec i Łososiowej. Na pierwszym, które znajduje się w typowo przemysłowej okolicy, wybudowano azyl. Przed drugim natomiast zamontowano progi. Ta zebra z kolei jest w niezbyt gęsto zabudowanej okolicy, ale w sąsiedztwie szkoły.
Wykonawca sprawdzi też zebry, gdzie ruch pieszy jest większy. Na przykład na skrzyżowaniu ul. ks. Kłopotowskiego i Panieńskiej, gdzie zwężono jezdnię. Do ponownego audytu wybrano również dwa przejścia na skrzyżowaniu ul. Anielewicza i Karmelickiej, gdzie od pięciu lat funkcjonuje rondo. Wszystkie trzy zebry zlokalizowane są w pobliżu gęsto zabudowanych osiedli.
Drogowcy z ZDM-u zapewniają, że audyt 89 przejść to dopiero początek. W latach 2016-2024 sprawdzono i zmodernizowano ok. 670 zebr. W tym roku ta liczba ma być jeszcze większa.
Napisz komentarz
Komentarze