Po kilku nieudanych próbach dyskusji i happeningach podczas wcześniejszych sesji Rady Warszawy, w końcu udało się podjąć kroki zmierzające być może w stronę przyjęcia uchwały zakazującej nocnej sprzedaży alkoholu w stolicy. Radni skierowali dwa projekty do konsultacji w dzielnicach. Oba dokumenty różnią się nieznacznie, lecz autorem jednego jest Rafał Trzaskowski, a drugiego radni Miasto Jest Nasze/Lewicy.
- Bardzo mnie cieszy, że obie uchwały wreszcie trafiły do opiniowania dzielnic. Być może termin jest niefortunny, bo to jest okres wakacyjny, a dzielnice powinny w terminie 30 dni zaopiniować te projekty uchwał. Niemniej mam nadzieję, że państwo radni zgodzą się na to, żeby dzielnice wyraziły swoją opinię, zwłaszcza, że już rok temu niektóre dzielnice podejmowały tego typu inicjatywy, gdzie przyjmowały stanowiska popierające ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Zatem mam nadzieję, że oba druki będą poddane głosowaniu i przejdą w pozytywnym głosowaniu - powiedziała podczas dyskusji na sesji Marta Szczepańska, radna Miasto Jest Nasze.
Dwie różne uchwały. Różnice są minimalne
Do Rady Warszawy trafiły dwa projekty uchwał zakazujących nocnej sprzedaży alkoholu. Jeden z nich jest autorstwa prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego, a drugi jest inicjatywą radnych Miasto Jest Nasze i Lewicy. Różnice opierają się głównie na innych godzinach obowiązywania zakazu i argumentacji jego potrzeby.
- Projekt R. Trzaskowskiego: zakłada zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach 23:00-6:00 i posiada krótkie, zwięzłe uzasadnienie, bez powoływania się na dane. Implementacja uchwały trwałaby 3 miesiące
- Projekt MJN/Lewicy: zakłada zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00-6:00 i posiada rozwinięte uzasadnienie, powołujące się na dane wielu instytucji naukowych, badań opinii mieszkańców Warszawy oraz na wyniki konsultacji społecznych, podczas których ponad 80% uczestniczących w nich osób opowiedziało się za wprowadzeniem zakazu. Implementacja uchwały trwałaby miesiąc.
Ostatecznie radni skierowali do dzielnic oba projekty. Za skierowaniem uchwały Rafała Trzaskowskiego byli wszyscy obecni na sali. W przypadku uchwały MJN/Lewicy za było 18 radnych, a 35 się wstrzymało.
Zakaz tylko w konkretnych dzielnicach? „To doprowadzi do turystyki alkoholowej”
Radny klubu PiS, Dariusz Figura, podjął podczas dyskusji temat możliwości wprowadzenia zakazu jedynie w konkretnych dzielnicach. Uważa on bowiem, że w różnych miejscach Warszawy problem ma inne nasilenie. Odpowiedzieli mu Jarosław Szostakowski z KO oraz Antonina Wróblewska, z MJN.
- Oczywiście, że możemy to wprowadzić dzielnicowo. Kłopot polega na czym innym, dlatego nikt na poważnie nie podejmował tu tego tematu. Jeżeli można by jeszcze zastanawiać się nad wprowadzeniem zakazu w Śródmieściu ze względu na turystów, to wprowadzenie zakazu w jednej dzielnicy, od razu przeniosłoby sprzedaż za jej granice - wyjaśnił Jarosław Szostakowski.
- Zgadzam się tutaj, że oczywiście jest zróżnicowanie ze względu na dzielnice i np. na Pradze Północ ten problem zdaje się być bardziej widoczny. Natomiast, tak jak tu słusznie radni zauważają, i też oczekują tego gminy ościenne, powinno to być wprowadzone na terenie całego miasta, ponieważ inaczej doprowadzimy do turystyki alkoholowej, czego myślę, że nikt nie chce. Też Warszawa, jako metropolia uwzględniająca interesy innych gmin, nie chciałaby doprowadzić do tego, żeby jej problemy przelały się gdzieś dalej - argumentowała Antonina Wróblewska, radna Pragi Północ z ramienia Miasto Jest Nasze.
Dzielnice zaopiniują projekty uchwał. Kiedy prawo wejdzie w życie?
Wszystkie dzielnice Warszawy mają teraz 30 dni na wydanie opinii na temat obu projektów uchwał. Aby któraś z nich weszła w życie, musi zostać jednak przegłosowana przez Radę Miasta. Trudno więc stwierdzić, czy i kiedy zakaz wejdzie w życie.
- Wprowadzenie ograniczenia miejsc sprzedaży alkoholu powinno się odbyć jak najszybciej Mam nadzieję, że ten dzisiejszy dzień będzie końcem tych wszystkich opóźnień i obstrukcji prawnych, których doświadczyliśmy jako Miasto Jest Nasze i że sprawnie to wszystko pójdzie i dzięki temu to będzie taka sprawa ponad podziałami, która dotyczy bezpieczeństwa nas wszystkich i jest oczekiwana przez wszystkich mieszkańców i mieszkanki Warszawy.
Kara dla radnych MJN za happening z butelkami wódki
Czwartkowa sesja Rady Miasta rozpoczęła się od mocnego wystąpienia przewodniczącego klubu KO, Jarosława Szostakowskiego, który zawnioskował o odwołanie Melanii Łuczak ze stanowiska wiceprzewodniczącej rady, a także Jana Mencwela z funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska. Oboje są radnymi Miasto Jest Nasze, którzy podczas ostatniego posiedzenia Rady zorganizowali happening nagłaśniający bierność ludzi KO wobec problemu z alkoholem w Warszawie.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:
Napisz komentarz
Komentarze