Reklama

Nowa sala gimnastyczna, boisko i sprzęt edukacyjny. Remont SOSW na Powiślu dobiega końca

Powoli dobiega końca modernizacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 8 na Powiślu. Szkoła zostanie dostosowana dla uczniów z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz niewidomych. Powstanie także m. in. nowe skrzydło budynku, a w nim sala gimnastyczna. Jesienią zacznie się wyposażanie placówki w meble i sprzęt edukacyjny.
Nowa sala gimnastyczna, boisko i sprzęt edukacyjny. Remont SOSW na Powiślu dobiega końca
Wizualizacja szkoły przy ul. Koźmińskiej 7 po remoncie.

Źródło: SZRM Warszawa

Remont SOSW na Powiślu niedługo zostanie skończony

Na Powiślu, przy ul. Koźmińskiej 7 trwają ostatnie miesiące prac modernizacyjnych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 8. Efektem remontu ma być powstanie nowoczesnej przestrzeni edukacyjnej przeznaczonej dla dzieci i młodzieży niedowidzącej, niewidomej oraz z niepełnosprawnościami.

Modernizacja zaczęta jeszcze w maju 2023 roku jest na ostatniej prostej. Do jesieni bieżącego roku mają zakończyć się prace wykończeniowe, takie jak zabudowa sufitów czy układanie płytek. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta (SZRM) zapewnia, że do tego czasu uda się także położyć instalację elektryczną. Nie zapomniano również o instalacji sanitarnej i wentylacji. Do jesieni (bez sprecyzowanego miesiąca) szkoła powinna także posiadać już aktywny system sygnalizacji pożarowej, ułożone parkiety, zamontowaną armaturę i pomalowane ściany. Oczywiście elewacja zewnętrzna również zostanie oczyszczona i odświeżona.

Nowe udogodnienia i ogrody

Wśród udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami pojawią się m. in.: ścieżka dotykowa składająca się ze znaków poziomych, pasy ostrzegawcze, pętle indukcyjne współpracujące z indywidualnymi aparatami słuchowymi czy kontrast barwny sąsiadujących ze sobą powierzchni. Zainstalowane zostaną dwie windy oraz podnośnik zlokalizowany w łączniku przy internacie.

Stary łącznik został całkowicie zburzony / źródło: SZRM Warszawa

Ogród na terenie kompleksu zostanie podzielony na strefy, którym przypisano konkretne funkcje. W strefie „Cień dla sportowców” znajdą się rośliny osłaniające od promieni słonecznych. W strefie „Stymulujące krzewy”, rośliny, które będzie można wykorzystać do zajęć edukacyjnych np. zajęć techniki czy tworzenia suchych bukietów. Pojawią się również m. in.: szumiąca rabata, strefa motyli czy ptasie obserwatorium. W ogrodzie staną ławki oraz donice do hortiterapii, rośliny zostaną tam dobrane z myślą o ich dotykaniu i pobudzaniu zmysłów.

Uczniowie dostana salę gimnastyczną

Poza remontem obu budynków szkoły, dobudowane zostało także zupełnie nowe skrzydło, w którym powstaje sala gimnastyczna wraz z niezbędnym zapleczem szatniowym i sanitarnym. Istniejący łącznik między obiektami został rozebrany i odbudowany od nowa, w tej samej technologii co sala gimnastyczna. Nadal trwają prace nad nowym boiskiem oraz placem zabaw z wielofunkcyjnymi urządzeniami. Dziedziniec również został przebudowany. Łącznie SZRM zajął się ponad 4 tys. m kw. powierzchni użytkowej.

Wizualizacja nowej sali gimnastycznej / źródło: SZRM Warszawa

Jesienią i zimą doposażą szkołę w meble i sprzęt

Kolejnym etapem, który ma trwać przez całą zimę, będzie wyposażanie całej placówki w nowe meble oraz sprzęt edukacyjny. Wymienione ma być wszystko.

- Zakładając, że prace remontowe i wyposażanie szkoły pójdzie zgodnie z planem, placówkę oddamy dyrekcji zaraz po feriach zimowych. Chcemy, aby całość była gotowa do przyjęcia uczniów jeszcze w semestrze letnim 2025/2026. Jednak taką decyzję podejmie sama dyrekcja szkoły — przekazuje nam Agata Choińska-Ostrowska, rzecznik prasowa SZRM-u.

Jesieniom pomieszczenia mają być wykończone / źródło: SZRM Warszawa

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, placówka będzie mogła przyjąć już po feriach 130 uczniów oraz zapewnić 25 miejsc noclegowych w internacie.

Kompleks budynków SOSW powstał w latach 60. XX wieku. W jego skład wchodzą: budynek szkoły i internatu oraz dobudowany w późniejszym okresie łącznik między nimi. Na terenie znajduje się boisko sportowe oraz plac zabaw.

Głównym wykonawcom inwestycji jest Kartel SA. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 43 mln zł, z czego 30 mln zł pochodzi z dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama