Przez najbliższe kilka dni Warszawa będzie borykać się z nagromadzeniem utrudnień w ruchu drogowym. Swoiste apogeum rozpocznie się już w środę, 14 sierpnia. Wtedy to w stolicy na PGE Narodowym zostanie rozegrany mecz Superpucharu UEFA. Dzień później będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego, z kolei w weekend ZDM rozpocznie szereg remontów.
Wielka piłka i jeszcze większe korki
Już w najbliższą środę 14 sierpnia fani piłki nożnej będą mogli celebrować sportowe święto, jakim jest Superpuchar UEFA. W meczu zwycięzca Ligi Mistrzów Real Madryt zagra z liderem Ligi Europy Atlantą Bergamo. Mecz zaplanowano na godz. 21. Niestety dla warszawiaków utrudnienia zaczną się dużo wcześniej.
Organizatorzy szacują, że do stolicy w związku z tym wydarzeniem przybędzie ok. 40 tys. kibiców z całej Europy. Sami zawodnicy będą noclegować w centrum. Z tych powodów władze miasta zdecydowały się zamknąć niektóre drogi oraz wyraźnie ograniczyć ruch na innych. Obowiązywać będą także zakazy parkowania i tymczasowe objazdy.
Od 12 sierpnia, do 15 sierpnia przy hotelach na ul. Emilii Plater, przy ul. Śliskiej oraz na ul. Grzybowskiej przed skrzyżowaniem z al. Jana Pawła II będzie obowiązywał zakaz parkowania. 13 sierpnia od godz. 9 do północy zamknięty jest także parking na placu Teatralnym.
W środę, 14 sierpnia, od godz. 8 ul. Francuska od ronda Waszyngtona do ul. Walecznych zostanie wyłączona z ruchu. Nie będzie można parkować, a pozostawione samochody zostaną odholowane. Z kolei na odcinek od ul. Zwycięzców do ul. Walecznych wjadą tylko dojeżdżający do posesji. Spowodowane jest to przygotowaniem w tym obszarze strefy kibica. Normalny ruch zostanie przywrócony o północy, po meczu.
.png)
Z kolei do 14 sierpnia zamknięta jest także ul. Wybrzeże Kościuszkowskie od Tamki do Jaracza. Zakaz nie dot. rowerzystów.
Tego dnia od godz. 10, zostanie wyłączona także z ruchu i parkowania tzw. stara Sokola, pomiędzy Wybrzeżem Szczecińskim a ul. Zamoście. Znaki zakazu ruchu nie będą dotyczyły autobusów komunikacji miejskiej. Pozostali kierowcy wrócą tam w czwartek o godz. 4. W tym samym czasie zakaz zatrzymywania się będzie obowiązywał też na ul. Kijowskiej od ul. Targowej do Dworca Wschodniego.
.png)
Co z ruchem po meczu?
O godz. 22:45, czyli po zakończeniu Superpucharu UEFA, zamknięta zostanie al. Zieleniecka. Będą mogły wjechać na nią tylko autobusy komunikacji miejskiej. Zamknięty zostanie także most Poniatowskiego i al. Jerozolimskie na odcinku od ronda Waszyngtona do ronda de Gaulle'a.
Miasto ma wprowadzić dodatkowe kursy autobusów linii 138 i 509 w kierunku Bokserskiej, Gocławia i Winnicy. Częściej kursować mają także tramwaje linii 9 i 26. Dodatkowe składy metra zabiorą także kibiców w kierunku Bemowa.
Tymczasowo uruchomiona zostanie również zastępcza linia autobusowa Z-9, która ruszając z placu Zawiszy pojedzie w kierunku ronda Wiatraczna.
Autobusy linii: 111, 117, 158, 162, 166, 507, 521, N22, N24 i N72 ominą zamknięty fragment tras mostem Łazienkowskim.
Dzień później będą kolejne utrudnienia
Po udrożnieniu ruch po zakończonym meczu, w życie 15 sierpnia wejdą utrudnienia związane z defiladą z okazji Święta Wojska Polskiego. Ograniczenia będą wprowadzone głównie na Wisłostradzie.
14 sierpnia o godz. 18. zostanie zamknięta droga na odcinku mostu Marii Skłodowskiej-Curie do ul. Gagarina. Ruch powróci tam dopiero w czwartek o godz. 18.
Także w środę 14 sierpnia od godz. 15 zostanie ograniczony ruch na Saskiej Kępie. Do godziny 21:15 kierowcy nie wjadą na obszar :
- al. Poniatowskiego;
- al. Waszyngtona;
- al. Stanów Zjednoczonych;
- ul. Międzynarodową;
- ul. Wał Miedzeszyński;
- ul. Afrykańską;
- ul. Bora-Komorowskiego.

Zakazy nie będą natomiast dotyczyły pojazdów osób posiadających identyfikatory SK, taksówek oraz jednośladów. Także autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego (WTP) wjadą do tego rejonu. Dokładniejsze informacje odnośnie utrudnień z powodu defilady wojskowej znajdziecie w tym artykule.
Zmiany w komunikacji miejskiej
W środę, 14 sierpnia, WTP będzie funkcjonował według rozkładów dnia powszedniego, z wyjątkiem metra, gdzie obowiązywał będzie rozkład piątkowy, z kursami nocnymi z 14 na 15 sierpnia.
15 sierpnia autobusy linii dziennych, tramwaje i metro pojadą zgodnie ze świątecznym harmonogramem, a nocne autobusy – zgodnie z weekendowym. Zawieszone zostaną linie 126 i 800.
Natomiast 16 sierpnia, czyli w piątek, autobusy dzienne, tramwaje oraz metro będą jeździły zgodnie z sobotnim rozkładem, z wyjątkiem linii: 2, 138, 140, 145, 150, 178, 186, 190, 500, 502, 504, 509, 514, 520, 521, 523, 525, 705, 709, 710, 719, 724, 735, 739, 742, 743, L13, L27, L28, L30 (kursujących według rozkładów specjalnych) i autobusu 126 (w części kursów dojedzie on do przystanków Polfa).
Dodatkowo, zawieszone zostaną linie 121, 171 i 409, a w godzinach szczytu na trasy wyjadą autobusy linii 331, 401 (na trasie Ursus Niedźwiadek – Metro Służew) i 402. Autobusy nocne pojadą zgodnie z harmonogramem weekendowym.
W weekend 17 i 18 sierpnia w WTP będą obowiązywały standardowe rozkłady dla tych dni. W sobotę zawieszone zostanie kursowanie autobusów 121 i 171.
Remonty, remonty i remonty
Mieszkańcy Warszawy nie będą mogli odetchnąć od utrudnień także w weekend. Na ten czas Zarząd Dróg Miejskich przygotował serię remontów, które skutecznie będą utrudniały poruszanie się po mieście. Prace będą prowadzone m. in. na:
- ul. Złotej i Zgody - przebudowa kwartału ulic;
- ul. Czerniakowskiej - kolejny etap frezowania nawierzchni;
- ul. 11 Listopada - remont torowiska.

Jak tłumaczą urzędnicy, najtrudniej dla kierowców będzie w połowie sierpnia. Na długi weekend szykują nagromadzenie zmian i objazdów. - Bardzo ważny jest dla nas długi weekend. Nie da się to zrobić bez utrudnień, za nie przepraszamy, ale nie ma lepszego terminu na te zmiany – Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.
- Po defiladzie wojskowej przez dwa weekendy będziemy pracować na ul. Czerniakowskiej, w kierunku ul. Chełmskiej. Z kolei do końca wakacji na Wisłostradzie (przy kładce pieszo-rowerowej) dostępne będą po dwa pasy ruchu. Od 2 września powinna być przejezdna w pełni, ale potem przeniesiemy się na ul. Karową, która zostanie zamknięta – wylicza Puchalski.
Więcej o nadchodzącym remontowym apogeum pisaliśmy już kilka dni temu. Wiele przemawia za tym, by w długi weekend ograniczyć poruszanie się samochodami, a nawet komunikacją miejską do niezbędnego minimum. Tak gdzie możemy, powinniśmy spróbować dojść pieszo lub dojechać rowerem.
Napisz komentarz
Komentarze