Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego nagrodzona
International Architecture Awards to konkurs organizowany od 2004 roku przez The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design, Europejskie Centrum Architektury, Sztuki, Designu i Studiów Urbanistycznych oraz Metropolitan Arts Press Ltd. Nagrody w konkursie przyznawane są architektom i urbanistom za najlepsze projekty architektoniczne.
W tym roku jury nagrodziło ponad 150 prac w 27 kategoriach, takich jak budynki komercyjne, centra społeczne, centra wystawowe, obiekty rządowe, sport i rekreacja. Jedną z nagród w ostatniej ze wspomnianych kategorii, czyli „restoration/renovation” (restauracja/renowacja) wygrała pracownia WXCA Group za koncepcję odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w zewnętrznym kształcie architektonicznym sprzed wybuchu II wojny światowej. Ceremonia wręczenia nagród będzie miała miejsce 21 września 2024 r. w Atenach.

Czego dotyczy zwycięska koncepcja?
Projekt uznany przez międzynarodowe jury dotyczy odbudowy kompleksu pałaców Saskiego i Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej. Dokument zakłada przywrócenie zewnętrznego kształtu architektonicznego wspomnianych budynków z przedednia wybuchu II wojny światowej. Jak wspominają architekci pracowni WXCA Group, „intencją odbudowy […] jest przywrócenie żywego w społecznej wyobraźni, a utraconego w brutalny sposób, pejzażu przedwojennej Warszawy”.
Przygotowując koncepcję architektoniczną projektanci założyli odtworzenie wyglądu budynków możliwie jak najwierniej. Co do wnętrza budynku, ten ma odpowiadać na współczesne i przyszłe potrzeby miasta i jego mieszkańców.
.jpg)
Samą koncepcję wybrano 12 października 2023 roku. Projekt autorstwa WXCA Group zwyciężył w konkursie, który składał się z dwóch zasadniczych etapów: opracowań studialnych (I) i prac konkursowych (II), poprzedzonych wstępną kwalifikacją, i w formie zanonimizowanej została wybrana przez dwunastoosobowyosobowy sąd konkursowy. W jego skład weszli wybitni architekci, przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, służb konserwatorskich i świata sztuki.
Napisz komentarz
Komentarze