Reklama

Kierowcy od lat parkują pod wiaduktem Trasy Łazienkowskiej. „To nielegalne, lecz zwyczajowe zachowanie”

Kierowcy nagminnie wykorzystują przestrzeń pod wiaduktami jako bezpłatny parking. Radna Marta Szczepańska zwróciła uwagę, że problem ten nie jest jednostkowy. Parkowanie pod wiaduktem Trasy Łazienkowskiej to tylko jeden z wielu przykładów takich sytuacji. - Prawdopodobnie część kierowców ignoruje ten zakaz i parkuje nielegalnie - wyjaśnia nam rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Maciej Dziubiński.
Kierowcy od lat parkują pod wiaduktem Trasy Łazienkowskiej. „To nielegalne, lecz zwyczajowe zachowanie”
Samochody nielegalnie parkują pod wiaduktem?

Autor: Marta Szczepańska/Radna Miasto Jest Nasze

Zwyczajowe, lecz nielegalne parkowanie

Pomimo że parkowanie pod wiaduktem jest nielegalne, to kierowcy bardzo często korzystają z tej przestrzeni jak z darmowego parkingu. Radna Marta Szczepańska zwróciła uwagę na to, że parkowanie pod wiaduktem Trasy Łazienkowskiej nie jest odosobnionym przypadkiem. Radna zamierza złożyć interpelację w tej sprawie. W tym miejscu kilkadziesiąt samochodów jest zaparkowanych na zakładkę. Najbardziej niepokojące są kwestie bezpieczeństwa:

- Najbardziej zastanawiają mnie kwestie bezpieczeństwa. Wydaję mi się, że ktoś powinien to odpowiednio zalegitymizować po prostu i sprawdzić - zastanawia się radna Marta Szczepańska z klubu Miasto Jest Nasze.

Według informacji od radnej Miasto Jest Nasze, w tym miejscu nie znaków drogowych, że jest to np. parking przeznaczony pod jakąś placówkę (w okolicy znajdują się obiekty sportowe i szkoły). Ponadto mieszkanka zgłosiła Marcie Szczepańskiej dodatkowy problem, który dotyczy parkowania pod wiaduktem. Przejeżdżające tam samochody generują hałas, który przeszkadza innym. 

Kierowcy ignorują zakaz parkowania

W tej sprawie postanowiliśmy skontaktować się z Zarządem Dróg Miejskich. Zanim otrzymaliśmy odpowiedź, rzecznicy prasowi musieli dokładnie zweryfikować, jak wygląda kwestia parkowania pod wiaduktami pod kątem przepisów drogowych. Jak się okazuje, w tym miejscu obowiązuje zakaz parkowania, z wyjątkiem pojazdów służb miejskich oraz tych z identyfikatorami wydanymi przez Zarząd Zieleni.

- Odnośnie parkowania pod wiaduktami – teren jest we władaniu Zarządu Zieleni, jednak z naszej wiedzy wynika, że dojazd pod wiadukt jest poprzedzony znakiem B-1 „zakaz ruchu” z tabliczką „nie dotyczy służb miejskich i pojazdów z identyfikatorami wydanymi przez Zarząd Zieleni”. Prawdopodobnie część kierowców ignoruje ten zakaz i parkuje nielegalnie. O szczegóły najlepiej pytać jednak ZZW - wyjaśnia nam rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Maciej Dziubiński.

Czy można parkować pod wiaduktem?

Jak podaje łódzka policja, kodeks drogowy wymienia miejsca, w których zatrzymanie lub postój są zabronione oraz określa warunki, w których zatrzymanie lub postój są dopuszczalne. W akcie prawnym znajduje się szereg zakazów, gdzie takie zatrzymanie byłoby niebezpieczne, utrudniałoby ruch innym pojazdom, ograniczało widoczność.

Według Art. 49. Kodeksu Ruchu Drogowego, dotyczącego zakazów zatrzymywania i postoju pojazdu, zabrania się zatrzymania pojazdu:

  • na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania;
  • na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem;
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama