Nowy gmach SGH to czterokondygnacyjna przestrzeń zaprojektowana przez pracownię prof. Bolesława Stelmacha. Elewacja budynku pokryta jest zielonymi nasadzeniami, a dach stanowi taras z widokiem na Pole Mokotowskie. Wewnętrzne przestrzenie zachwycają nowoczesnym designem i funkcjonalnością – 24 sale dydaktyczne, w tym aula na 135 miejsc, oraz liczne strefy coworkingowe i biura dla think-tanków. Znalazło się tu także miejsce na stołówkę, a klimat wnętrza dopełniają dwie zielone ściany o wysokości 18 metrów.
- To znak czasu i odpowiedź na potrzeby współczesnych studentów. Ten budynek jest symbolem nowoczesności naszej uczelni – mówi rektor SGH, prof. Piotr Wachowiak.
Kanclerz Marcin Dąbrowski dodaje: Zielone ściany i otoczenie parku to nie tylko estetyka, ale również troska o jakość powietrza i komfort pracy.

Inwestycja z rozmachem i wsparciem
Budowa Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH pochłonęła 160 milionów złotych, z czego 57,9 mln zł przekazało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a resztę pokryła uczelnia, częściowo z kredytu.
-Ten budynek to dowód na to, jak dynamicznie rozwijają się polskie uczelnie. Jestem pewien, że przyniesie wiele korzyści całej wspólnocie akademickiej - nie szczędził pochwał minister nauki Dariusz Wieczorek.
Na uroczystości pojawiło się wielu gości, w tym przedstawiciele rządu, władz Warszawy i innych uczelni. Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak, absolwent SGH, wspominał dawne czasy, kiedy na miejscu nowego budynku stała stołówka: Czasy się zmieniły. Teraz mamy tu obiekt na miarę trzeciej dekady XXI wieku. To powód do dumy dla nas, absolwentów.
Zobacz budynek i jego wnętrza:
(3).png)
Centrum Przestrzeni Innowacyjnej to wyjątkowy przykład nowoczesnej architektury użytkowej, która łączy funkcjonalność z estetyką. Budynek wyróżnia się przeszklonymi elewacjami, które wprowadzają do wnętrz dużą ilość naturalnego światła, a jednocześnie nadają konstrukcji lekkości. Geometryczna forma obiektu podkreśla jego współczesny charakter, a przestrzenie wewnętrzne zostały zaprojektowane z myślą o elastycznym wykorzystaniu – od sal konferencyjnych po miejsca pracy kreatywnej. Zrównoważone materiały i innowacyjne rozwiązania technologiczne czynią budynek przyjaznym środowisku, odpowiadając na potrzeby dynamicznego świata biznesu i nauki.
Nie tylko dla studentów
Budynek, oddany do użytku w październiku, już od początku roku akademickiego tętni życiem. SGH planuje jednak kolejne inwestycje. Na miejscu dawnego Klubu Park ma powstać pawilon warsztatowy z salami, studiem filmowym i ogólnodostępną kawiarnią, która będzie służyć nie tylko studentom, ale również mieszkańcom Warszawy.
Napisz komentarz
Komentarze