Zielony dach na Zakładzie Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych to nie tylko ozdoba, ale również praktyczne rozwiązanie proekologiczne. Roślinność pokryje łącznie 20 tys. m² powierzchni, co odpowiada wielkości trzech boisk piłkarskich. Pierwsze pasma zieleni pojawiły się już jesienią, a teraz montaż materiałów umożliwiających dalszy rozwój roślinności został ukończony.
– Zielony dach ZUSOK będzie bardzo widowiskowy ze względu na tak duże pokrycie roślinnością. Sam widok, gdy tylko warstwa roślinna zajmie większą część budynku, stanie się ciekawą atrakcją. Zielony dach będzie też wspierać funkcjonowanie zakładu i jego wpływ na otoczenie poprzez odciążenie systemu kanalizacyjnego czy filtrację powietrza – tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.
Technologia i ekologia ręka w rękę
Budowa zielonego dachu została podzielona na trzy etapy: wykonanie hydroizolacji i termoizolacji, opracowanie warstw akumulacyjno-drenażowych oraz położenie warstwy wegetacyjnej i roślinnej. Kluczowym elementem było zastosowanie nowoczesnych mat, które magazynują wodę.
To właśnie te innowacyjne maty mają wspierać odprowadzanie wody deszczowej, chroniąc system kanalizacyjny przed przeciążeniem, oraz mają poprawić mikroklimat poprzez stopniowe odparowywanie zmagazynowanej wody. Dodatkowo roślinność na dachu pomoże walczyć z miejskimi wyspami ciepła i smogiem.
Energia z odpadów dla całej Warszawy
Rozbudowa ZUSOK to nie tylko zielony dach, ale całkowita modernizacja zakładu. Od grudnia 2024 roku trwają testy, w tym próbne uruchomienie obiektu. Zakład będzie funkcjonować przez całą dobę na trzech liniach termicznego przekształcania odpadów, wytwarzając prąd i ciepło.
– To największa inwestycja komunalna w Polsce. Jesteśmy u progu jej zakończenia. Trwające gorące rozruchy są ostatecznymi testami. Ta instalacja pozwoli nam przetwarzać w bezpieczny dla środowiska sposób tysiące ton odpadów rocznie na energię cieplną i elektryczną, które zasilą miejską sieć – podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Dzięki rozbudowie zakład zwiększy swoją moc prawie siedmiokrotnie, przetwarzając około 265 tys. ton odpadów rocznie i produkując 100 tys. MWh energii elektrycznej.

Nie tylko spalarnia – atrakcja turystyczna
Nowoczesny zakład na Targówku to nie tylko miejsce przetwarzania odpadów. Na jego terenie powstanie ścieżka edukacyjna z punktem widokowym zlokalizowanym na kominie instalacji. Zielony dach stanie się miejscem odpoczynku, z kwietną łąką i mini pasieką. W centralnym punkcie, na dachu hali wyładunku, utworzony zostanie punkt edukacyjny z widokiem na panoramę Warszawy.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest koreańska firma POSCO Engineering & Construction Co., Ltd., a wartość kontraktu wynosi około 1,665 mld zł netto. Już wkrótce Warszawa zyska nowoczesną, ekologiczną spalarnię śmieci, która stanie się wizytówką miejskiej infrastruktury i przykładem harmonii technologii z naturą. Za zielony dach odpowiada natomiast firma Dorken.
Napisz komentarz
Komentarze