Zastosowanie sklejek i łatwość obróbki CNC
Fornirowe płyty sklejane, ewentualnie inne elementy konstrukcyjne, których cechą wspólną jest stałe połączenie kilku elementów drewnianych lub drewnopochodnych, mogą występować w wielu różnych wariantach. Jedną z podstawowych kategorii podziału jest przeznaczenie eksploatacyjne sklejek. Niektóre z nich wykorzystuje się do celów budowlanych, inne zaś służą do tworzenia szafek, stołów, łóżek i innych części meblowych. Wyróżniamy również sklejki o przeznaczeniu stolarskim, dekoracyjnym czy reklamowym. Niemalże w każdym przypadku obróbka CNC sklejki jest jak najbardziej możliwa. To zasługa nie tylko właściwości technicznych materiału, ale również uniwersalności technologii CNC przy obrabianiu – cięciu, frezowaniu, szlifowaniu.
Na czym polega frezowanie CNC sklejki?
Przygotowanie sklejki do procesu frezowania wymaga przede wszystkim opracowania projektu, który jest tworzony w dedykowanym oprogramowaniu CAD. Następnie jest on przenoszony do systemu komputerowego w miejscu, w którym będzie realizowana praca frezarska. Oprogramowanie CAM interpretuje dane CAD i tworzy instrukcje, które następnie są wykonywane przez maszynę CNC. Można więc zauważyć, że prace robocze nad sklejką nie różnią się specjalnie od wycinania CNC w drewnie. Niewątpliwą zaletą tego procesu jest zdolność do obrabiania nawet bardzo grubych i dużych pod względem powierzchni materiałów, przy zachowaniu wszelkich pożądanych detali
Kiedy obróbka CNC sklejki jest najbardziej skuteczna?
Frezowanie CNC sklejki to proces, bez którego wiele przedsiębiorstw zajmujących się konstruowaniem mebli, elementów wyposażenia wnętrz, szkutnictwem czy motoryzacją miałoby wiele problemów z płynnym funkcjonowaniem swoich biznesów. Szczególnie iż frezowanie CNC sklejki jest niezwykle przydatne w przypadku chęci uzyskania produktu końcowego cechującego się skomplikowanymi kształtami. Taka sklejka jest cięta, frezowana, wiercona lub rzeźbiona zgodnie z dokładnym projektem wdrażanym do systemu komputerowego. Wycinanie sklejki przydaje się nie tylko w masowej produkcji, ale także w firmach działających lokalnie – przygotowujących rozwiązania dla klientów indywidualnych.