Zarządzenie prezydenta Warszawy z 16 kwietnia br. zakłada przeznaczenie do sprzedaży działki przy ul. Marszałkowskiej 66, na której znajduje się zabytkowa kamienica z 43. mieszkaniami komunalnymi. Uwagę na tę sprawę zwróciło Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, które żąda zwołania nadzwyczajnej sesji rady miasta, ponieważ decyzja o sprzedaży kamienicy została podjęta bez przeprowadzenia konsultacji społecznych, zgody rady miasta i komisji mieszkalnictwa.
„Prywatny dekret" Rafała Trzaskowskiego?
Według WSL-u zarządzenie podpisane przez Rafała Trzaskowskiego zostało wydane z pominięciem wszelkich konsultacji z mieszkańcami oraz miejskimi podmiotami.
- Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie o prywatyzacji jednej z największych kamienic komunalnych w Warszawie: Marszałkowskiej 66 (już po masowym wysiedleniu). Zrobił to z pominięciem konsultacji i wyrażenia zgody na radzie miasta i komisji mieszkalnictwa. Z pominięciem jakiejkolwiek publicznej debaty. Wydał osobisty dekret, 16. kwietnia. I to w czasie, gdy czynsze prywatne w stolicy są najwyższe w historii - pisze Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów na Facebooku.
Zabytek i mieszkania komunalne na sprzedaż. Cena wywoławcza: 31 mln zł
Sprawa budzi emocje, ponieważ kamienica przy ul. Marszałkowskiej 66 jest zabytkiem oraz dotychczas funkcjonowały tam mieszkania komunalne.
- Budynek przy ul. Marszałkowskiej 66 składa się z 43 lokali mieszkalnych (w tym 1 wyodrębniony) oraz 9 lokali użytkowych. Powierzchnia zabudowy wynosi 1.170 m2, natomiast powierzchnia użytkowa budynku wynosi 3.915,84 m2, a kubatura budynku wynosi 21.564 m3 - można przeczytać w załączniku do zarządzenia prezydenta Warszawy w tej sprawie.
Dokumenty nie nakładają na nowego właściciela żadnych obowiązków w związku z funkcjonowaniem kamienicy, oprócz dbania o jej wartość jako zabytku.
- Nabywca udziału w nieruchomości będzie zobowiązany do utrzymania zabytku w jak najlepszym stanie i korzystania z niego w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości oraz złożenia w umowie notarialnej oświadczenia, że w razie niedotrzymania tego obowiązku, w szczególności zniszczenia zabytku, zapłaci karę umowną w wysokości 25% ceny części nieruchomości uzyskanej w przetargu - czytamy w załączniku do zarządzenia.
Kamienica ma zostać sprzedana w drodze przetargu ustnego nieograniczonego. Cena wywoławcza to 31 100 000 zł.
Kamienica Izaaka Rothberga. Jaka jest historia budynku?
Kamienica przy Marszałkowskiej 66 została wybudowana w 1894 r. na zlecenie przedsiębiorcy budowlanego Izaaka Rothberga. Zgodnie z projektem Stefana Szyllera budynek zyskał neogotycki styl, z detalami wzorowanymi na gotyku krakowskim z XV-XVI wieku. Kamienica przetrwała II wojnę światową w relatywnie dobrym stanie. W latach 50., w ramach poszerzenia Marszałkowsiej i budowy MDM, skuto wszystkie ozdoby z jego fasad, pozbawiając pierwotnej formy. Od 2019 roku budynek jest zabytkiem.
- W uzasadnieniu Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki podkreślił zachowane wartości artystyczne i naukowe. Kamienica została wpisana jako budynek o nieprzekształconej bryle, z zachowanym fragmentarycznie wystrojem zewnętrznym, unikatowym wystrojem przejazdu bramnego oraz licznymi oryginalnymi komponentami eklektycznego wystroju wnętrz - można przeczytać na Wikipedii poświęconej budynkowi.
Napisz komentarz
Komentarze