Tablica upamiętniająca rozstrzelanie około 200 Polaków przy Marszałkowskiej 27/35 została pomalowana farbami w sprayu. To kolejne przekroczenie granic przez grafficiarzy, którzy marzą po Warszawie wszędzie i bez zastanowienia. Mimo nowych przepisów, ułatwiających usuwanie bazgrołów, tutaj może nie być tak łatwo, bo tablica i elewacja budynku zostały wykonane z piaskowca.
Tablica upamiętnia ofiary pierwszych dni powstania warszawskiego
Pomazana tablica jest jedną z typowych tego typu pamiątek po tragicznych dla historii Warszawy wydarzeniach. Wykonana według projektu Karola Tchorka z 1949 r. upamiętnia około 200 Polaków rozstrzelanych przez Niemców przy ul. Marszałkowskiej w pierwszych dniach sierpnia 1944 r.
- Wojska niemieckie zajęły wówczas część Śródmieścia na południe od placu Zbawiciela. Mieszkańców okolicznych kamienic wypędzono z domów oddzielając mężczyzn od kobiet i dzieci. Mężczyźni zostali rozstrzelani przy Marszałkowskiej 21 oraz bliżej placu Zbawiciela przy kamienicach, stojących w miejscu obecnie zajmowanym przez blok MDM przy Marszałkowskiej 27/35 - można przeczytać na facebookowym profilu Tu było, tu stało, który nagłośnił sprawę pomalowania tablicy.
Jak informują autorzy profilu, do aktu wandalizmu doszło prawdopodobnie w kwietniu.
.jpg)
Warszawa pomaga w zmywaniu graffiti, ale to miejsce będzie trudno doczyścić
Pomazane elewacje budynków to duży problem Warszawy. Miasto zdaje się mieć tego świadomość i z początkiem tego roku wprowadziło nowe przepisy, pozwalające na uzyskanie dotacji na zmywanie graffiti.
- Uruchomiliśmy specjalnie dodatkowy nabór na usuwanie graffiti z elewacji. Nabór finansowy, w związku z tym wszyscy mogą do nas od początku tego roku aplikować o środki – mówił w rozmowie z nami Stołeczny Konserwator Zabytków
Finanse to nie jedyny problem w walce z ulicznymi bazgrołami. Konieczne jest też użycie odpowiednich środków czyszczących, które nie uszkodzą zabytkowych elewacji. W przypadku tablicy przy Marszałkowskiej 27/35 domyć budynek będzie jeszcze trudniej.
- Uszkodzona została tablica wykonana z piaskowca, oraz część elewacji bloku również wykonana z tego samego materiału. Trzeba dodać, że piaskowiec ze względu na swoją budowę jest bardzo trudno oczyścić z farby, szczególnie, gdy ta wniknie w strukturę kamiennych płyt - pisze profil Tu było, tu stało.
Napisz komentarz
Komentarze