CD Projekt z nową inwestycją na Pradze-Północ
Rewelacjami dotyczącymi planów znanej, polskiej firmy CD Projekt, podzielił się Jakub Piasecki, jeden z praskich radnych. Wszystko zaczyna się w środę 2 lipca, podczas posiedzenia dzielnicowej Komisji Architektury i Planowania Przestrzennego, której Piasecki jest przewodniczącym. To właśnie wtedy omawiany był m. in. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla obszaru Golędzinów I, znajdującym się nad prawym brzegiem Wisły.
Poza radnymi, na posiedzenie komisji przyszli również przedstawiciele CD Projektu. Warto dodać, że od jakiegoś czasu siedziba ich firmy znajduje się właśnie na wspomnianym obszarze mpzp, a dokładniej przy ul. Jagiellońskiej 74 E.
- Przedstawiciele CD Projekt nie mogli co prawda powiedzieć kiedy odbędzie się premiera Wiedźmina 4, ale zdradzili za to, że ich siedziba planuje stworzyć otwartą przestrzeń dla gości oraz mieszkańców — przekazał radny Piasecki.
Teren miałyby być ogólnodostępny, dla wszystkich zainteresowanych. Wśród pomysłów co mogłoby stanąć przy Jagiellońskiej, znalazły się m. in. muzeum CD Projekt, w którym prezentowany byłby dorobek oraz historia firmy oraz przestrzeń z augmented reality (AR), tj. rzeczywistością rozszerzoną.
Rzeczywistość rozszerzona to system łączący, jak nazwa wskazuje, świat rzeczywisty z tym generowany przez komputer. Zazwyczaj wykorzystywane są to tego obrazy z kamer, na które nałożona jest, generowana tu i teraz grafika 3D. Praktycznym przykładem zastosowania technologii AR są, chociażby półprzezroczyste okulary Googla, dzięki którym można wchodzić w interakcję z menu za pomocą komend głosowych.
W przypadku CD Projekt nie można mówić o konkretnym projekcie, a raczej o planach na przyszłość.
Radni apelują o poprawki do mpzp
Posiedzenie komisji nie odbyło się z powodu wizyty przedstawicieli firmy tworzącej gry komputerowe. Jej celem było wypracowanie poprawek do projektu mpzp. Takowe zostały sformułowane, a komisja przyjęła stanowisko. Zdaniem radnych w planie warto m. in. zrezygnować w całości z zapisów zezwalających na tymczasowe zagospodarowanie, urządzenie i użytkowanie obszaru Golędzinów I pod składy, magazyny lub gospodarowanie odpadami do końca 2035 roku lub znaczące skrócenie tego okresu do maksymalnie trzech lat.
„W tym rejonie powstaje coraz więcej budynków mieszkalnych, a prowadzenie działalności branży odpadowej niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Dodatkowo w najbliższym czasie powstanie szkoła; w ramach procedury lex deweloper na terenie sąsiadującym z tym obszarem w najbliższym czasie powstanie szkoła” - argumentują członkowie komisji.
Nie zapomniano również o kierowcach. Radni w swoim stanowisku zamieścili konieczność odtworzenia miejsc postojowych zlokalizowanych na obszarze mpzp dla C14/MW(U, czyli vis-a-vis przystanku tramwajowego Golędzinów 01.

Co więcej, radni zaapelowali o uwzględnienie możliwości stworzenia pętli autobusowej na terenie osiedla Golędzinów lub w rejonie ul. Zatylnej. Takie rozwiązanie pozwoliłoby w przyszłości przenieść pętlę z pl. Hallera w rejon za rondem Starzyńskiego.
Obszar mpzp Golędzinów I ma ok. 153 ha, a znajduje się między planowaną trasą Mostu Krasińskiego, wałem przeciwpowodziowym Wisły, ul. Stefana Starzyńskiego i granicą z dzielnicą Targówek.
Trwają konsultacje społeczne — można zgłaszać uwagi
Projekt mpzp jest nadal w fazie konsultacji społecznych, które potrwają do 27 lipca. Do tego czasu wszyscy zainteresowani mieszkańcy mogą wysyłać swoje uwagi lub propozycje. Więcej informacji dot. możliwości przesyłania swoich propozycji znajduje się pod tym linkiem.
Warto dodać, że już jutro, 7 lipca w godz. 13-16 odbędzie się dyżur projektanta. Będzie on czekać na mieszkańców w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, przy Wybrzeżu Puckim 1.
Napisz komentarz
Komentarze