Reklama

Zielono na Brackiej. Powstał woonerf czyli „ulica do życia”

Zakończyła się przebudowa części ulicy Brackiej na odcinku między Alejami Jerozolimskimi a Chmielną. Ta niegdyś zastawiona samochodami uliczka zmieniła się w zielony deptak zachęcający do spacerów i odpoczynku. Modernizacja Brackiej to część projektu Nowe Centrum Warszawy. Na przebudowie mogą zyskać też właściciele sklepów i lokali usługowych w tym rejonie.
Zakończyła się przebudowa części ulicy Brackiej
Zakończyła się przebudowa części ulicy Brackiej

Autor: Marta Gostkiewicz / Raport Warszawski

– A na Brackiej w Warszawie pada… cień. Dlatego, że posadziliśmy tu 33 nowe drzewa, mnóstwo krzewów i bylin, dzięki czemu miejsce to zmieniło się nie do poznania. Są również ławki i stojaki na rowery. Bardzo nam zależy, żeby cała okolica placu Pięciu Rogów zmieniała się w dokładnie taki sam sposób. Trwają prace na Chmielnej, a niedługo zacznie się przebudowa kwartału ulic Złotej i Zgoda. Zaplanowaliśmy również modernizację ulicy Kruczej – mówi cytowany w komunikacie miasta prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zmiany na Brackiej

Prace na Brackiej prowadził stołeczny Zarząd Terenów Publicznych. Na całym odcinku ulicy usunięta została stara, zniszczona nawierzchnia. Wysłużony beton zastąpiono kamiennymi płytami i kostką. Ułożone zostały nowe chodniki. Ulica zyskała nowe odwodnienie.

Wcześniej na Brackiej rosło tylko 15 drzew. Po przebudowie przybyło tu roślinności. Oprócz nowych, dorodnych, ok. 9-metrowych platanów (31 sztuk) i klonów (2 szt.), posadzono też okazałe krzewy soliterowe (7 szt.), krzewy niskie (ok. 1650 szt.) oraz byliny (ok. 900 szt.). Zainstalowano również system nawadniania roślin.

Uroku temu miejscu dodaje oświetlenie uliczne w postaci pięciu latarni typu pastorał. Dla odpoczywających przygotowano sześć ławek i dwanaście krzeseł miejskich. Nie zapomniano również o rowerzystach, którzy do dyspozycji mają 12 stojaków na rowery.

Wzdłuż ulicy w kamienicach znajdują się lokale usługowe, knajpki i restauracje, które dzięki przebudowie mogą zyskać nowych klientów. Na razie nie widać, aby któryś lokal świecił pustkami. 

Woonerf jak w Holandii

Przebudowa ul. Brackiej trwała około sześciu miesięcy. Zasadnicze prace rozpoczęły się na początku tego roku. Na odcinku ok. 140 metrów powstał tzw. woonerf, czyli – po holendersku – „ulica do życia”. To właśnie w Holandii, w latach 70. ubiegłego stulecia, zaczęto tworzyć pierwsze woonerfy czyli przyjazne dla ludzi deptaki, na których pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści. 

Przy takich uliczkach jest sporo drzew, zieleńców, miejsc wypoczynku i placów zabaw. Mieszkańcy mogą tu zaparkować rower, spotkać się ze znajomymi, napić się kawy i zrelaksować patrząc na zieleń.

Nowe Centrum Warszawy. Trwają prace nad kilkoma projektami

– Metamorfoza Brackiej to część tego najważniejszego dla nas projektu, czyli Nowego Centrum Warszawy – zielonego i wygodnego, a przez to przyjaznego dla wszystkich warszawianek i warszawiaków, a także odpornego na zmiany klimatyczne – podkreślił prezydent Warszawy.

Nowe Centrum Warszawy jest jednym z flagowych projektów Rafała Trzaskowskiego. Wkrótce ruszą prace nad kolejnym, kluczowym elementem projektu, czyli przebudową ulic Złotej i Zgody. 

Przebudowa ma objąć ulicę Złotą, Zgoda, Sienkiewicza i Jasną oraz przestrzenie pomiędzy nimi. Pozwoli to na połączenie śródmiejskich wysp aktywności, czyli: placu Pięciu Rogów i ulicy Chmielnej, przebudowywanego właśnie placu Powstańców Warszawy oraz placu Centralnego, który powstaje w sąsiedztwie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Miasto podpisało umowę z firmą Skanska na przebudowę kwartału miasta z ulicami Złota i Zgoda oraz fragmentem Jasnej i Domem pod Orłami – przy ul. Sienkiewicza.

Umowa z wykonawcą zakłada przebudowę terenu, która obejmie obszar ok. 2,5 ha, czyli 10 razy więcej niż zajmuje Plac Pięciu Rogów. Pracami modernizacyjnymi w ścisłym centrum stolicy zainteresowanych było 6 firm. Ostatecznie wybrana została oferta firmy Skanska, która za realizację projektu otrzyma 49,1 mln zł. Jak podkreśla miasto, „to bardzo dobra oferta z finansowego punktu widzenia – kosztorys ZDM zakładał, że prace będą kosztowały nawet 20 mln zł więcej”. Skanska będzie miała 24 miesiące na przeprowadzenie robót.

– Budujemy Nowe Centrum Warszawy. Zaczynamy od placu Centralnego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ale zmienia się również Chmielna, Bracka, wcześniej plac Pięciu Rogów. Myślę, że już za dwa lata będziecie Państwo mogli zobaczyć ulice Złota i Zgoda w zupełnie innej formule – dodał prezydent stolicy.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama