Reklama

Nowy maluch w Warszawskim Zoo. Na świat przyszła żyrafa Pietruszka

W Warszawskim ZOO 9 lipca urodziła się żyrafka Rothschilda, której nadano wdzięczne imię Pietruszka. Radość z narodzin malucha przyćmił jednak fakt, że jej mama nie podjęła się karmienia i nie zaopiekowała się dzieckiem. Teraz zastępują ją opiekunowie, którzy towarzyszą małej żyrafce przez całą dobę.
W zoo na świat przyszła mała żyrafka
W zoo na świat przyszła mała żyrafka

Autor: Karolina Hryciuk / Anna Tadra, Warszawskie Zoo

Mamą Pietruszki jest Justyna, a ojcem Karim - jedyny samiec w stadzie żyraf Warszawskiego ZOO. Maluch po urodzeniu miał ok. 175 cm i ważył 49 kg.

- Po porodzie opiekunowie zauważyli, że stawy pęcinowe tylnych nóg były nienaturalnie wykrzywione. Co więcej, Justyna nie podjęła się karmienia malucha i ostatecznie nie zaopiekowała się dzieckiem (w naturze odrzucona żyrafka skazana byłaby na śmierć) – poinformowało w mediach społecznościowych stołeczne zoo. 

Decyzja o konieczności sztucznego odchowu

Podjęto zatem decyzję o oddzieleniu córki od matki i konieczności sztucznego odchowu. Mamę zastępują Pietruszce opiekunowie, którzy towarzyszą jej cały czas, wykonując ogrom pracy. Dzięki nim mała przeżyła i wkrótce zaprezentuje się na wybiegu ekspozycyjnym.

- Co ciekawe, to jedne z niewielu zwierząt, które rodzą się z tworami przypominającymi rogi, czyli z ossikonami. Ten fakt ma bezpośredni związek z nadaniem Pietruszce imienia. W tym roku imiona zwierząt urodzonych w Warszawskim ZOO zaczynają się na literkę "P". W Żyrafiarni pierwszym urodzonym maluszkiem była antylopa bongo Porzeczka i to ona zapoczątkowała pomysł na tematyczne imiona dla maluchów urodzonych w tym Pawilonie - tłumaczy ogród zoologiczny.  

Tematem przewodnim w Żyrafiarni były rośliny, a żyrafka ma spektakularne pędzelki na ossikonach, które zdecydowanie zaczęły przypominać opiekunom natkę pietruszki. 

Zagrożony podgatunek

Zoo wyjaśnia również, dlaczego informację o narodzinach publikuje po ponad czterech tygodniach. Ten czas był potrzebny, aby upewnić się, że ze zdrowiem żyrafki jest wszystko w porządku. 

Docelowo żyrafa osiągnie ponad cztery metry wysokości. Zanim to się stanie, będzie można ją odwiedzać codziennie od godz. 9 przez cały rok. Ogród zoologiczny poinformuje o jej pierwszym wyjściu do zwiedzających.

Podgatunek żyrafy Rothschilda mieszkający w Warszawskim ZOO należy do jednego z najbardziej zagrożonych - w naturze zostało niecałe 2 tys. osobników. W ciągu ostatniej dekady populacja żyraf spadła o 40 proc. Szacuje się, że w Afryce występuje około 68 300 dorosłych osobników gatunku żyrafy sawannowej.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama