W naszym ostatnim tekście, dotyczących obecnej sytuacji Luny, pisaliśmy o zakończonych konkursach na nowego najemcę kina. Mazowiecki Instytut Kultury uznał konkurs za nieważny i tym samym nierozstrzygnięty. To oznacza, że obecnie nikt nie zarządza Kinem Luna, a to kultowe miejsce od czerwca stoi puste. Z dokumentów, które znajdują się na stronie MIK-U wynika, że w pierwszym konkursie dotychczasowy zarządca wziął udział i nawet wygrał, ale nie podpisał umowy. Z tego powodu 19 lipca na stronie pojawił się drugi konkurs na najemcę Luny.
W czerwcu 2024 r. zakończyła się 10-letnia umowa dzierżawy zawarta pomiędzy Mazowieckim Instytutem Kultury a spółką Projekt Kino sp. z o.o. W celu kontynuacji działalności Kina Luna Instytut ogłosił otwarty konkurs na 5-letnią dzierżawę kina, dając możliwość udziału w nim wszystkim podmiotom działającym w branży kinowej - dowiadujemy się z oświadczenia dyrektorki Mazowieckiego Instytutu Kultury.
Czy w Lunie od czerwca trwał remont?
O sytuacji Kina Luna opowiedział nam były pracownik tego miejsca. Dopóki Mazowiecki Instytut Kultury nie opublikował stanowiska w sprawie sytuacji kina, dotarcie do informacji związanych z obecną sytuacją kultowego miejsca, nie należało do najprostszych. Ostatecznie udało się nam porozmawiać z osobą, która od lat była związana z Luną:
W czerwcu nie udało się przedłużyć umowy z dotychczasowym najemcą, gdyż warunki konkursu były dla nas zbyt restrykcyjne. Zaplanowany remont kina miał na celu spełnienie nowych wymagań najmu. Tak naprawdę w Lunie nie rozpoczęto żadnych prac modernizacyjnych. Na tę chwilę nie wiadomo, jakie będą dalsze losy kina - powiedział nam Jaromir Wojciechowski, który był od lat związany z tą placówką.
Co ciekawe, Mazowiecki Instytut Kultury przedstawia inną wersję tego, co się działo z Kinem Luna. Ze zdobytych przez nas informacji wynika, że planowany remont nawet się nie rozpoczął. W oświadczeniu MIK-u czytamy, który został opublikowany 23 września, czytamy:
Po zakończeniu dotychczasowej umowy dzierżawy kina Mazowiecki Instytut Kultury przeprowadził remont wynikający z bieżących, najbardziej pilnych potrzeb. W obiekcie przeprowadzono także konieczne prace elektryczne i sanitarne. W okresie wakacyjnym na prace remontowe w budynku kina wydatkowano ok. 170 000,00 zł. Nieprawdą jest zatem, że w okresie wakacji nie prowadzono prac remontowych. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo systematycznie prowadzonych przez Instytut remontów i napraw, kino wymaga istotnej modernizacji, co wiązałoby się z bardzo dużymi nakładami - tak odniosła się do sprawy dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury Magdalena Ulejczyk.
Trwają rozmowy dotyczące dalszych losów kina
Obecnie trwają rozmowy i analizy, których celem będzie podjęcie kierunkowych decyzji w sprawie kina. Priorytetem Samorządu Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiego Instytutu Kultury jest zachowanie niepowtarzalnego charakteru tego miejsca i kontynuacja 60-letniej tradycji i dorobku kultowego kina studyjnego w Warszawie. Dlatego zostały podjęte rozmowy o przyszłości kina, m.in. z m.st. Warszawa. W najbliższym czasie odbędzie się także spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Kin Studyjnych - czytamy w oświadczeniu Magdaleny Ulejczyk, dyrektorki Mazowieckiego Instytutu Kultury.
Obecnie trwają rozmowy zastępczyni prezydenta Warszawy Aldony Machnowskiej-Góry w sprawie dalszych losów kina Luna. Na razie nie pojawiły się propozycje rozwiązania tej sytuacji, więc mamy nadzieję, że trwające rozmowy przyniosą pozytywne rezultaty.
Napisz komentarz
Komentarze