Poniżej prezentujemy listę osób związanych z Warszawą, które zmarły w 2024 roku. Każda z tych postaci miała swoje unikalne miejsce w historii miasta, a ich dorobek pozostanie w naszej pamięci na zawsze.
Piotr Węgleński (zm. 19 stycznia 2024 r.) – Renomowany biolog i genetyk, rektor Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1999-2005. Jego badania przyczyniły się do rozwoju nauk przyrodniczych w Polsce, a także inspirowały wielu studentów do wyboru kariery naukowej.
Jerzy Mindziukiewicz ps. „Jur” (zm. 26 marca 2024 r.) – Powstaniec Warszawski, który po wojnie stał na czołowej pozycji w Związku Powstańców Warszawskich. Jego działalność na rzecz upamiętnienia wydarzeń powstania i wsparcia weteranów była niezwykle istotna dla społeczności warszawskiej.
Zbigniew Lew-Starowicz – (zm. 13 września 2024 r.) – Renomowany psycholog i seksuolog, uznawany za jednego z pionierów badań nad seksualnością w Polsce. Jego prace przyczyniły się do zrozumienia i akceptacji różnych aspektów życia intymnego, a jego książki stały się ważnym źródłem wiedzy na temat zdrowia seksualnego. Lew-Starowicz był również wykładowcą akademickim i aktywnie uczestniczył w debatach publicznych, promując otwartość i edukację seksualną w społeczeństwie. Jego wkład w dziedzinie psychologii i seksuologii pozostaje nieoceniony.
Janusz Rewiński (zm. 1 czerwca 2024 r.) – Znany aktor i kabareciarz, którego twórczość miała duży wpływ na polski kabaret. Jego występy telewizyjne i teatralne przyciągały uwagę widzów, a jego poczucie humoru oraz talent do improwizacji uczyniły go jedną z ikon rozrywki w Polsce.
Jan Ptaszyn Wróblewski (zm. 7 maja 2024 r.) – Legendarny muzyk jazzowy, który przyczynił się do rozwoju polskiej sceny jazzowej. Jego kompozycje oraz audycje radiowe wprowadzały słuchaczy w świat jazzu, inspirując wielu młodych artystów.
Zofia Czekalska ps. „Sosenka” (zm. 14 maja 2024 r.) – Powstaniec Warszawski, która po wojnie angażowała się w działania na rzecz pamięci o powstaniu. Jej historia jest przykładem odwagi i determinacji kobiet, które walczyły o wolność.
Tadeusz Woźniak (zm. 8 lipca 2024 r.) – Muzyk i kompozytor, znany z hitów lat 70. i 80. Jego twórczość przyczyniła się do kształtowania polskiej sceny muzycznej, a jego piosenki do dziś są wykonywane przez wielu artystów.
Zbigniew Bagiński (zm. 24 sierpnia 2024 r.) – Kompozytor, autor hejnału Warszawy, którego twórczość była obecna na wielu uroczystościach państwowych. Jego muzyka stanowiła wyraz miłości do stolicy i polskiej kultury.
Janusz Majewski (zm. 10 stycznia 2024 r.) – Rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej od 2012 do 2024 roku, gdzie kształcił nowe pokolenia filmowców i artystów, przekazując im swoją pasję i wiedzę. Jego prace, uznawane za kluczowe w polskim kinie, łączyły w sobie różnorodne style i gatunki, a jego talent pomógł w walce o wolność słowa w trudnych czasach PRL-u.
Napisz komentarz
Komentarze