- Teren jest znany i zdiagnozowany pod względem takiego problematycznego potencjału, mówiąc w cudzysłowie już od wielu, wielu lat – mówi nam praski radny z Lewicy Mariusz Borowski.
Prascy radni na prośby mieszkańców wielokrotnie próbowali rozwiązać problem ze skwerkiem przy Ząbkowskiej 1, który jest regularnie niszczony przez wandali. W przeszłości ich ofiarą padły nawet rzeźby aniołów autorstwa Marka Sułka, były one dewastowane, a także kradzione. Choć wróciły na swoje miejsce, to mały trójkątny skwerek nadal jest zalewany śmieciami, a ściany okolicznych kamienic pokrywają bazgroły.
Władze Pragi-Północ próbują uporządkować skwer przy Ząbkowskiej. Bezskutecznie
Sprawą interesują się też władze Pragi-Północ. Jak mówi nam rzecznik dzielnicy Julian Rembelski, dzielnica wzywała do uprzątnięcia działki. Stanowi ona jednak współwłasność wielu osób, dlatego obowiązek sprzątania spoczywa na nich wszystkich.
- Nawet skuteczne dostarczanie wezwania do uprzątnięcia terenu nie wywołuje oczekiwanej reakcji, skoro obowiązujące przepisy nie dają władzom samorządowym narzędzia do wymuszenia w trybie natychmiastowym obowiązku uprzątnięcia działki – mówi nam rzecznik.
Urzędnicy wzywali na pomoc także straż miejską i policję, sprawa była poruszana także na posiedzeniach Komisji Rady Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.
- Jeżeli zostanie stwierdzone, że na nieruchomości składowane są odpady, chociaż jest to miejsce nieprzeznaczone do składowania odpadów, to wówczas zostanie uruchomiona procedura z ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, która polega na wydaniu decyzji administracyjnej nakazującej uporządkowanie działki i usunięcie odpadów. Jeżeli adresat decyzji nie wykona dobrowolnie tych obowiązków, zostanie wszczęta procedura egzekucyjna zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – informuje dzielnica.

Kamienica z wieżą przy Ząbkowskiej 1? Są zalecenia konserwatora
Problem skwerku na Pradze ciągnie się od lat, a kolejne interwencje nie przynoszą skutków. Jak się dowiadujemy, jest rozwiązanie, które może zakończyć zmagania mieszkańców z tym terenem, choć nie tak, jakby to sobie wyobrażali.
- Próbujemy coś z tym zrobić, ale tak jak mówię, wygląda na to, że dopiero ta procedura inwestycyjna zapewne rozwiąże ten problem – mówi radny Borowski.
Znalazł się inwestor, który planuje wybudować na niewielkiej działce budynek mieszkalno-usługowy. To funkcje zgodne z miejscowym planem. Jak słyszymy nieoficjalnie, jeśli wszystkie procedury i formalności zostaną załatwione, budowa na Ząbkowskiej 1 mogłaby ruszyć wiosną przyszłego roku.
Potwierdzenie zamiarów inwestora dostajemy u Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Jak informuje nas jego rzeczniczka Anna Śmigielska, w 2022 roku urząd wydał zalecenia konserwatorskie dotyczące realizacji nowego budynku przy skrzyżowaniu ul. Targowej i ul. Ząbkowskiej na działkach ewid. nr 76, 77,79 z obrębu 4-15-03 w Warszawie. Konserwator wybrał spośród kilku wariantów przedstawionych przez inwestora kamienicę z wieżą. Miałaby ona nawiązywać do kamienicy przy Ząbkowskiej 2, gdzie również znajduje się podobna konstrukcja.
- Realizacja budynku na działkach wprowadzi zabudowę w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia podziemnego. Jednak ta pozorna wada jest wielką szansą dla rewitalizacji ulicy Targowej: brak jednego przejścia naziemnego, które jest nieumiejętnie zastępowane przez przejście podziemne. Wyjścia przejścia podziemnego są elementem degradującym zabytkowy układ ulicy Targowej. W celu realizacji nowego budynku i usprawnieniu ruchu pieszego można usunąć przejście podziemne i wyznaczyć nowe nadziemne. Dzięki temu dwa, największe problemy o charakterze urbanistycznym skrzyżowania ulic Targowej i Ząbkowskiej zostaną zażegnane – podkreślał konserwator w swoich zaleceniach.
Jednocześnie urząd konserwatorski informuje nas, że nie prowadził i nie prowadzi postępowania administracyjnego obejmującego wskazaną nieruchomość, w tym nie wydawał – wymaganego dla tego terenu – pozwolenia. Jest to konieczne, gdyż skwerek znajduje się na terenie układu urbanistycznego i zespołu budowlanego ulicy Ząbkowskiej, wpisanego do rejestru zabytków.
Napisz komentarz
Komentarze