Radna Monika Czerniewska z Koalicji Obywatelskiej zwróciła uwagę na plac przy Nowym Teatrze na Mokotowie. Jak podkreśla w interpelacji wysłanej do władz Mokotowa, to przestrzeń, którą cenią sobie mieszkańcy, jednak brakuje na niej zieleni.
- Otwarcie Teatru Nowego na ul. Madalińskiego mieszkańcy przyjęli z zadowoleniem. Przychodzą z całymi rodzinami, często z dziećmi, które biegają na placu wokół teatru. Ostatnio jednak, podczas tego skwarnego lata, brak cienia i żar pochodzący z nagrzanego betonowego placu dał się mieszkańcom we znaki – pisze Czerniewska.
Jednocześnie radna zaproponowała remont placu i uczynienie tej przestrzeni bardziej przyjazną dla ludzi. To nie pierwszy raz, kiedy na Mokotowie pojawia się podobny pomysł.
Nowy Teatr działa w dawnej hali warsztatowej, która powstała w 1927 roku. Niegdyś naprawiano tam wozy oczyszczania miasta. Garaż jako jeden z nielicznych budynków w tej części Warszawy przetrwał Powstanie Warszawskie bez większych szkód. Po wojnie został on wyremontowany, a od lat 50. XX wieku zaczęło działać tam Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta. Sam teatr wprowadził się do garażu w 2008 roku. Początkowo wynajmował tylko kilka pomieszczeń od MPO, a później przejął cały teren razem z zabytkową halą.
Nad przyszłością placu przy Nowym Teatrze zastanawiali się sami artyści już w zeszłym roku. Wówczas odbyło się tam otwarte spotkanie sąsiedzkie, którego celem było zaprojektowanie przestrzeni wokół instytucji na nowo.
- Potencjał palcu przed Nowym Teatrem tkwi zwłaszcza w jej „dzikich”, niebetonowych fragmentach. Łącząca wszystkich przestrzeń publiczna w najbliższym otoczeniu instytucji może stać się miejscem kontaktu z naturą, a działania edukacyjne, artystyczne i przyrodnicze służyć wsparciu relacji społeczności z miejscem, innymi „sąsiadami” i bioróżnorodnością miejską – podkreślali wówczas organizatorzy.
„Przebudowa placu przy Nowym Teatrze jest niemożliwa”
Teraz okazuje się jednak, że szanse na przebudowę placu przy teatrze są znikome. Burmistrz Mokotowa Rafał Miastowski poinformował, że zmiana nawierzchni i sposobu zagospodarowania placu nie jest możliwa, ponieważ ta przestrzeń pełni rolę terenu manewrowego dla samochodów ciężarowych przewożących dekoracje teatru.
- Plac przy budynku Międzynarodowego centrum Kultury Nowy Teatr przy ul. Madalińskiego powstał zgodnie z Wytycznymi Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy. Jego powierzchnię stanowi zbrojona płyta żelbetowa, która pełni funkcję drogi pożarowej dla ciężkich wozów strażackich; przestrzeń placu musi zapewnić pojazdom Straży Pożarnej możliwość manewrowania. W związku z tym nie jest możliwa zmiana nawierzchni ani sposobu zagospodarowania placu. Przestrzeń powierzchni biologicznie czynnej na terenie siedziby Teatru jest technicznymi i pozwoleniem na budowę – informuje Miastowski.
Napisz komentarz
Komentarze