Ludzie, o których zapomniano?
Od agresji Rosji na Ukrainę niedługo miną już trzy lata. W pierwszych miesiącach 2022 roku, nasz kraj zalała fala setek tysięcy uchodźców, uciekających przed wojną. Początkowo kwaterowani byli oni w każdym, możliwym do zamieszkania miejscu.
Z czasem jednak prowizoryczne noclegownie zaczęto zastępować bardziej zorganizowaną, systemową pomocą m. in. mieszkaniową, oferowaną przez państwo. Jak się jednak okazało, nawet w Warszawie, trzy lata po wybuchu wojny, nadal mamy do czynienia z na wpół dzikimi obozowiskami uchodźców, o których nie pamięta niemalże nikt.
Na początku lutego na portalu money.pl, opublikowano reportaż dot. Modlińskiej 6D - do niedawna centrum pomocy uchodźców. Okazało się, że na terenie hali mamy do czynienia nie tylko z konfliktem na linii zarządcy — handlarze. Na najwyższej kondygnacji budynku nadal pomieszkuje od 135 do nawet 179 osób, są to głównie seniorzy. Znajdują się tam również osoby, które wyprowadzić się po prostu nie zamierzają.
Wojewoda oferuje pomoc — znowu
Nieco dwa tygodnie od publikacji reportażu, Mariusz Frankowski, wojewoda mazowiecki, publikuje kolejny apel do uchodźców z Modlińskiej 6D. Przypomina w nim, że każdy potrzebujący pomocy i zakwaterowania, może je znaleźć w innym miejscu. Na terenie województwa jest aż 78 ośrodków zbiorowego zakwaterowania, w których wolnych jest prawie tysiąc miejsc. Jest tam zapewniony odpowiedni standard higieniczno-sanitarny, bardziej kameralne warunki, wyżywienie oraz poczucie bezpieczeństwa.
Aby otrzymać bezpłatną pomoc, wystarczy zadzwonić pod numer 987. To infolinia Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, która jest dostępna przez całą dobę. Od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 obsługiwana jest również w języku ukraińskim. Pod tym numerem można uzyskać informację o dostępnych miejscach i oferowanej pomocy.
Władze województwa apelują do uchodźców, aby skorzystali z pomocy im przysługującej. W samej Warszawie funkcjonuje sześć takich obiektów. Prowadzone są one przez samorządy na zlecenie wojewody. Warunki w nich panujące są dostosowane do przebywania większej liczby osób, a na miejscu zapewnione jest wyżywienie.
Z pomocy zapewnionej przez samorządy mogą skorzystać obywatele Ukrainy, o których mowa w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Napisz komentarz
Komentarze