Mamy plan dla Muranowa
Na sesji w czwartek 20 lutego 2025 r. radni m.st. Warszawy uchwalili plan Muranowa – część zachodnia. Obszar tego planu znajduje się na Woli, w kwartale ul. Stawki, al. Jana Pawła II, al. Solidarności, skweru ks. kard. Wyszyńskiego, ul. Bellottiego, ul. Pawiej i ul. Esperanto. Na jego przyjęcie mieszkańcy czekali kilka miesięcy. Na początku lutego, po pozytywnym zaopiniowaniu przez radę dzielnicy, dokument został przesłany do rady miasta.
Przyjęty na sesji plan chroni obszar Muranowa jako terenu o wykształconej strukturze i o funkcjonalnym założeniu urbanistycznym. Ponadto ustala on dopuszczalne przekształcenia tego obszaru w zgodzie z zasadami ochrony walorów zabytkowych, kulturowych oraz przyrodniczo-krajobrazowych. Deweloper nie będzie mógł już pominąć konsultacje z konserwatorem zabytków w trakcie realizacji swojej inwestycji.
– Nowo przyjęty plan dla tej części Muranowa umożliwi prowadzenie zrównoważonej polityki przestrzennej na tym ważnym dla miasta terenie. wymagającym ochrony urbanistycznej. Plan zabezpieczy również wartościowy obszar przed niepożądanymi działaniami i zmianami przestrzennymi. Dlatego dziękuję Radzie m.st. Warszawy za przyjęcie tego dokument – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta.
Muranów — zabytkowe dziedzictwo Woli
Tereny dzisiejszego Muranowa podczas II wojny światowej niemalże w całości zajmowało getto warszawskie. Po 1943 roku, po o powstaniu w getcie, zniszczono całkowicie niemal całą zabudowę Muranowa. Po wojnie odbudowano go, tworząc kompleksowe i spójne założenie architektoniczno-urbanistyczne z szerokimi arteriami komunikacyjnymi jak np. al. Jana Pawła II i al. Solidarności, wąskimi ulicami, urokliwymi dziedzińcami i skwerami. Dla przykładu Obecna zabudowa Nowolipek to połączenie socrealistycznych budynków z lat powojennych oraz nowoczesnej zabudowy mieszkaniowej i biurowej. Na obszarze pozostało niewiele terenów do zagospodarowania.
Znajdują się tu budynki i obszary wpisane do rejestru zabytków czy Gminnej Ewidencji Zabytków. Jednymi z ważniejszych obiektów na tym terenie są: kościół pw. św. Augustyna, pomnik Ofiar Rzezi Woli, Fabryka Garbarska Telmer i Szwede, Centrum Handlowo-Usługowe „Klif”.
Dobre wieści i dla Targówka
Radni podjęli również uchwałę w sprawie jednego wniosku ze specustawy mieszkaniowej – przy ul. Bieżuńskiej na Targówku. W przypadku tego projektu inwestor przeprowadził dialog w ramach przygotowania inwestycji, zgodnie z Instrukcją Prezydenta m.st. Warszawy.
– Realizacja inwestycji przyniesie też korzyści miastu - powstaną nowa placówka edukacyjna i przestrzenie publiczne oraz poprawi się jakość infrastruktury, wzbogaci się również oferta usług – wyjaśnia Ewa Janczar, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady.

Inwestycja przy ulicy Bieżuńskiej to 3 budynki – dwa mieszkaniowe wielorodzinne oraz jeden usługowy, które są otwarte na tereny planowanych inwestycji towarzyszących – budynku na cele edukacyjne oraz urządzonego terenu wypoczynku oraz rekreacji lub sportu o powierzchni blisko 2937 m kw. W ramach inwestycji towarzyszącej inwestor planuje przebudowę i rozbudowę ul. Bieżuńskiej wraz z chodnikami, pasami zieleni urządzonej i niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Zapoczątkować ma to proces przekształceń funkcjonalno-przestrzennych tej części Targówka w kierunku wielofunkcyjnej tkanki miejskiej.
Napisz komentarz
Komentarze