Najlepsze i najsmaczniejsze odmiany pomidorów. Co warto uprawiać w tym sezonie?
Jeśli chcesz uprawiać pomidory we własnym ogrodzie, z pewnością czeka Cię dylemat dotyczący wyboru odpowiednich nasion. W przypadku uprawy amatorskiej zrezygnuj z eksperymentowania i uprawy roślin bardzo wymagających i trudnych w codziennej w pielęgnacji. Zamiast tego postaw na sprawdzone odmiany, łatwe w uprawie i wybornym smaku! Oto najlepsze odmiany do uprawy w przydomowym ogródku.
Odmiana Krakus
Pomidor Krakus zyskał uznanie ogrodników za swój bardzo dobry smak oraz soczystość miąższu, co pozwala na konserwowanie go w całości. Odmiana ta jest średnio późna, ze względu na wysoki wzrost wymaga użycia palików. Jej owoce są mięsiste, duże, o intensywnej ciemno-czerwonej barwie. Owoce Krakusa osiągają wagę ok. 130-200 g i przybierają formę kulistą z delikatnym spłaszczeniem. Idealnie sprawdzą się do wszelkich sałatek, zup oraz przetworów. Roślina ta wybierana jest zwłaszcza do uprawy amatorskiej, stąd cieszy się uznaniem działkowców.
Odmiana Betalux
W przydomowym ogródku można też z powodzeniem wysiać nasiona pomidora Betalux. To wczesne pomidorki, łatwe w uprawie i wyśmienitym smaku. Jest to odmiana samokończąca, czyli osiąga maksymalną wysokość wynoszącą średnio ok. 60 cm. Cechuje ją sztywna łodyga, dzięki czemu palikowanie jest zbędne. Pomidor Betalux wyróżnia się zdolnością do partenokarpii, a więc owoce związują się bez wcześniejszego ich zapylania. Mają wagę ok. 80 gramów, a ich smakiem możesz cieszyć się już w pierwszej połowie lipca!
Odmiana Promyk
Wymieniając popularne odmiany pomidorów, nie można zapominać o Promyku. Pomidory te charakteryzują się wyjątkową odpornością na różne choroby. Są łatwe w uprawie, a w dodatku bardzo wczesne. Pierwszych plonów doczekasz się już w lipcu, a waga owoców wyniesie ok.80 g. Promyk to odmiana karłowa, dzięki czemu nadaje się do wysiania nawet w donicy! Nie wymaga osłon, jest odporna na niskie temperatury, a do tego znajduje wszechstronne zastosowanie w przetwórstwie.
Odmiana koralik
To niezwykle dekoracyjna odmiana pomidorów koktajlowych typu cherry. Rośliny te wyróżniają się silnym wzrostem i licznymi, małymi owocami ułożonymi w rozgałęzionych gronach. Intensywnie czerwone, kuliste owoce o średnicy 1,5-2 cm idealnie pasują jako dodatek do sałatek czy też element dekoracji dań. Samo kończąca odmiana Koralik zyskała dużą popularność wśród ogrodników, z uwagi na swoją wysoką zdrowotność i niskie wymagania. Jest łatwa w uprawie tolerancyjna na zarazę ziemniaka. Z tego względu nadaje się również dla amatorów. Pomidory te nie wymagają użycia podpór, a ich zbiór przypada na sierpień i wrzesień.
Odmiana Maskotka
Maskotka to odmiana pomidora o niewielkich owocach o ładnym, okrągłym kształcie i czerwonym kolorze. Nie mają one tendencji do pękania, a ich pierwszy zbiór rozpoczyna się w lipcu, a trwa do października. Roślina ta jest niewielka, a więc można ją uprawiać w domowych warunkach w skrzynkach i doniczkach umieszczonych na balkonach. Pomidor karłowy maskotka nie sprawia problemów w uprawie, stąd jest znakomitym wyborem dla każdego ogrodnika/
Najchętniej wybierane duże pomidory malinowe
Wśród dużych odmian najchętniej wybierane są takie pomidory malinowe jak odmiana faworyt. Pomidor gruntowy faworyt charakteryzuje się dużymi i soczystymi owocami, stanowiącymi świetny dodatek do wielu potraw. Dojrzałe owoce osiągają wagę nawet do 500 g. Ich słodki i aromatyczny smak sprawia, że często stają się składnikiem sałatek warzywnych, kanapek czy przystawek. Inną dużą odmianą są pomidory Bawole Serce. Jak sama nazwa mówi, kształt owoców przypomina serce. Owoce tej rośliny osiągają wagę od 200 g do 1 kg! Są słodkie i mięsiste. Chętnie uprawiany w ogródkach jest też pomidor Malinowy Olbrzym o owocach ważących powyżej 200 g. Odmiana ta szybko rośnie i nadaje się do zbioru już po ok. 75-80 dniach od posadzenia.
Przemyślany wybór odmiany pomidorów przyczyni się do otrzymania wysokich plonów i pomoże Ci w zapewnieniu roślinom wszystkich niezbędnych im elementów do prawidłowego rozwoju.